Tatil Dönemi Sonrası Çalışma Hayatında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güler Tosunbayraktar
Uzman Diyetisyen
[email protected]

Yaz tatili ile başlayıp bayram tatili ile devam eden tatil dönemlerinin ardından okul ve iş yaşamına dönüş yaptık. Tatil düzeninden sonra geçirmekte olduğumuz bu günlerde pek çok kişi için günlük yaşamda en çok vakit geçirdikleri yer işyerleri olmaya başladı. İşyerlerinde kişilerin yaşadığı stres, çalışma alanındaki imkanları, çalışma alanları içerisinde tükettikleri yiyecek ve içecekler çalışma yaşamlarını olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma yaşamındaki stresi yönetebilen, işe konsantrasyonu yüksek dinamik çalışan topluluğu yaratarak iş verimliliğini artırmaya yönelik beslenme önerilerimi keyifle okumanız dileğiyle.

1. Güne sizin ve metabolizmanızın uyanmasına katkı sağlayacak olan bir bardak ılık su tüketerek merhaba demelisiniz.

2. Günlük yaşamınıza metabolizmanızı hızlandıracak, işlerinize odaklanmanızı destekleyecek her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda içeren bir kahvaltı ile devam etmelisiniz. GÜLER TOSUNBAYRAKTAR Uzman Diyetisyen [email protected] Facebook: UzmDyt Güler Tosunbayraktar İnstagram: uzmdyt.gulertosunbayraktar TATİL DÖNEMİ SONRASI ÇALIŞMA HAYATINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ 92 www.bosslife.com.tr

3. Gün içerisinde iş yoğunluğu sürecinde su tüketimi unutulmamalı ve düzenine dikkat edilmelidir. Çalışma masanızda veya çalışma alanınızda mutlaka su şişenizi veya sürahisini yanınızda bulundurunuz. Gün içerisinde sağlıklı kadın bireyler için en az 8 su bardağı, sağlıklı erkek bireyler için en az 10 su bardağı su tüketmesi önerilmektedir. Günlük sıvı ihtiyacınızın ¾’ünün su olarak tercih edilmesi önerilmektedir. Çalışırken asitli içecekler, hazır/taze sıkılmış meyve suları ve diğer meşrubatlar yerine su tüketmeyi tercih ediniz.

4. Çalışma alanlarında ve dinlenme zamanlarında kahve ve çay tüketimleri incelenmeli, krema, şekerli, şurup içeren kahveler ile bu tarzda ki çaylar yerine şekersiz sağlıklı olanlar tercih edilmelidir. Stres yönetimini olumlu yönde etkileyen bitki çayları da günlük hayatta tercih edilebilir. Yazar www.bosslife.com 93

5. Kan şekeri regülasyonunu dengeleyen, uzun süreli açlıkları önleyen, yeme atakları ile konsantrasyon bozukluğu geçirmemenizi sağlayan, stres yönetimini kolaylaştıran pratik ama dengeli ara öğünler tercih ediniz. Uzun süreli açlıkları önlemek için öğünlerinizin arası 2,5 -3 saati geçmemelidir. Ara öğünlerde ofis çekmecenizde bulundurabileceğiniz taze veya kuru meyveler ile süt ve süt ürünleri, ceviz, çiğ badem, çiğ fındık gibi yağlı tohumlar, yulaf ezmesi, grisini, v.b ürünleri porsiyon kontrolü doğrultusunda tercih edebilirsiniz.

6. Masa başınızda veya çalışma alanınızda çalışırken yemek yemeyiniz. Size yemek yemek için ayrılan veya sizin ayıracağınız kısa da olsa bir yemek molası size hem ruhen hem de bedenen iyi gelecektir. Çalışma alanınızda çalışırken yediğiniz yemeğinizin miktarını ve sizde yarattığı tokluk hissini fark etmeyebilirsiniz. Yemeklerinizi oturarak ve çok çiğneyerek çalışma ortamınız dışında tüketiniz.

7. Öğle yemeklerinizi ofis yemekhanesinde tercih ediyorsanız ay başlangıcında veya hafta başlangıcında ofisinizin aylık/haftalık mönüsünü inceleyip tüketeceğiniz tüketmeyeceğiniz yiyecekleri belirleyebilirsiniz. Ofis ortamında veya toplu yemek pişirilen yerlerde yemek tercihlerinizde yağ alımınızı sınırlamak adına yemeklerin suyunu tüketmeyiniz. Sevmediğiniz veya tercih etmediğiniz yiyecekler yerine sağlıklı alternatifleri önceden hazırlayıp yanınızda ofise götürebilirsiniz. Ofis dışından yemek siparişi verecekseniz fast food yerine sağlıklı ve dengeli örüntüsü olan yiyeceklerden tercih ediniz. Salata, Makarna tercihlerinizi yağ ve sos ilave ettirmeden sipariş ediniz yağ ilavesini kendiniz yapınız. Makarna tercihlerinizde krema ve sos içeriği olmayanları tercih ediniz.

8. Yemekli toplantılarda tercih ettiğiniz yiyeceklerde tuz miktarına dikkat ediniz. Fazla tuz tüketimi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ev dışında tüketilen yemeklerde tuz eklemesi yapmayınız. Hazır besinlerde tuzsuz veya tuzu azaltılmış olanları tercih ediniz.

9. Öğle yemekleri sonrası stres düzeyini azaltmaya yardımcı ve sindirimi kolaylaştıran hafif tempolu yürüyüşler sizi pozitif yönde destekler.

10. Gün içerisinde gerçekleştirilen etkinliklerde veya toplantılarda servis edilen yağ ve şeker içeriği yüksek olan kuru ve yaş pastalar, kalorili içecekler yerine çantamızda bulundurduğumuz ara öğünlük sağlıklı atıştırmalıklardan, süt, ayran veya süte yapılmış kahve, bitki çaylarından porsiyon kontrolü dahilinde tercih edebilirsiniz. Sağlık, Mutluluk, Huzur dolu fit ve formda olacağınız pozitif enerji dolu bir Ekim Ayı Geçirmeniz Dileğiyle.

Kaynak: Boss Life Dergi