Home Röportaj MEHMET CAN Marcan Group Yönetim Kurulu Başkanı Anlatıyor!

MEHMET CAN Marcan Group Yönetim Kurulu Başkanı Anlatıyor!

1) Marcan Grup olarak birçok farklı alanda faaliyet gösteriyorsunuz. Şirketinizin faaliyet gösterdiği alanlardan biraz bahseder misiniz?

Marcan Group’un faaliyet gösterdiği birçok alan var. Marcan Group’un esas faaliyet alanı turizm, akaryakıt ve hammadde müteahhitliğidir. Turizm faaliyetlerini gösterdiğimiz Fethiye’de 2 tesis ( Otel ), 1 restaurant ve 1 gece kulübü olmak üzere 1992 yılından bugüne hizmet vermekteyiz. Otellerimiz Ölüdeniz’in en yeni ve en lüks otellerinden bir tanesidir. Toplamda 470 yatak kapasiteli ve 230 yatak kapasiteli tesislere sahibiz. Ayrıca otellerimiz içinde özel olarak villa süitlerimiz de bulunmaktadır. Otellerimizde hamam, sauna, spa, alacarte restoran ve aquapark bulunmaktadır. Ölüdeniz çarşı caddesinde 500 kişilik gece kulübü ile misafirlerimize en iyi hizmeti vermekteyiz. Marcan Group’un faaliyet gösterdiği bir başka sektör ise akaryakıt istasyonlarıdır. Mardin’in ilk akaryakıt istasyonu rahmetli dedem Muhittin Can tarafından 1954 yılında Mardin merkezde olmak üzere Mardin ilçelerinde de hizmete açılmıştır. Sürekli büyüyen ve kendini geliştiren bir hizmet anlayışına sahip bir yapıya ulaşmıştır. Şuan Mardin başta olmak üzere Mersin’de toplam 3 adet akaryakıt istasyonumuzda hizmettedir. Mardin merkezde olan istasyonumuzda 1954’te ilk açtığımız zamanlardaki tarihi akaryakıt pompası ve akaryakıt tankeri 770 man modeli akaryakıt istasyonunda halen sergilenmektedir. Müşterilerimizden büyük ilgi gören antikalar, adeta müşterilere nostalji yaşatmaktadır. Mardin ve Mardin dışından büyük bir ilgiyle ziyarete gelenler nostalji keyfi yaşamaktalar. Marcan Group’un bir başka faaliyet alanı çiftçilik ve tarım. Çiftçilikte büyük baş hayvanlar ve küçükbaş hayvanlar olmak üzere hem bölgeye hem de diğer illere hayvan tedariği yapmaktayız. Tarımda ise buğday, pamuk ve mısır mahsüllerini ekip biçmekteyiz. Ektiğimiz buğdaydan un fabrikamızda un üretimi yapmaktayız. Ayrıca Temmuz ayı başlarında Akcan Un, İrmik, Makarna fabrikamızıda Mardin’de hizmete açacağız. Bu fabrika son teknoloji sistemlerle donatılmış bir tesis olarak bölgeye ve tüm Türkiye’ye ayrıca yurtdışı piyasasına önemli bir tedarikçi olacaktır. Aynı zamanda da şirketimiz bünyesinde hammadde

müteahitliği, Mardin bölgesi tüp dağıtımı, kuyumculuk ve rent a car hizmetleri vermekteyiz.

2) Biraz Marcan Grup’un tarihinden bahsedelim. İlk ne zaman kuruldu, hangi alanda faaliyet göstererek başladınız, bugüne gelene kadarki süreç içerisindeki yolculuğu bize anlatır mısınız?

Marcan Group’un tarihi 1954’lere dayanmaktadır. İlk olarak çiftçilikle işe başlayan ve akabinde dedem Muhittin Can tarafından akaryakıt istasyonları kurularak şirket faaliyet göstermiştir. İkinci kuşak babamız saygıdeğer iş adamı Av. Mahmut Can tarafından 1970 yılından itibaren yukarıda belirttiğimiz gibi tüm işletmeleri bizzat kendisi kurmuş ve atılımlar yapmıştır. Halen aile şirketimizin Onursal başkanı olarak bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktayız. Ben ve iki abim kendisinin bize emanet etiiği şirketle görevimizi babamıza ve ailemize yakışır şekilde yerine getirmeye gayret göstermekteyiz.

3) Peki, birazda sizden bahsedelim. Mehmet Can beyi daha yakından tanıyalım desek neler söylersiniz?

Mardin’de doğup ilk ve orta öğrenimimi Mardin’de gördüm. Lise öğrenimimi İstanbul İstek Semiha Şakir Anadolu lisesinde gerçekleştirdim. Okul bittikten sonra ailemizin işlerinden dolayı Mardin’e tekrar geri döndüm. Tabi bu arada Mardin’in ve ailemin örf ve adetlerinden hiç bir zaman kaçmayarak sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde ailemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım.Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz herkes gibi olmadı. Ailemiz 40,000 kişilik bir aşiretin liderinin oğlu olduğum için 15 yaşımda 40 yaşında bir adamın hayatını yaşadım. Bu sebeble hayata bakış açım daha iyi ve güzel oldu. Şu an Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler eğitimi görmekteyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Hukuk bölümünde eğitim görüyorum. Evliyim ve evliliğin en güzel tarafı eşimin her zaman yanımda olması ve bana dünyalar tatlısı bir kız çocuğu vermiş olması bu yönden başarılı bir erkeğin inanıyorum ki arkasında her zaman destekçi bir eşi vardır.

4) Türkiye son yıllarda oldukça zor zamanlar geçirdi. Büyük terör olayları atlattık. Yaşanan olayların en çok turizm sektörünü kötü etkilediği düşünülüyor. Bu sektörün içerisinden birisi olarak neler söylemek istersiniz? Bu sezon için beklentileriniz nasıl?

Maalesef terör bu ülkenin kronik sorunudur. Özellikle son yıllarda gerçekleşen terör olayları ve patlamalar turizmi derinden etkilemiştir. Yurtdışından gelen misafirlerimiz ülkedeki bazı bölgelerde meydana gelen terör olaylarını tüm Türkiye’de oluyormuş gibi algılamaları ve ülkeyi tamamen güvensiz bulması ile ülkemizi tatil açısından tercih nedeni olmaktan çıkarmıştır. Oysaki devletimizin aldığı önlemler ve terörle mücadele konusundaki dirayeti bizim için çok önemli. Ayrıca ben bir Kürt olarak ailem ve aşiretim her zaman devletimizin, milletimizin yanında olmuştur. Vatan ve bayrak sevgisi ve bağlılığıyla yetişmiş bir birey olarak özellikle

doğu ve güneydoğudaki Kürt ve terör örgütü ikilemini kökten reddediyorum. Kürt halkıyla terör örgütünü bağdaştırmak bölge halkına ciddi zararlar vermiştir ve halen vermektedir.

5) Otelleriniz Fethiye’deler. Türkiye’nin her bir köşesi çok güzel Fethiye de en güzel tatil bölgelerinden birsi. Diğer tatil bölgelerindense burayı seçmenizin bir sebebi var mı?

Gerçekten ülkemin dörtbir köşesi birbirinden güzel. Fethiye’de kurmamızın bir hikayesi var. Değerli babam iş ve gezi amaçlı ziyaretleri seven birisi olarak 92 yılında yolu Fethiye’den geçerken buraları çok beğeniyor. Yatırımcı ruhuyla Fethiye’ye bir otel yapılabilir mi diye araştırmaya giriyor ve kısa zamanda karar verip burada araziler satın alıyor. İlki 1992’de olmak üzere Fethiye’de otel yatırımlarımızı başlatmış oluyoruz. Ardından takip eden yıllarda tesis sayımızı 4’e çıkarmış bulunuyoruz.

6) Otellerinize bir yenisini eklemek gibi bir planınız var mı? Yeni otelleriniz açılacaksa bunlar nerede olacaklar?

Marcan Grup olarak elbette yeni oteller açma gibi bir isteğimiz ve hedefimiz var. Yapmayı düşündüğümüz otel veya oteller yine Fethiye’de olacak. Çünkü Fethiye bizim adeta ikinci memleketimiz gibi oldu artık 1992 yılından bu güne kadar burada hizmet vermekteyiz. Ayrıca turizm zor ve takip gerektiren bir sektör olduğu için tesislerin aynı lokasyonda olması bizim için bir avantaj olmaktadır. Bu sebeblerden ötürü yatırım için tekrar Fethiye’yi tercih ediyoruz.

7) Sizce sizin otellerinizi diğerlerinden ayıran en önemli fark nedir?

Aslında işimizi aşkla yapmamız başarımızın öncelikli sebebidir. Aile şirketi olmamızın ve işlerin başında bizzat durmamızında başarılı ve diğer otellerden farklı olma sebebimizdir. Bunların

yanında otellerimizde müşteri ilişkisinden ziyade misafir anlayışımızla; kaliteli hizmet, gülen yüz, temizlik, diğer rakiplerimize göre daha uygun fiyat avantajıyla Fethiye’de tercih edilen bir marka haline geldik.

8) Son zamanların en tartışmalı konularından birisi Booking.com’un kapatılması. Turizm işletmecilerinin bir bölümü bu durumun kendileri için kötü olacağını düşünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Alternatif pazarlama planlarınız var mı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Booking.com’un yurtdışı müşterileri için kapalı bir durumu yok. Yani yurtdışından bir misafir Booking.com üzerinden bize veya herhangi bir tesise rezervasyon yaptırabilir. Ancak yurtiçi müşterileri için bu geçerli değil. Yurtiçi müşterilerine kapalı durumda. Tabii ki turizm sektörüne olumsuz etkileri var. Çünkü oldukça fazla kullanılarn bir rezervasyon ağı olduğu için kapalı olması bir dezavantaj. Fakat bizim Marcan Grup olarak otellerimizde Booking.com’un fazla bir etkisi yok. Çünkü zaman içerisinde bizim pazarlama departmanımızın yaptığı çalışmalar sonucunda gerekse daha önceden otellerimizde konaklayan misafirlerimizin bizi diğer misafirlere önermesiyle sadık müşteri profilini yakalamış durumdayız. Otellerimizden aldıkları hizmeti, ödedikleri

ücretin karşılığından fazla olarak gören misafirlerimiz tekrar bizi tercih etmeleri ve etrafaki insanlara bizi önermesiyle otellerimizde hamdolsun boş yer kalmamaktadır.

9) Marcan Grup yönetim kurulu başkanı olarak iş hayatıyla ilgili okurlarımız için verebileceğiniz genel tavsiyeler var mı?

Kısa ve öz olarak söylemek gerekirse ne iş yapıyorsanız yapın her zaman en iyisini yapmak için mücadele ve çaba göstermelisiniz. İşinizi “Aşk’la Yapın” derim.

10) Birçok farklı alanda faaliyet gösteren bir şirketsiniz ve faaliyet alanlarınız resmen bütün Türkiye’ye yayılmış durumda birbirinden çok uzak yapılanmalar. Bu denli büyük bir şirketi yönetmenin mutlaka zorlukları vardır. Bu zorluklardan ve bunları nasıl aştığınızdan bize bahseder misiniz?

Elbette zorlukları var. Gereğinden fazla mesai harcamamız gerekiyor. Marcan Group olarak aile şirketi olmanın vermiş olduğu avantajlarda var tabi. Ailemin diğer üyeleri abilerim, kardeşlerim hepimiz işin içinde olduğumuz için işlerin üstesinden gelebiliyoruz. Ayrıca çağın vermiş olduğu teknolojileri kullanarak işlerimizi daha da kolaylaştırıyor ve kontrol altında tutuyoruz. Aslında en önemli şeylerden bir tanesi de yıllar içerisinde kalifiyeli ve güvenilir personel yetiştirmiş olmamız.

11) Gördüğümüz kadarıyla Marcan Grubun faaliyet gösterdiği alanlardan birisi de çiftçilik. Bu alanda gösterdiğiniz faaliyetleri okuyucularımız için biraz açar mısınız?

Evet çiftçilikte yapıyoruz. Aslında çiftçilik bizim ticaretin yanında örfümüz, adetimiz, toprağımız ve insanlığın yüz yıllar

boyu yaşama sebebi. Buğday, arpa, pamuk ekimi yapıyoruz bölgemizde. Aşiretimize, bize ait topraklarda ekim, biçim yapıyoruz. Biz çiftçiliği ticaretin dışında değerlendiriyoruz. Çünkü bizim için toprak ana demek ata demek. Şahsen her fırsat bulduğumda büyük bir keyifle traktörün üzerine çıkar biçim yaparım. Bu tarif edilmez bir mutluluk ve keyif verir bana. Çiftçilikten kazandığımız hep daha tatlı gelmiştir bana. İçinde emek ve alınteri olması kıymetini daha da arttırır. Çifitçiliğin ve ben çiftçi olduğum içinde ayrıca gururluyum.

12) Turizm ve çiftçilik haricinde un fabrikanız da var. Markalaşma yolunda hızla ilerleyen bu fabrikanızdan bize biraz bahseder misiniz?

Bölgenin en büyüğü olan un fabrikamız markalaşma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürüyor. 25.000 m2 bir alanda 16 katlı ve günlük/aylık 750 Ton kırmalı üretim kapasitesiyle faaliyet göstermektedir. Özel olarak İtalya’dan getirdiğimiz son sistem teknolojiyle donatılmış bir fabrika el değmeden yapılan üretimle Avrupa standartlarında bir tesis oldu. Yaklaşık 700 çalışanıyla istihdamada katkı sunan bir tesis olma özelliğide taşıyor. Un fabrikamız için yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda Ortadoğu’daki birçok ülkeye İran’a, Rusya’ya ihracat gerçekleştirmekteyiz. Üretimimizin %80’i ihracat olmak üzere Türk ekonomisine ve gelişen, büyüyen Türkiye’ye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Hedefimiz emin adımlarla büyümek, daha fazla üretim kapasitesine ulaşarak bölgedeki ve ihracattaki pazarımızı arttırmak.

13) Son olarak Bosslife okurları neler söylemek istersiniz?

Genç ve dinamik bir ekip. Kısa sürede ülkenin her bölgesinde duyulmuş kaliteli bir dergi. Umarım en kısa zamanda çok daha büyük bir marka haline gelip yurtdışına açılan bir marka olur. Genç girişimcilere ve genç markalara ihtiyacımız var ülke olarak.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here