Sosyalleşme İllüzyonu

Herkesin sorduğu soru, sosyal medya sosyalleştirir mi?

Benim cevabım, hayır, hem de kocaman bir hayır!

Dünyanın diğer ucundaki arkadaşınız ile samimi olmak istiyorken aynı masada çay içtiğiniz arkadaşınızı ihmal ediyorsunuz, bu mudur sosyalleşme? Buna sanal sosyalleşme diyebiliriz ama sadece sosyalleşme demek insanlığa hakaret olur.

Anlayacağınız; uzaktaki yakın, yakındaki uzak oldu…

Sosyal medya insanları değil medyayı sosyalleştirdi, önceden tek yönlü bir medya akışı vardı, televizyonu sadece izler, gazeteyi sadece okurduk. Şimdi videolara başka bir video ile cevap verebiliyoruz, medya tek kaynaklı bir veri akışı sağlarken şimdi sosyalleşti ve tüm ortamlarda kendine yer bulabilen sosyal bir duruma geldi.

Sosyal medya kavramında sosyalleşen şey insan değil medyadır.

30 yaşından büyükseniz sizin de ilkokulda, ortaokulda bir telefon defteriniz olmuştur. Telefon defterine bakıp kaç arkadaşımız olduğunu görebilirdik şimdi bunu sosyal medya hesaplarımızda görüyoruz, işin kötü yanı herkes herkesin kaç arkadaşı var biliyor ve bu üstümüzde bir sanal sosyalleşme baskısı oluşturuyor.

Arkadaşlıklara ve bilgiye bu kadar kolay ve hızlı ulaşmak insan zihnini yoruyor elbette, sindiremiyoruz ve dijital obezite oluşuyor. Kurduğumuz dijital dostluklar yüz yüze dostlukların önüne geçti bile, işte sosyalleşme illüzyonu da tam olarak burada başlıyor.

Sosyalleştiğini zanneden ve sosyalleşme illüzyonu içinde kendini kaybeden insanlar aslında bireyselleşmeye doğru gidiyorlar ve sanal ortamdaki insanlarla kendilerini karşılaştırarak devamlı “ben neden onlar gibi olamıyorum?” sorusunu soruyorlar, bunu siz istemeseniz de zihniniz soruyor.

Dijital iletişim araçlarının bilinçsiz kullanımı yüz yüze iletişim becerilerimizi zayıflatıyor dersek iyimser bir tahminde bulunuruz, artık bu beceriler ölmek üzere! Dijitalde görüştüğümüz birisini yüz yüze görmek istemiyoruz, bir kaygımız var, “ya beni beğenmezse, ya internetteki gibi konuşamazsak?

Doğum günlerini Facebook’un hatırlatması güzel bir hizmet ama doğum günü kutlamaktansa sosyalleşmek için arkadaşınızı ziyaret edin ve pasta kesin. Siz arkadaşınıza Instagram’dan güzel bir mesaj atınca içinizi rahatlatıyorsunuz ve ona önem verdiğinizi düşünüyorsunuz ama bu sadece bir sosyalleşme illüzyonu, aslında siz ona 1 kb boyutunda bir veri kadar önem veriyorsunuz. Tekrar söylüyorum, yüz yüze görüşüp karşılıklı sohbet etmediğiniz kişileri bir düşünün ve önem verdikleriniz ile buluşun.

Eskiden nasıl sosyalleştiğimizi anlatan bu reklamı izlemenizi öneririm. Sosyal medya sosyalleştirmez, uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınız ile buluşun ve bir çay için dostlar…