Genç Bilim İnsanı Ödülleri 5. Kez Sahiplerini Buldu!

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen ve farklı üniversitelerin rektörlerinin ev sahipliğinde yapılan Genç Bilim İnsanı Ödülleri, beşinci kez sahiplerini buldu. Ülkemizdeki genç bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür ederek onları yüreklendirmek, geleceğin genç bilim insanlarına ilham vermek üzere verilen ödüllere, bu yıl farklı il ve üniversitelerden 6 genç bilim insanı değer bulundu. 2016 Genç Bilim İnsanı Ödülleri, Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından, her yıl farklı üniversitelerle gerçekleştirilen işbirliği ile verilen Genç Bilim İnsanı Ödülleri 5 yaşında. 2016 Genç Bilim İnsanı Ödülleri için ödül alan Genç Bilim İnsanları seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeyle belirlendi. Temel Bilimler ve Mühendislik alanlarına katkıda bulunan, ülkemizde bu alanların görünürlüğünün artmasına ve gelişmesine öncülük eden 38 yaşın altındaki, bilim insanlarına verilen ödüllerde bu yıl 33 ilden 122 başvuru arasından 6 Genç Bilim İnsanı, ödül almaya değer bulundu.

Genç bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür ederek onları yüreklendirmek, geleceğin genç bilim insanlarına ilham vermek üzere verilen ödüllerin bu yılki ev sahipleri: Dokuz Eylül Üniversitesi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın oldu.

Altı Genç Bilim İnsanı Ödül Aldı

Doç. Dr. Behçet Uğur Töreyin İstanbul Teknik

Üniversitesi (İTÜ)

Orman Yangını Erken Uyarı Sistemi ile dünyanın 250 Bölgesi Koruma Altında

Doç Dr. Hazım Kemal Ekenel – İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Bilgisayar Destekli Otomatik Yüz Analizi

Yrd. Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş Bilkent

Üniversitesi

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve İnsan Fizyolojisine Etkileri

Doç. Dr. Önder Metin Atatürk Üniversitesi

Nanoparçacık Üretimi ile Enerji Alanında Dışa Bağımlılık Azalacak

Doç. Dr. Gökhan Demirel Gazi Üniversitesi

Doğadaki Hiyerarşik Düzeni Laboratuvar Ortamında Gerçekleştirdi

ve bu yıl ilk olarak yurt dışından başvuran bir Türk Bilim insanı olan

Doç. Dr. Sefahattin Tongay Arizona Üniversitesi

Süper Hızlı İşlemcilerle Giyilebilir Teknoloji ve Fazlası

2016 Yılının Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni kazanan isimler oldu.

Başvuruları titizlikle değerlendiren ve bu yılın başarılı Genç Bilim İnsanları’nı belirleyen Seçici Kurul’da ise; Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ercan Ertürk, Doç. Dr. Gülay Bulut, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kazım Önel, Prof. Dr. Mehmet Kadir Yurdakoç, Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hacer Ansal, Doç. Dr. Onur Kaya ve Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cemil Arıkan yer aldı.

6 bilim insanına ödülleri 17 Mayıs 2017 tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen törenle veridi. Sunuculuğunu ünlü oyuncu ve yönetmen Yosi Mizrahi’nin üstlendiğ geceye bilim, iş ve sivil toplum alanından çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Boss Life Dergi