Utku Demirsoy Anlatıyor… ”Kendimi zaman zaman beyaz, zaman zaman siyaha benzetirim.”

Sizi sosyal medyadan ve çektiğiniz fotoğraflardan tanıyoruz. Kendinizi anlatmak ister misiniz?

Kendimi zaman zaman beyaz, zaman zaman siyaha benzetirim. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan, aklına gelenin peşinde koşan bir adamım. Kimi zaman film afişleri, reklam fotoğrafları, siyasetçi portreleri fotoğraflarım, kimi zaman ise gecelerce stüdyomda kendi fotoğraflarımı çekerim. Fotoğrafçılık ve reklamcılık dışında başka bir şey yapmayı pek bilmem. İşinden kazandığı parayı bir şekilde yine kendi işine yatırım yapan bir yatırımcı da diyebiliriz.

Utku DEMİRSOY

Covid-19 süreci sizin için nasıl geçiyor?

Covid-19 öncesinde aşırı yoğun bir tempomuz vardı, Mart 2020 tarihinden itibaren hayatım 180 derece değişti. Hoşlanmadığım işleri yapmaktan vazgeçtim, kendime ve aileme daha çok vakit ayırmaya başladım. Yıllardır hayata geçirmek için rafa kaldırdığım projelerime odaklandım. Eski yoğun tempomu ve sosyal hayatımı özlediğim oluyor ama böyle daha mutluyum.

Utku DEMİRSOY

Fotoğraf sanatına ilginiz nasıl başladı?

Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü kazanamayınca, resim sanatına küstüm. Bir süre verdiğim aradan sonra fotoğraf makinasını keşfettim. Çok daha fazla haz almaya başladığımı fark edince hobim mesleğime dönüştü.

Utku DEMİRSOY

Kansere Karşı Yalnız Değilsin ilk serginiz… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Kanser’e Karşı Yalnız Değilsin sergisinin fikri babamın kansere yakalanması ile aklımda belirdi. Hem babama hem diğer kanser hastalarına moral olabileceğini düşündüğüm için hayata geçirdim. İlk sergiden üç gün sonra babamı kaybettim.

Utku Demirsoy Fotoğrafları

Süleyman DEMİREL
Haluk BİLGİNER
Kemal KILIÇDAROĞLU
Haldun DORMEN
Canan ERGÜDER
Mehmet TURGUT
Sinan BENGİER

Çok küçük yaşta ünlü kişilerin fotoğraflarını çektiğinizi gördük. Bunu nasıl başardınız?

İlk sergi için sanatçıların menajerlerini arıyordum sık sık. İlk sergiyi o şekilde tamamladım. Sergiden sonra babamı kaybedince bu olay haber oldu. Sonrasında ünlüler beni aramaya başladı.

Farklı şehirlerde farklı konseptlerde açtığınız sergiler büyük ilgi ve beğeni aldı. Yakın zamanda yeni bir sergi açmayı düşünüyor musunuz? Yeni bir projeniz var mı?

Evet, hatta bu ay İstanbul’da bir fotoğraf sergim var. “Milet – Epistemik Devrimin Başlangıç Mekanı”. Çok vakit ayırdığım mükemmel bir iş oldu. Aslında bilinen Utku Demirsoy fotoğraflarından çok farklı bir tarzı var, Felsefe Kültür Sanat Derneği’nin organizasyonu ile Milet’i fotoğrafladık. 23-25 Haziran 2021 tarihinde Heritage İstanbul da olacağız. Beklerim.

Mesleğine kendini adamış bir fotoğraf sanatçısı olarak sürekli yeni projelere imza atıyorsunuz. En büyük motivasyonunuz nedir?

Önce aşk, sonra hiperaktif olmam.

Birçok söyleşi yaptığınızı görüyoruz, fotoğraf sanatına ilgi duyanlardan en çok hangi soruları alıyorsunuz?

Onbeş sene önce daha çok kadraj, ışık gibi teknik konular hakkında sohbetler ederdik. Altı yedi sene öncesine kadar canon mu nikon mu gibi sorulara dönüştü, şimdi ise hangi instagram filtresi, en iyi selfie nasıl çekilir gibi sorular alıyorum. (Gülüşmeler)

Utku Demirsoy Konsept Fotoğraflar

En keyif aldığınız çekim hangisiydi?

Ben bütün çekimlerimden çok keyif alıyorum, her birinde mükemmel anılar biriktiriyorum. Süleyman Demirel, Kemal Kılıçdaroğlu çekimleri inanılmaz keyifli çekimlerdi. Ama bugüne kadar heyecandan elimin ayağımın titrediği tek çekim Che Guevara konsepti ile yaptığımız portre çekimiydi. İnanılmaz haz almıştım.

Peki ya en zorlandığınız çekim diye sorsak…

Meşhur bir bakanın pr fotoğraflarını çekmek için makamına gitmiştik. Çekimden önce ekipmanları kuran arkadaşım kamera tetikleyicisini elinden düşürerek kırdı. Paraflaşları kurduğumuz set-up’ı çaktırmadan doğal ışık ile tamamlamıştım.

Utku Demirsoy Backstage Fotoğrafları

Utku DEMİRSOY & Tilbe ŞENYÜREK
Utku DEMİRSOY & Hasan SOLEY

Deneyimlerinizden yararlanmak isteyen birçok okuyucumuz var. Fotoğraf sanatına ilgi duyan veya yeni başlayanlar için önerebileceğiniz bir şeyler var mıdır?

İyi fotoğraf çekmek için kamerayı elinizden hiç düşürmemeniz gerekiyor, hiç durmadan fotoğraf çekin. Hoşunuza giden fotoğrafların benzerlerini çekmeye çalışın, ışık ve kurguyu anlamaya çalışın…

Utku Demirsoy Söyleşi

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Okuyucularımız için eklemek istediğiniz başka düşünceleriniz ya da önerileriniz varsa dinlemekten memnuniyet duyarız.

Çok teşekkür ederim.