Burcu Furtun Müzik Tarzındaki Değişikliği Anlatıyor!

burcu furtun
burcu furtun

Müzik tarzınızda biraz değişiklik gördük. Bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz?

Aslında benim bu tarza yatkınlığım eskilerden beri var ama biraz da doğru zamanı bekledik diyelim Spotify gibi marketlere şarkıyı yüklerken. Çok uzun zamandır oldukça elektronik etkiler var şarkılarımda ama artık iyice House ve Rave janralarda yer almak istedik. Ama bildiğiniz gibi Onur da DJ Prodüktör olduğu için ona da daha yatkın oldu bu tarz. Çağımız da biraz yaklaşınca konuya biz de artık devam edelim dedik. Hatta Aralıkta yayınlanacak yeni teklim de bu tarzda devam edecek.

Bu tarza dönünce özellikle Spotify’da çok ilgi çektik. Spotify listelerinde yer aldık. Kadın sanatçılardan oluşan Spotify Equal Playlist’te yer aldım ki bu benim için oldukça önemliydi. Apple Müzik Electronica playlistinde yer aldık. Birkaç ülkede liste zorladık orta sıralardan. Apple Music ve Spotify çok destek oldular bize. Artık bir süre bu janrada kalmayı düşünüyorum daha rahat ifade ediyoruz kendimizi, bu da hem beni hem de ekibimi mutlu ediyor.

Burcu Furtun

Ne zamandan beri müzik yapıyorsun? Avukat olduğunu biliyoruz. Müzik yapmaya karar vermek nasıl bir süreçti?

Profesyonel olarak 11 senedir müzik yapıyorum. Öncesi yazdığım şiirler ve gitar kurslarından ibaret diyebilirim. Hukuk benim hayalimdi aslında. İnsanın kendisini tanıması çok uzun sürüyor. Fakülteye başladıktan sonra hukuğun benim için doğru seçim olmadığını anlamam uzun sürmedi. Aslında müzik değil oyuncu olmak için bırakmaya karar vermiştim hukuğu. Sonrasında klasik baskılar… ve mezun oldum. Yüksek lisans bile yaptım. Ancak tesadüfler sizi asıl yola bir şekilde sokar. Benim müzik yolculuğum eşim Onur Ensert’le tanıştığımda başlamıştı aslında. Beraber şarkılar yapmaya başladık. Tesadüflermiş kader isimli albüm benim müziğin altına attığım ilk ve en anlamlı imzadır diyebilirim.

Şarkılarının söz ve müziği hep sana ait. Şarkı yaparken nelerden ilham alıryosun?

O kadar çok şey var ki… Çok enteresan ama ilk cevabım ışık. Işık benim için inanılmaz ilham verici. Işığın büyüleyici olduğu saatlerde sokağın bir köşesinde durup şarkı kaydetmişliğim çoktur. Karakol o şarkılardan birisi hatta. Yaşanmışlıklar, anlar, hikayeler, film ve kitaplar…. Benim için hepsi ilham kaynağı tabi ki.

Burcu Furtun

Müzik kariyerinle ilgili bir keşken var mı? Zamanı geri alabilsen neyi değiştirirdin?

Bu öyle bir yolculuk ki seninle birlikte müziğin de büyüyor. Ben bugün geldiğim noktada geçmişe baktığımda kendimde eleştirecek binlerce şey buluyorum ama asla bir keşkem ve pişmanlığım yok. Her bir şarkım benim denizimin birer damlası gibi. Hatta bu benim sadece müziğe değil hayata genel bakışım.

Yaptığın şarkıların içinde senin için en özeli mutlaka vardır ? İsim verebilir misin?

Bu çocuklarından birini seçmek gibi. İmkansız. Ancak en iyi hissettiren en son çıkardığım ‘Beni Duy’ isimli şarkım diyebilirim. Şarkı dinleyiciden ve editörlerden çok olumlu tepkiler aldı. Equal Türkiye dahil birçok önemli listeye girdi. Bir sanatçı olarak beni tatmin etti diyebilirim.

Yakında yeni bir proje var mı?

Aralık ayında yepyeni bir single ile dinleyicimle buluşmanın heyecanı içerisindeyim. Yazmaya üretmeye ara vermek yok. Bu yıl da her zamanki gibi birçok bestenin altına imza atacağım. Yazdığım şarkıları dinleyicimle paylaştığım anları hiçbir heyecana değişemem.

Burcu Furtun

Kendini en iyi hissettiğin yer neresi?

İçime sinen bi şarkıyı kaydederken stüdyom:)

İleriye yönelik en büyük hayalin nedir?

Yarın da bu sabah ki gibi mutlu ve sağlıklı uyanıp şarkılarımı söyleyebilmek. Çok uzağa bakmak beni geriyor. Zamanla olan ilişkim daha çok andan ibaret. İnsanlar hep bir telaş hep bir plan içerisinde… Oysa ki an çok güzel önce bi orada kalıp onu yaşamak gerekli. Tabi ki benim de herkes gibi ileriye dönük planlarım var ama onlara benim günlük motivasyonumu bozma lüksü vermiyorum.

Burcu Furtun

Dinleyicilerine buradan söylemek istediğin bir şey var mı?
Hepinizi çok seviyorum. Yeni şarkım 1 Aralık’ta yayınlanıyor, öncesinde kayıt yaptırarak ilk dinleyen olabilirler. 2024 yılında da yepyeni şarkılarla sizlerle olacağım. Sağlıkla, mutlulukla ve benimle kalın!

https://bfan.link/burayakadar

Teşekkür ederiz. Çok keyifli bir röportajdı.
Ben teşekkür ederim.