Binance DeFi Staking nedir ve nasıl kullanılır?

Binance DeFi Staking nedir ve nasıl kullanılır
Binance DeFi Staking nedir ve nasıl kullanılır

DeFi nedir?

DeFi, İngilizce açılımı “Decentralized Finance” olan ve Türkçede Merkeziyetsiz Finans anlamına gelen bir terimdir. Mevcut parasal sistemimiz olan CeFi’nin (Merkezi Finans) aksine, DeFi bir blockchain üzerindeki akıllı sözleşmeler aracılığıyla kullanıcılara merkeziyetsiz finansal hizmetler sunar.

Binance DeFi Staking Hakkında

DeFi projelerinin (DApp’ler) şu anda yaygın bir şekilde benimsenmemiş olmasının iki temel nedeni var: toplumsal farkındalığın düşük olması ve sezgisel olmayan kullanıcı arayüzleri. İşte bu nedenlerden ötürü Binance, proxy kullanıcılarının ilgili merkeziyetsiz projelere katılmalarını sağlamak amacıyla DeFi staking‘i başlattı. Bu sayede kullanıcılar DeFi’ye kullanıcı dostu ve kolay bir şekilde erişebiliyor. DeFi Staking’e katılmak için özel anahtarları yönetmenize, kaynak sağlamanıza, alım satım yapmanıza veya diğer karmaşık görevleri yerine getirmenize gerek yoktur. Sadece [Hemen Stake Et] tuşuna tıklayarak DeFi Staking projelerine katılım sağlayabilir, kolayca ve güvenle yüksek getiriler elde edebilirsiniz.

Binance’te DeFi Staking’e nasıl katılım sağlanır?

Binance hesabınıza giriş yapın, [Finans] – [Binance Earn] bölümüne gidin.

[Kilitli Staking]’e gelene dek sayfayı aşağı kaydırın ve [Daha Fazlasını Görüntüle]‘ye tıklayın.

[DeFi Staking]‘e tıklayın ve şu anda Binance Earn’de mevcut olan tüm DeFi staking projelerini tahmini yıllık getirileri, staking süreleri (esnek veya kilitli), minimum kilitli miktar ve staking durumları ile birlikte görebilirsiniz.

Stake etmek istediğiniz varlığı seçmenizin ardından, söz konusu staking teklifine dair bilgileri görmek için [Hemen Stake Et] tuşuna tıklayın.

Esnek veya Kilitli staking seçimi yapabilir ve süreyi ayarlayabilirsiniz. Bunun ardından, [Tahmini yıllık getiri oranı (tah. APY)] bilgisini göreceksiniz.

  • “Esnek”, stake ettiğiniz varlıklarınızı dilediğiniz zaman geri alabilmenize olanak sağlar. Geri almayı seçtiğinizde, varlıklarınızı ertesi gün Spot Cüzdanınıza iade ederiz.
  • “Kilitli” ise varlıklarınızı belirli bir süre boyunca stake edeceğiniz anlamına gelir. Esnek Birikimlere kıyasla, Kilitli Birikimler daha yüksek getiriler sunar. Ancak, varlıklarınızı belirtilen süre boyunca kilitlemeniz gerekecektir. Kilitleme süresi bitmeden önce varlıklarınızı yine de geri alabilirsiniz. Ancak bu durumda, stake ettiğiniz süre boyunca tahakkuk eden getiriyi alamazsınız. Stake ettiğiniz varlıkların kilidi açılacak ve ertesi gün Spot Cüzdanınıza iade edilecektir.

*Staking dönemi boyunca varlıklarınız zincirde kilitlenecektir. Bu nedenle, stake edilen varlıkları çekemez ve bu varlıklarla hiçbir işlem gerçekleştiremezsiniz.

[Kullanılabilir tutar], Binance Earn’de stake etmek için kullanabileceğiniz, Spot Cüzdanınızdaki kullanılabilir bakiyeyi gösterir. Staking için gerekli bir alt limit vardır. Bakiyenizin bu limitin altında olması durumunda stake edemezsiniz. Ayrıca eğer ürünün toplam kalan kotası Spot Cüzdanınızda bulunan kullanılabilir bakiyenizden düşükse, yalnızca staking için kalan miktarı satın alabilirsiniz.

Stake etmek istediğiniz [Kilitleme Miktarı]nı girin. Sağ tarafta bulunan Staking Özetini kontrol edin, Binance Staking Hizmet Anlaşmasını okuyup kabul edin ve [Alımı onayla] tuşuna tıklayın.

Staking bilgilerinizi [Cüzdan] – [Kazan] – [DeFi Staking] bölümünde bulabilirsiniz. Üründe başarıyla stake etmeye başlamanızın ardından, ertesi gün saat 03.00 (TSİ) itibarıyla getiri hesaplanmaya başlayacaktır ve getiriler her gün 03.00’ten (TSİ) sonra Spot Cüzdanınıza yatırılacaktır.

Kilitli Staking’de staking dönemi sona erdiğinde, stake edilen varlıklarınız otomatik olarak stake’ten çıkarılıp geri alınacak ve Spot Cüzdanınıza iade edilecektir.

Varlıklarınızı kilitleme süresi sona ermeden önce geri almak istemeniz durumunda [Daha erken geri al] tuşuna tıklayın. Stake edilmiş varlıklarınızın kilidini açmanın, üzerinde staking yaptığınız zincirin özelliklerine göre belirli bir süre gerektirdiğini lütfen dikkate alınız. Stake ettiğiniz varlıklarınızı daha erken geri almanız durumunda getirilerinizi kaybedersiniz ve tahakkuk etmiş getiriler varlıklar iade edilirken iade tutarından düşülür.

Risk Uyarısı

Binance, kullanıcılarına en iyi DeFi Madencilik projelerini sunmak için var gücüyle çalışmaktadır. Bununla birlikte, Binance sadece projeleri sergilemek ve kullanıcılara fonlara erişim ve kazanç dağıtımı gibi ilgili hizmetler sunmak için bir platform görevi görür. Binance, projenin bulunduğu zincir üzerindeki sözleşmelerden doğabilecek güvenlik sorunları nedeniyle oluşabilecek kayıplar için hiçbir sorumluluk üstlenmez.

DeFi Staking’in avantajları nelerdir?

  • Kullanımı kolaydır: DeFi Staking’e katılmak için birçok özel anahtarı yönetmenize, kaynak sağlamanıza, alım satım yapmanıza veya diğer karmaşık görevleri yerine getirmenize gerek yoktur. Binance’in tek durak hizmeti, kullanıcıların zincir üzerinde bir cüzdan sahibi olmak zorunda kalmadan birçok çevrimiçi ödülü almalarını sağlar.
  • Kazançlar yüksektir: DeFi Staking için gereken komisyonlar düşüktür. Kullanıcılar, risk seviyelerini korurken mümkün olan en yüksek getirileri de en iyi şekilde alırlar.

DeFi Staking sırasında zincir üzerindeki bir sözleşme saldırıya uğrarsa Binance kayıpları karşılar mı?

Hayır. Binance sadece DeFi projeleri sergilemek ve kullanıcılara proxy kullanarak varlıklara erişim ve kazanç dağıtımı gibi ilgili hizmetleri sunmak için bir platform görevi görür. Binance, zinciri üzerindeki sözleşmelerden doğabilecek güvenlik sorunları nedeniyle oluşabilecek kayıplar için hiçbir sorumluluk üstlenmez.

DeFi Staking’e katıldıktan sonra kazanç döngüsü nasıl hesaplanır?

DeFi Staking, her gün 02.50 – 03.10 (TSİ) saatleri arasında katılıma kapalıdır. Satın aldığınız ürünler için katılım gününde getiri tahakkuku yoktur. Fonlar Kilitli Staking’e başarıyla tahsis edildikten sonra, kazançlar ertesi gün saat 03.00’ten (TSİ) itibaren hesaplanır. Minimum kazanç hesaplama süresi bir gündür; bir günden kısa bir süredeki kazançlar, kazanç dağıtımına dahil edilmeyecektir.

Defi Staking’e katılmak için fonlarımı ne kadar süre kilitlemem gerekir?

Standart ürünler için kilitleme süresi şu anda 1 gündür. T+1 gününde fonların kilidi açılacak ve fonlar Spot Cüzdanınıza iade edilecektir. Ancak biz çeşitli ürün türlerini desteklemeye devam ettikçe, kilitleme süreleri farklılık gösterecektir. Farklı ürünlerin kilitleme sürelerini Binance Earn’de görebilirsiniz.

Varlıkları daha erken geri alırsam, getirinin hiç olmazsa bir kısmına hak kazanır mıyım?

Hayır. Maalesef erken geri alma işlemi getiriden elde edilen tüm gelirin anaparadan düşülmesine neden olacaktır. Staking için tahsis edilen varlıklar zincirdeki bir akıllı sözleşmede kilitlenir ve geri alma işlemi zincirdeki transfer ücretleri de dahil olmak üzere karmaşık bir manuel operasyon gerektirir. DeFi Staking ürünlerine katılım sağlarken lütfen sizin için uygun olan kilitleme süresini seçin.

Erken geri almada anapara neden eksiliyor?

Erken geri alma işlemi için anaparaya yönelik bir ceza mekanizması bulunmamaktadır. Ancak daha önce dağıtılmış olan getiriler anaparadan düşülür.

Örnek: A kullanıcısı 9 Ekim saat 21.00 itibarıyla BNB kullanarak 7 günlük staking’e katılım sağlıyor. Gelir 10 Ekim saat 08.00’de hesaplanacaktır ve kullanıcının kilitli varlıklardan elde edilen bir önceki günün geliri 11 Ekim saat 8.00’den sonra Spot Cüzdanına yatacaktır. Kullanıcının 12 Ekim günü saat 16.00’da varlıklarını daha erken geri almaya karar vermesi durumunda, önceki günler için ödenen getiri anaparadan düşülecektir. Böylece, ödenecek anaparadan bir kesinti yapılacaktır.

Vaktinden önce geri alma ne kadar sürer?

Erken geri alma işleminden sonra varlıkların kilidinin açılması için bir gün geçmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, kilitli varlıkların zincirdeki sözleşmeye katılmak için kullanılmasıdır. Geri alma ve dağıtım işlemlerinin gerçekleştirilmesi de belirli bir zaman alır.

Örnek: A kullanıcısı, 9 Ekim saat 21.00 itibarıyla BNB tabanlı bir DeFi Staking ürününden varlıklarını zamanından önce erkenden geri almayı talep etti. Kilit açma süresi bir gündür. Kilit açma süresi 10 Ekim saat 08.00’de başlayacak ve 11 Ekim saat 08.00’de sona erecektir. Böylece, kullanıcı anaparasını en erken 11 Ekim sabahı alacaktır. DeFi ürünlerine yatırım yapmadan ve yatırımlarınızı kilitlemeden önce kilit açma süresi sınırlamasını lütfen dikkate alınız.

Kaynak : Binance