Kendi NFT’lerinizi Nasıl Üretebilirsiniz?

Kendi NFT'lerinizi Nasıl Üretebilirsiniz
Kendi NFT'lerinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Kısa Özet

Kendi NFT’lerinizi oluşturmak istiyorsanız, başlangıç noktası için  Binance NFT Pazarı harika bir yerdir. Featured By Binance, BakerySwap veya TreasureLand gibi DeFi platformlarını kullanarak   NFT’lerinizi doğrudan Binance Smart Chain (BSC) üzerinde de üretebilirsiniz. BSC düşük ücretler ve hızlı işlem süreleri sunmakla kalmaz, büyümekte olan bir NFT topluluğuna da sahiptir.

Seçim yapabileceğiniz birçok platform bulunsa da genellikle yapmanız gerekenler sadece NFT bilgilerini doldurmak, dijital sanat eserinizi veya dosyanızı yüklemek ve çıkarma ücretini ödemektir. NFT’nizi satmak istediğinizde ise onu birkaç NFT pazarına hızlıca koyabilirsiniz.

Giriş

Son zamanlarda yaşanan NFT (benzersiz token) çılgınlığından haberdar olmamanız neredeyse imkansız. Yoksa, “mağara soğuk muydu” gibisinden buz gibi esprilere maruz kalabilirsiniz. Ünlüler, dijital sanatçılar ve içerik üreticiler, sanat eserlerini blokchain’e koymak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

NFT çıkarma söz konusu olduğunda, resimlerden şarkılara ve hatta koleksiyonluk NBA takas kartlarına kadar sayısız imkan bulunuyor. NFT’ler, yaratıcı eserlerin orijinalliğini ve sahipliğini kanıtlamak için muhteşem bir olanak sunuyor.

Gerçek anlamda yetenekliyseniz (veya şanslıysanız), çok iyi paralar da kazanabilirsiniz. Bunu, dijital bir koleksiyon kaydı veya tek bir tane üretilmiş bir resim gibi düşünün. NFT’leriniz için ciddi bir talebin oluşması durumunda fiyatlar arşa da çıkabilir. “Everydays: the First 5000 Days” isimli bir NFT’yi 69 milyon doları aşan bir fiyatla satan görsel sanatçısı Beeple’ı belki duymuşsunuzdur. 

Beeple gibi diğer sanatçılar da kendi NFT’lerini blokchain tabanlı pazarlarda satıyor. Büyük satışlar zaten kendinden söz ettiriyor.

NFT’lerinizi çıkarmadan önce

Kendi NFT’lerinizi çıkarmaya başlamadan önce üç şeye ihtiyacınız olacaktır:

  • Şarkınız, sanat eseriniz veya koleksiyonluk eseriniz
  • Çıkarma ücretini ödemek için bir miktar kripto
  • Kriptonuzu saklamak için bir kripto para cüzdanı

Ayrıca, benzersiz tokeninizi oluşturacağınız blokchaini de seçmeniz gerekecektir. Bu konudan ileride daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

NFT nedir?

Bir NFT çıkarmak istediğinizden eminsiniz, ama NFT’nin tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? En basit şekliyle anlatmak gerekirse, benzersiz, koleksiyonu yapılabilir ve çoğaltılması mümkün olmayan bir kripto para türü olduğunu söyleyebiliriz.

Basit bir benzetme yapılması istenirse, NFT parlak bir Pokémon kartı olarak düşünülebilir. Herkes bir tanesini basabilir ve hatta bire bir aynı olacak şekilde gerçeğine benzetebilir. Ancak şu var ki bir koleksiyoncunun gözünde aynısı değildir.

Parlak Pokémon kartları bizim gözümüzde benzersiz ve orijinal olmalarından dolayı değerlidir. Aynısı NFT için de geçerlidir. NFT’nin resmini veya koleksiyonluğu tabii ki indirebilirsiniz. Ancak bunu indirebiliyor olmanız, orijinal olduğunu ve gerçek anlamda sahibi olduğunuzu göstermez.

Hatta sınırlı sayıda üretilmiş bir serinin içindeki NFT’ler de birbirinin aynı değildir. Serinin içerisindeki 100 eserden seri numarası 1 olana sahip olabilirsiniz. Bu durumda, elinizde bulunan eser diğerlerine göre daha değerli olabilir.

NFT çılgınlığının çıkış noktası hakkında daha fazla bilgi almak için CryptoKitties ve CryptoPunks ile ilgili araştırma yapmanız sizi doğru sonuca götürebilir. Bu projeler, Ethereum ağı üzerindeki ilk ve oldukça popüler dijital koleksiyon projeleriydi.

Neler NFT olabilir?

Cevaplanması gereken asıl soru, NFT’nin tam olarak neyi temsil edebileceğidir. Yalnızca dijital ögeler mi olmalıdır yoksa gerçek dünyadaki sanat eserleri de olabilir mi? Çok yaygın olmasa da fiziksel koleksiyonluklar da NFT’ler ile temsil edilebilir. Bu durumlarda NFT’yi içerisinde bulunduran cüzdanın özel anahtarı da genellikle esere dahil edilir veya eserle birlikte verilir.

Christie’s, fiziksel blokchainden esinlenen NFT sanat eseri Block 21’i (42,36433° K, -71,26189° D) (Portraits of a Mind’dan) OpenDime donanım cüzdanı içerisinde müzayedeye çıkardı.

Yine de dijital sanat eserlerinin, şarkıların, GIF’lerin ve videoların kendi NFT’lerinin bulunması çok daha yaygındır. Hatta oyun içi koleksiyonluklar bile NFT’ler ve finansal staking ürünleri ile temsil edilebilir. Kripto sanatı ve NFT’ler yalnızca tek bir biçimle sınırlı değildir. Yani, yeni NFT’niz için yaratıcılık söz konusu olduğunda hiçbir sınır yoktur.

NFT’leri kullanmak için belirli bir cüzdana ihtiyacım var mı?

Bu durum tamamen tokeninizi oluşturmak için tercih ettiğiniz ağa bağlıdır. Neyse ki günümüzde birçok cüzdan hem Ethereum’u hem de Binance Smart Chain’i destekliyor. Yani, artık çok da fark etmiyor. Bunlar, NFT’ler için en yaygın kullanılan iki blokchaindir.

Buradaki en önemli husus, tokeninizin çıkarıldığı blokchain ağını kontrol etmenizdir. Ethereum tokeninden bahsediyorsak, Ethereum’u destekleyen bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Tezos üzerinde çıkarılmışsa, Tezos desteği sunan bir cüzdana ihtiyacınız olur.

Basitlik iyidir diye düşünenlerdenseniz, MetaMask veya Trust Wallet kullanmanızı öneririz. Bu iki kripto cüzdanı, çok çeşitli blokchainleri desteklemektedir. Ancak yine de cüzdanınızın, tokeninizin bulunduğu blokchaini destekleyip desteklemediğini her zaman dikkatle kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Hangi blokchaini kullanmalıyım?

NFT çıkarma söz konusu olduğunda tercih edilebilecek epey fazla blokchain vardır. Ethereum ağı, günümüzde bildiğimiz benzersiz tokenleri sunan ilk büyük blokchaindi. NFT ile uyumlu blokchainlerin listesine artık Binance Smart ChainPolkadotTronTezos ve çok daha fazlası dahil edilebilir.

NFT’lerin birçoğu artık ya Ethereum ya da BSC üzerinde bulunuyor. Ancak Ethereum ağındaki gas ücretleri nedeniyle NFT çıkarma ve işleme işlemleri oldukça pahalı bir hale geldi. Binance Smart Chain ise çok daha ucuz bir alternatif olarak ve çok daha yüksek bir işlem hızıyla öne çıkıyor. Oldukça fazla sayıda NFT pazarı ve projesiyle, BSC potansiyel müşterileriniz için büyük bir avantaj sunuyor.

NFT oluşturmak için hangi platformları kullanabilirim?

NFT’lerinizi çıkarmak için platform seçimi yapmak kişisel tercihinize ve kullanmak istediğiniz blokchaine bağlıdır. BSC protokollerinin birçoğu NFT’nizi BEP-721 tokeni olarak çıkaracaktır. Yani, hangi BSC protokolünü seçerseniz seçin, teknik açıdan bakıldığında sonuç aynı olacaktır.

Sonrasında tokeninizle kolayca alım-satım işlemi yapmak isterseniz, aşina olduğunuz bir pazara sahip olan bir platform seçimi yapmak muhtemelen en iyi tercih olacaktır. Bu sayede, çıkarma işleminden sonra NFT’nizi farklı bir yere transfer etmek zorunda kalmazsınız.

Kullanım kolaylığı sunması nedeniyle BakerySwap ve Treasureland kullanmanızı öneririz. Bu BSC projelerinin her ikisi de NFT’nizi çıkarmak için basit arayüzler ve düşük ücretler sunmaktadır. En büyük NFT pazarının sahibi olan BakerySwap, çıkardıktan sonra NFT’sini satmak isteyen herkes için oldukça güzel bir tercihtir. Treasureland ise NFT’lerinizi ücretsiz olarak çıkarmanızı sağlar. Ethereum kullanmayı düşünüyorsanız, en popüler iki platform olan OpenSea veya Rarible’ı inceleyebilirsiniz.

NFT’mi BSC pazarından başka bir pazara transfer edebilir miyim?

Yeni platform token türünüzü desteklediği sürece NFT’lerinizi pazarlar arasında kolayca transfer edebilirsiniz. BSC pazarları ile borsalarının büyük çoğunluğu hem BEP-721 hem de BEP-1155 tokenlerini destekler. Bunlar, bulabileceğiniz en yaygın BSC NFT’si türleridir.

Ancak NFT’lerinizi başka bir blokchain üzerinde bulunan bir pazara doğrudan transfer edemezsiniz. Mesela OpenSea, Binance Smart Chain NFT’leri için yerel destek sunmaz. Tokenlerinizi sarmalamanız mümkün olsa da NFT’lerinizi çıkarıldıkları asıl blokchain üzerinde güvenle tutmanızı öneririz.

NFT’nizi başka bir borsaya transfer etmek için eseri cüzdanınıza gönderin. Cüzdanınıza başarıyla kaydettikten sonra, onu yeni platformun doğru yatırma adresine göndermeniz yeterli olacaktır. NFT token standartınızın cüzdanınız ve transfer ettiğiniz platformlar tarafından desteklenip desteklenmediğini her zaman dikkatle kontrol edin.

Featured By Binance üzerinde nasıl NFT çıkarılır?

1. Featured By Binance ana sayfasına gidin ve [Oluştur] tuşuna tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirmek için kripto cüzdanınızı bağlamanız gerekecektir.

2. Ardından, dijital dosyalarınızı (görüntüler, ses, videolar vb.) yüklemeniz gerekecektir.

3. NFT’niz için bir açıklama (meta veriler) eklediğinizden emin olun. Tek bir NFT ya da bir Koleksiyon (bir grup NFT) oluşturma arasında tercihte bulunabilirsiniz.

BakerySwap üzerinde nasıl NFT çıkarılır?

Sadece 5 dakikanızı ayırarak BakerySwap’ta NFT çıkarabilirsiniz. Çıkarma ücreti olarak bir miktar BNB (bu makalenin yazıldığı tarih itibarıyla 0,01 BNB) bulundurmanız ve BNB’leri tutmak için bir kripto cüzdanına sahip olmanız yeterlidir.

Çıkarma ücretlerinin BNB’nin fiyatına göre değişiklik gösterebileceğini lütfen aklınızda bulundurun. Henüz bir cüzdanınız yoksa, mobil için Trust Wallet’ı, masaüstü için ise MetaMask’i öneririz.

BakerySwap ile şunları çıkarabilirsiniz:

  • Resimler
  • GIF’ler
  • Videolar
  • Sesli eserler

Aşağıdaki adımlar, BakerySwap üzerinde nasıl NFT çıkarabileceğinizi özetlemektedir.

1. Öncelikle BakerySwap NFT Pazarı‘na gidin ve ekranın sağ üst köşesinden cüzdanınızı bağlayın.

2. Cüzdanınızı bağlamanızın ardından, NFT’nizi çıkarmaya başlamak için [Sanat Eseri Çıkar] seçeneğine tıklayın.

3. Eser bilgileriniz hakkındaki gerekli tüm alanları doldurun.

4. Dosyanızı yüklemek için, NFT’nize ait bilgilerin altındaki [+] simgesine tıklayın. Güncel çıkarma ücretini, intihal reddi beyanının alt kısmında görebilirsiniz.

5. Doldurduğunuz bilgiler içinize iyice sindiğinde ve dosyanızı başarıyla yüklediğinizde, [Çıkar] seçeneğine tıklamadan önce intihal reddi beyanını kabul ettiğinizden emin olun.

6. MetaMask kullanıyorsanız, çıkarma ücreti ödemenizi onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır.

7. Ödemeyi yapmanızın ardından, BscScan ile NFT’nizi blokchain üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Artık NFT’nizi dilediğiniz gibi transfer edebilir veya alım-satım yapmak için kullanabilirsiniz.

Treasureland üzerinde nasıl NFT çıkarılır?

Treasureland, bir merkeziyetsiz Finans (DeFi) protokolü ve NFT ekosistemi olan, BSC projelerinden Dego Finance‘in NFT pazarıdır. İçerik üreticileri için Treasureland’de NFT çıkarmak ücretsizdir. NFT çıkarma ücretini NFT’yi satın alan kişi öder.

Şu anda Treasureland, kullanıcıların yalnızca resim ve GIF çıkarmasına izin verir. Ancak tek bir NFT veya koleksiyon arasında seçim yapabilir ve içerik üreticinin isim hakkını belirleyebilirsiniz.

1. Başlamak için Treasureland Create bölümüne gidin ve kripto cüzdanınızı bağlayın. 

2. Ardından, NFT bilgilerinizin tümünü doldurarak resim veya GIF’inizi yükleyebileceğiniz NFT oluşturma sayfasına ulaşacaksınız.

3. NFT’nizi oluşturmadan önce, Treasureland’in isim hakkını %10 olarak sabitlediğini unutmayın.

4. Artık NFT’nizi görüntüleyebilir veya satışa koyabilirsiniz. NFT’nizi transfer etmek isterseniz, çıkarma ücretini ödemeniz gerekecektir.

NFT’mi başka bir kişiye nasıl gönderebilirim?

NFT’nizi satın aldıktan veya kendi NFT’nizi oluşturduktan sonra, NFT’yi cüzdanınızdan doğrudan başka bir kişiye gönderebilirsiniz. Cüzdanınızda bir NFT bölümü varsa, NFT’lerinizden herhangi birini seçerek gönderme seçeneğine (Trust Wallet ile MetaMask bu özelliği sunmaktadır) tıklayabilirsiniz.

NFT’nizin alıcısının, sahip olduğunuz token türü için doğru bir yatırma adresi belirtmesi gerektiğini lütfen aklınızda bulundurun. Ethereum ağı üzerinde ERC-721 türünde bir NFT’niz varsa, alıcının size kendi cüzdanındaki Ethereum ERC-721 yatırma adresini göndermesi gerekir.

NFT mülkiyetimi ve satış gelirlerimi başkalarıyla paylaşabilir miyim?

NFT’ler şu an için iş birliğine pek uygun değildir. En yaygın NFT türlerinde (ERC721, ERC1155, BEP721, BEP1155) mülkiyet yalnızca bir kişiye ait olabilmektedir.

Ancak bazı projelerin ilk satıştan elde edilen geliri birden çok cüzdan arasında eşit bir biçimde paylaştırmaya imkan vermeye yönelik planları bulunmaktadır. Bu özellik tokenin kodunda yer almaz ve kullanmakta olduğunuz borsaya veya pazara bağlıdır. Kullandığınız borsanın NFT’nizin satış gelirini paylaştırma özelliği sunup sunmadığını kontrol etmenizi öneririz.

NFT’lerinizin tüm kontrolünün elinizde olmasını ve NFT’lerinizi emanete dayalı olmayan bir cüzdanda tutmak istiyorsanız, Featured by Binance gibi merkeziyetsiz bir platform kullanabilirsiniz.

Son Söz

Benzersiz token ekosistemi baş döndürücü bir hızla büyüyor ve kullanımı da gittikçe kolaylaşıyor. Kendi NFT’lerini çıkarmak isteyenler için süreç oldukça basit. NFT oluşturmak, almak veya satmak istemeniz fark etmiyor. Size uygun bir proje mutlaka bulabilirsiniz. Kolay çıkarmalar dileriz!

Kaynak: Binance