Türkiye’de Kamp!

Onur Alan
Yazar
[email protected]

Hepimizin imrendiği, ama bazen de cesaret edemediği şeyler vardır muhakkak. Birçoğumuz için bunlardan birisi de kamp hayatıdır. Kamp yapmak elbette kulağa ve göze hoş geliyor olabilir ama onun da kendi içinde şüphesiz ufak tefek zorlukları var. Cesaret edilemeyen şeyler ise o ufak tefek zorluklarıdır işte. Kamp alanının ıssız olmasından korkmak, yabani hayvan korkusu, sinek böcek korkusu, yaşam şartlarının zorluğu, günlük hayattan kopamama endişesi, karanlık korkusu, beslenme endişesi ve buna benzer şeyler içinizdeki kampçıyı ortaya çıkarmanıza engel olabiliyor.

Bu kaygıları daha aza indirgeyerek unutamayacağınız bir kamp yapabilmeniz elbette mümkün. Bunun için önemli olan şey onun olumlu yönleriyle ilgilenmektir. Çünkü kamp yapmanın çok daha fazla ve çok daha güzel yanları da var: Şehir gürültüsünden uzak bir yaşamın verdiği huzuru yaşabilirsiniz, doğa ile bağlanırınızı yeniden inşa edebilirsiniz, gerçek özgürlüğü deneyimleyebilirsiniz, biyolojik saatinizi yenileyebilirsiniz, stres ve kaygılarınızı azaltabilirsiniz, dengeli ve deliksiz bir uyku çekebilirsiniz, bütün o vaktinizi çalan ekranlardan uzakta zihninize terapiler yapabilirsiniz, azla yetinip zor şartlarda yaşayabilmeyi öğrenebilir ve size iyi gelecek birçok aktiviteyi doğanın bağrında gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bunları Türkiye’de nasıl yapabilirim diyorsanız işte unutulmaz bir kamp hayatı yaşayabileceğiniz bazı yerlerden bahsetmek istiyorum size. Cunda Adası, Türkiye’nin en iyi kamp alanları arasındadır. Özellikle günbatımını en iyi deneyimleyebileceğiniz ve gece gökyüzündeki yıldızları tek tek sayabileceğiniz bir kamp alanı. Ayrıca sosyal imkanları da oldukça geniş bir yer. Bozcaada denilence akıllara yine kampçıların unutamadığı bir kamp deneyimi yaşadığı yerlerden biri geliyor. Unutamayacağınız bir kamp deneyimini burada yaşayabilmeniz mümkün. Fakat bayram ve çeşitli resmi tatillere denk getirmemeye özen göstermenizde fayda var. Özel günlerde çok yoğun olan bir kamp bölgesi olduğunu bilinmesi size fayda sağlayacaktır. Kazdağları, dağ kampı severler için ilk sırada yer alan kamp alanlarından birisidir.

Mükemmel bir manzara ve bol oksijeniyle ciğerlerinizi yakabileceğiniz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Yedigöller, milli parklarımızdan birisi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir kamp alanıdır. Son günlerde çok daha fazla turist çekmesinden ötürü oldukça popüler bir kamp alanı haline gelmiş durumda. Sosyal imkanların oldukça fazla olduğunu da söylemek mümkün. Doğanın kalbinde ondan bir parça olduğunuzu hissedebileceğiniz bir kamp deneyimini burada yaşayabilirsiniz. Ayder Yaylası, Doğu Karadeniz bölgesinin en nadide yaylalarından birisidir. Rakımı ve doğal güzellikleriyle başınızın dönmesine neden olacak bir doğada kamp alanı merkezi diyebiliriz. Yeşilin her tonunu iliklerinize kadar hissederken hırçın derelerinden akan buz gibi sularıyla da içinizi ferahlatacak bir kamp hayatını burada deneyimleyebilmeniz mümkün.

Sosyal imkanlar bakımından da oldukça geniş bir yelpazesi var. Sıcak kanlı insanları yüzünüzü güldürürken içinizi de ısıtacaktır. Eğer kamp yapmaya karar verdiyseniz ve güzel bir kamp günlüğü geçirmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız şeylerin listesini yapmadan yola çıkmayınız. Ayrıca kamp alanında ateş yakacağınız yere dikkat edip çöplerinizi de giderken almayı unutmayınız. İyi kamplar.

Kaynak: Boss Life Dergi