Sağlık ve Güvenlik Yönetiminde “Bütçesi Küçük Etkisi Büyük” Projeler “GERİLLA PAZARLAMA ”

Merve Bozdemir
İş Güvenliği / Çevre Profesyoneli
mervebozdemir@gmail.com

İlk defa 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından geliştiren gerilla pazarlaması kavramı genel itibariyle, sıra dışı yöntemlerle ve çok az bütçeyle yürütülen tutundurma faaliyetlerini ifade etmektedir. Gerilla tipi pazarlama, işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde, şimdiye kadar bilinen ve yapılanın dışına çıkmak suretiyle önerdiği farklı uygulamalar ile işletmelere yeni imkânlar sunmaktadır. Gerilla pazarlama aslında yenilikçi tanıtım çalışmalarıdır. Amaç: insanların karşısına beklenmedik zamanda veya beklenmedik şekilde çıkmak ve hafızada yer etmektir. Peki sağlık ve güvenlik yönetiminde gerilla pazarlama tekniklerini nasıl kullanabiliriz?

Sağlık ve güvenlik yönetiminde artık “Liderlik” arıyoruz. Örnek olan, hafızada yer edinen, rol model olan ve kişilerin bilinç altına girebilen bir liderlik arıyoruz. Yöneticilik yetmez, hem yöneticilik hem liderlik özelliklerini taşıyan “Yönderler” arıyoruz. Günümüzde hem teknolojiyi hem de yaratıcı fikir/afiş ve proje çalışmalarını kullanarak çalışanları etkileyebilmek ve sağlık güvenlik ile ilgili önemli konuları benimsetmek oldukça kolaylaşabilir. Yeter ki neyi, ne zaman ve nasıl yöneteceğimizi doğru planlayabilelim. Sağlık ve güvenlik yönetimini sadece masraf ve maliyet olarak benimseyen yönetim veya şirketler tabi ki de Güvenlik kültürünü ve algısını hiç bir zaman yaratamayacaktır. Sağlık ve güvenlik kültürünün gelişmesi için sürekli iyileştirmeye açık olan yönetim ve şirketler için “Gerilla pazarlama” yöntemi oldukça etkili ve faydalı olabilir.

Gerilla pazarlamanın akılda kalma oranı çok yüksektir. İnsanların karşısına beklemedikleri bir anda ve ilgi çekici bir şekilde çıktığı için hafızalarda yer edinir. Fark yaratarak ön plana çıkar. Üstelik bu faydaları sağlarken yüksek bütçelere ihtiyaç duymaz. Günümüzde büyük firmaların da bu kanala kaydığını görmekteyiz. Geleneksel pazarlama herkesin ezbere bildiği yöntemler kullanırken gerilla pazarlama yaratıcılık üzerine kuruludur; inovatif ve esnek taktikler kullanır.

Uygulamalarının çoğunda çalışanların da katılımını sağlar. Jay Conrad Levinson’a göre gerilla pazarlamanın kendine has bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerin başında “sabırlı olmak” gelir. Gerilla taktikleri bir adımlık, tek seferlik taktikler olduğundan sonuç alması sabır gerektirir. Uzun soluklu olmanın yanı sıra gerilla hareketi, hem yaratıcı hem de insan odaklı olmak zorundadır. Sağlık ve güvenlik yönetiminde de sabır, takip, etkileme, bilinç altında kalma ve içselleştirme oldukça önemlidir. Sağlık ve güvenlik yönetimi de sabır gerektirir. Sağlık ve Güvenlik kültürünün geliştirilmesi ve davranış odaklı güvenlik yönetimi de sabır ve pes etmemeyi gerektirir.

Sağlık ve güvenlik yönetiminde de bu gibi yaratıcı projeler ve pazarlama teknikleri kullanılabilir. Fakat; bunun için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. -Sağlık ve güvenlik kültürü iyileştirme ve geliştirme projelerini yönetirken kişisel özellikler, mahremiyet, dalga geçme, küçümseme gibi yanlış yaklaşımlardan uzak durulmalı ve hassasiyet gösterilmelidir. -Geliştirilecek projeler mutlaka tehlike ve risklere özgü olmalı, çalışanları sürece dahil edecek detaylar içermelidir. Yanlış bir algı yaratmaması veya yanlış bir mesaj vermemesi için işin uzmanlarından teknik, idari ve hukuki destek alınmalıdır. -Çalışanların fikirleri alınmalı ve katılımları sağlanmalıdır. -Projenin hedef kitlesi, neyi hedeflediği ve ne gibi sonuçlar beklendiği ortaya konulmalı ve takibi yapılmalıdır.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here