Masa Başı Çalışırken Ömrünüzü Uzatın!

Kişisel Egzersiz Koçu Osman Kılıç Öneriyor…

Torakal Rotasyon

Bu harekette ellerimizi ensemizde birleştirip kollarımızı açıyoruz ve mümkün olduğunca dönüyoruz. Her bir yöne en az 12 defa dönüyoruz. Omurgamız 4 bölümden oluşur, torakal bölgemiz de %30 oynar bölümüdür. Bu egzersiz ile torakal bölgemizdeki Torakal rotasyon Bu harekette ellerimizi ensemizde birleştirip kollarımızı açıyoruz ve mümkün olduğunca dönüyoruz. Her bir yöne en az 12 defa dönüyoruz. Omurgamız 4 bölümden oluşur, torakal bölgemiz de %30 oynar bölümüdür. Bu egzersiz ile torakal bölgemizdeki bağ dokunun açılmasını sağlamış ve torakal bölgenin hareketlilik açısını artırmış olacağız. dokunun açılmasını sağlamış ve torakal bölgenin hareketlilik açısını artırmış olacağız.

Ayağı Karna Çekme

Uzun süreli oturma pozisyonlarında kalça ve bel kaslarımız kısalıp kuvvetsizleşmeye başlıyor. Bu süreç içerisinde deforme olan kaslarımızı çok kısa ve basit bir egzersiz ile korumak mümkün. Oturma pozisyonunda 2 elimizin parmaklarını birbirine geçirip kaval kemiğimizden tutup karnımıza çekiyoruz ve en az 30 saniye sabit bekliyoruz.

Arka Bacak (hamstring) Kasını Esnetmek

Masa başında saatlerce çalışıyoruz ve sürekli 90 derece veya 90 dereceye yakın bir şekilde ayaklarımız yere basıyor. Bu pozisyonda uzun süreler kaldığımızda kas fibrilleri iç içe girerek hareketten uzaklaşıyor ve eklem açılarımızı tam kullanmamızı engellemeye başlıyor. İleri seviyelerinde ise lordoz yani bel çukurunun artmasına sebep olabiliyor. Ayağımızı düz ileri uzatıp çift elimizle bacağımızın üst kısmına basıyoruz ve ayak parmak uçlarını kendimize doğru bakacak şekilde kasıyoruz. Bu şekilde 20 saniye sabit bekliyoruz.

Piriformis Kası Esnetmesi

Piriformis kası, kaba etimizin içinde kalça ekleminin üzerindedir. Kalçamızın sağa sola doğru hareket etmesini sağlar, vücudu sabitler, dengemizi korur, vücut ağırlığının kaymasını engeller ve yürümeyi sağlar. Tek ayağımızın tabanını yere basıyoruz, diğer ayağımızı diğerinin üzerine atıp dizimizden tutup öne hafif eğilerek yukarıda olan ayağımıza en az 30 saniye baskı uyguluyoruz.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here