Tercih Süreci

Gözde Uygur Psikolog
BİL KOLEJİ
ERYAMAN KAMPÜSÜ

YKS TERCİH SÜRECİ


Yaklaşık iki buçuk milyon öğrencinin dâhil olduğu, öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin de öğrencilerle beraber emek verdiği yoğun ve yorucu sınav sürecinin tamamlandığı şu günlerde YKS tercih dönemi başlıyor. Tercih döneminin stresten ve kaygıdan uzak, rahat bir dönem olarak geçirilebilmesi için bilinmesi gereken bazı hususlar mevcut. Peki, bu hususlar neler olabilir? Buyazıda tercihdönemindegözdenkaçırılabilecek bazı önemli konular üzerinde durduk. Önceliklebuyılbelirlenentercihtakvimişuşekilde ilerliyor; 18 Temmuz 2019 YKS Sonuçlarının Açıklanması 23-29 Temmuz 2019 Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması 19-23 Ağustos 2019 Üniversite Kayıt İşlemleri Bu tarihlerin takibinin doğru şekilde yapılması, belirtilen tarihlerde yapılacak işlemlerin son güne bırakılmıyor olması, oluşabilecek aksiliklerin önüne geçebilmek açısından çok önemlidir. YKS Kılavuzu yayınlandıktan sonra bu kılavuzun da dikkatli bir şekilde incelenmesi ve sürece hâkim olunması tercih dönemini rahat geçirmenize yarar sağlayacaktır.

Önemli olan kendi isteğiniz doğrultusunda karar verilmiş, geleceğinizle ilgili sizi; hayal ettiğiniz yerlere ulaştırabilecek bölümlere yerleşmenizdir.

Üniversite ve bölüm tercihi yaparken o üniversite ve istenilen bölüm hakkında yeterli bilgiye sahip olmak oldukça faydalıdır. Ne yazık ki geçirilen bilinçsiz tercih dönemleri sonrasında birçok hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki önemli olan herhangi bir bölüme yerleşebilmek değildir. Önemli olan kendi isteğiniz doğrultusunda karar verilmiş, geleceğinizle ilgili sizi; hayal ettiğiniz yerlere ulaştırabilecek bölümlere yerleşmenizdir.

Doğru meslek seçimi ve üniversite tercihi ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak gerekir. Seçeceğiniz meslekle ve mesleğin geleceği hakkında bilgi sahibi olmak, sonrasında oluşacak pişmanlıkları önlemeniz açısından faydalı olacaktır. Bu konuyla ilgili doğru bilgiye sahip olabilmek için uzmanlardan destek alınabilir. Rehber öğretmenlerle fikir alışverişinde bulunulabilir ve imkân varsa üniversitelerin tanıtım günlerine katılım sağlanılabilir.

Tercih yapmadan önce üniversitenin havasını solumak orada bulunan öğrencilerle ve akademisyenlerle sohbet etmek karar vermeniz konusunda doğru olacaktır. Bil Koleji Eryaman Kampüsü olarak bizler öğrencilerimizin hayatlarına doğru şekil vermelerini çok önemsiyoruz. Bu konuda okulumuzda öğrencilerimizin “Fakülteler Okulda” ve “Tadımlık Üniversite” programlarımız kapsamında tercih yapmaları gereken dönemin çok daha öncesinde üniversite ortamını solumalarını sağlayıp uzman kadromuzla yetenek analizlerini en doğru şekilde yapıp geleceklerine şekil verdikleri dönemde onlara en doğru desteği sağlıyoruz.


Öğrencilerimizin kendilerini tanımalarına, kişilik özelliklerine ve yeteneklerine hâkim olmalarına bu doğrultuda sağlıklı meslek seçimleri yapmalarına önem gösteriyoruz.

Bütün bunlarla beraber tercih döneminde İstanbul Aydın Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs İlim Üniversitesi iş birliği ile okulumuzda bir tercih merkezi oluşturmuş bulunmaktayız. Bu tercih merkezi ile Ankara’daki tüm öğrencilerimize uzman kadromuz ile tercihlerinde ücretsiz rehberlik hizmeti sunuyoruz. Özetle; yapılacak doğru seçimler gelecekle ilgili alınacak sonuçlar açısından çok kıymetlidir. Geleceğinizle ilgili aldığınız kararlarda sizlerin yanında olabilmek ve desteğimizi sağlayabilmek için sizleri kampüsümüze bekliyoruz.

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis Medya

Diğer Gündem haberlerimizi okumak için tıklayın!

.

2 YORUMLAR

  1. Tercih süreci tüm hızıyla devam ediyor

  2. 2019 Yılı Eylül Ayı Tercih ve Yerleştirme Süreci Hakkında.

Comments are closed.