Yeryüzünün En Tehlikeli Canlısı İNSAN!

Onur Alan
Yazar halkin.gozi@gmail.com

Yeryüzünde yaşayan sekiz milyar insan, gezegenimizdeki canlı türünün sadece yüzde birini bile oluşturamadığını biliyor muydunuz? Eminim birçoğumuz bu bilgiye şaşırmıştır. Evet, insan yeryüzündeki canlı türünün sadece yüzde biri dahi etmiyor. Bu bilgiye göre gezegenimizdeki canlı yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur herhalde? Peki, türümüzün doğadaki vahşi hayvanların yüzde doksanını, bitki türlerinin ise yüzde ellisini yok ettiğini biliyor muydunuz?

Ve bu rakamlar her geçen gün biraz daha artıyor ne yazık ki. Yani insan, kendi türünden olmayan bütün canlıları yok ederek yaşamlarını sürdürüyor. Önce karadakileri avladı insan. Yetmedi denizdeki canlıları katletti. O da yetmedi havadaki canlıları da yok etti. Derilerini kürk, yağlarını makyaj malzemesi yaptı.

Dişlerini ve tırnaklarını yaşadıkları ortamlara süs eşyası yaptı. Milyonlarca canlıyı denek olarak kullanılıp onları öldürdü. Ve bunarın hepsi keyfi bir katledişti. Sadece keyfi içindi bunlar. Hala durmaya da hiç niyeti yoktu insanın. Acımadan yok ediyordu etrafındaki her şeyi. Üzücü olan başka bir şey ise kendine ve kendi yaşam alanına da zarar veriyordu insan.

Toprağı kirletti, denizi kirletti, havayı kirletti… Yaşadığı her yeri mahvetti insan! Nefes alabilmek oksijene ihtiyacı vardı ve bu oksijen kaynağı olan ağaçları kesip mobilya yaptı. Beslenebilmek için gıdaya ihtiyacı vardı ve besin kaynağı olan toprakta hormonlu yiyecekler yetiştirip kendine zarar verdi.

İçtiği suyu, güzelim tabiatı, yaşadığı gezegeni mahvetti. Yetmedi! O kadar şeye zarar veren insan kendi ırkından olan insanı da katledip zarar verdi. Bu yüzden yeryüzünün en tehlikeli canlısı insandı…

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here