Binance Smart Chain (BSC) Nasıl Kullanılır?

Binance Smart Chain Nasıl Kullanılır
Binance Smart Chain Nasıl Kullanılır

Kısa Özet

Binance Smart Chain’in (BSC) sunduğu fırsatlar hızla artıyor. Getiri elde etmek ya da yalnızca eğlenmek için token takaslarından merkeziyetsiz para piyasalarına ve şirin NFT’lere kadar birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Peki BSC’yi kullanmaya başlamak için nelere ihtiyacınız var ve neler yapmanız gerekiyor? Makalemizde bu soruları detaylı bir şekilde yanıtlıyoruz.

Giriş

Öncelikle, BSC’nin altında yatan teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Binance Smart Chain’e (BSC) Giriş makalemizi okuyabilirsiniz. 

Yukarıda bahsettiğimiz makaleden blockchainin çalışma prensibi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, şu anda okumakta olduğunuz makaleden ise BSC’yi kullanmaya başlamak için gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) cüzdanları

Öncelikle, BSC’deki uygulamalarla etkileşim kurmak için bir cüzdana ihtiyacınız olacak. İyi haber ise arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek olması.

Burada bahsettiklerimizin tam kapsamlı bir liste olmadığını da vurgulamak isteriz. Aşağıdakilerin dışında Math Wallet, Ledger, TokenPocket, Bitkeep, ONTO, Safepal ve Arkane’i de kullanabilirsiniz.

MetaMask

Bu cüzdanlar arasından MetaMask’e aşina olabilirsiniz. Eğer değilseniz de sorun değil, MetaMask Nasıl Kullanılır? makalemizden kapsamlı bir rehbere ulaşabilirsiniz. 

Aklınıza, “Ama bir dakika, MetaMask bir Ethereum cüzdanı değil miydi?” sorusu geldiyse de evet, MetaMask Ethereum’la çalışmak üzere tasarlanmıştır, fakat aslında bu cüzdanı BSC’ye bağlamak oldukça kolaydır. Bu sayede, BSC ile etkileşim kurarken tanıdık bir kullanıcı arayüzünü kullanabilirsiniz.

MetaMask’i BSC’ye nasıl bağlayacağınızı öğrenmek isterseniz, MetaMask’i Binance Smart Chain’e Bağlamak rehberimize göz atabilirsiniz.

Trust Wallet

PancakeSwap gibi bazı Dapp’ler, Trust Wallet‘ı kullanarak bağlanmanıza imkan tanır.

Trust Wallet, kullanımı en kolay mobil cüzdanlardan biridir. Dolayısıyla, BSC’yi mobil olarak kullanmak isterseniz Trust Wallet en iyi seçenekler arasında yer alır.

Binance Chain Wallet

Binance Chain Wallet, BSC’deki belirli uygulamalar için kullanabileceğiniz bir diğer seçenektir. Bu cüzdanı; Chrome, Firefox ve Brave için bir tarayıcı uzantısı olarak kullanabilirsiniz.

Kriptolar Binance Smart Chain’e (BSC) nasıl taşınır?

Elimizde çok sayıda cüzdan seçeneği var, fakat fonları zincire nasıl taşıyabiliriz? Binance hesabımızdan çekim yapabilir ya da Binance Köprüsü’nü kullanabiliriz.

Fakat daha fazla ayrıntıya girmeden önce temel kavramları netleştirmek faydalı olabilir.

Binance Smart Chain BEP-20 token standardını, Binance DEX‘in üzerinde yer aldığı Binance Chain ise BEP-2 token standardını destekler. Binance DEX üzerinde işlem yapmak istiyorsanız BEP-2 tokenlarını kullanmanız gereklidir. BSC üzerindeki dApp’leri kullanmak istiyorsanız da BEP-20 tokenlara ihtiyacınız olacaktır.

Binance’ten çekim yapmak

Bu makaleyi okuyorsanız muhtemelen zaten bir Binance hesabınız vardır. En kolay seçenek, Binance hesabınızdan bir BSC cüzdanına çekim yapmanızdır.

Yalnızca, fonları dışarıdaki bir cüzdana çekerken Binance Smart Chain’i (BEP-20) seçmeye dikkat etmeniz gereklidir.

Binance Köprüsü

Varlıkları BSC’ye taşımanın bir diğer harika yolu da Binance Köprüsü‘nü kullanmaktır.

Ethereum ve TRON gibi en büyük blockchainlerden birçoğunu seçebilir ve bu zincirlerin yerel tokenlarını BSC üzerinde wrapped tokenlara dönüştürebilirsiniz. Köprü, her iki yönde de çalışır. BSC üzerindeki wrapped tokenların yerel tokenlar tarafından yeterli düzeyde teminatlandırıldığını garanti altına alan zincir üstü rezervi şuradan takip edebilirsiniz: Varlık İspatı.

Varlıkları BSC’ye taşımak için bu yolu tercih ediyorsanız, Binance Köprüsü rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) dApp’leri

Artık bir cüzdanımız var ve bu cüzdana biraz fon transfer ettik. Sihirli internet paralarımızla neler yapabiliriz? BSC’deki en popüler merkeziyetsiz uygulamalardan bazılarına göz atalım.

Ve unutmayın ki bunlar, en büyük dApp’lerden yalnızca birkaçı. Yeni ve heyecan verici dApp’lerin kullanıma sunulduğuna da sıkça şahit oluyoruz. Yeni dApp’leri DefiStationDappRadar ve Math dApp Store‘dan takip edebilirsiniz.

PancakeSwap

PancakeSwap, Binance Smart Chain’deki bir numaralı otomatik piyasa yapıcıdır (AMM).

Uniswap ve SushiSwap‘a benzer şekilde, PancakeSwap’ta BEP-20 tokenlarını takas edebilirsiniz.

Ayrıca, likidite havuzlarından birine (ya da daha fazlasına) likidite ekleyerek pasif gelir elde edebilirsiniz. Fakat fonlarınızı yatırmadan önce geçici kayıp hakkında bilgi sahibi olmaya dikkat etmenizi öneririz.

PancakeSwap’ın temelini AMM oluştursa da yapabileceğiniz başka birçok şey daha vardır. Çekilişte yer alabilir, NFT’ler kazanabilir, token satışlarına katılabilir, liderlik panosunda yer almak için rekabet edebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz!

Bu AMM ilginizi çekiyorsa, PancakeSwap rehberimize göz atabilirsiniz.

Venus

Venus, Ethereum’daki Compound ve Aave‘ye benzer bir borç alma-verme protokolüdür. Bu platform, algoritmik olarak belirlenen faiz oranlarıyla BEP-20 tokenlarını borç alabileceğiniz ve verebileceğiniz merkeziyetsiz bir para piyasasıdır.

Fonlarınız boşta mı duruyor? Venus, bu fonlardan faiz getirisi elde etmeniz ya da yield farming‘e katılmak amacıyla borç alırken fonlarınızı teminat olarak kullanmanız için bir seçenek olabilir.

Venüs, bir grup kripto varlık tarafından desteklenen VAI adlı merkeziyetsiz bir sabit coinin kullanımına da imkan tanır. Bu açıdan Venus’ı, Compound ve MakerDAO‘nun BSC üzerindeki bir karışımı olarak düşünebilirsiniz.

Autofarm

Autofarm, BSC üzerindeki bir getiri toplayıcısıdır. Ethereum’daki yearn‘e benzerdir. Birikimlerinizden getiri elde edebilmenizin en iyi yolunu otomatik olarak bulmaya çalışır.

BurgerSwap

BurgerSwap da BSC’deki popüler bir AMM’dir. BEP-20 token takasları yapabilir ve likidite sağlayabilirsiniz.

Spartan Protocol

Spartan Protocol, BSC üzerindeki bir sentetik varlık protokolüdür. Diğer birçok AMM gibi kullanıcıların BEP-20 tokenları için likidite havuzları yaratmasına imkan tanır. 

Fakat gelecekte, likidite havuzları tarafından teminatlandırılmış sentetik varlıkların yaratılmasının yanı sıra borç verme ve zincir üstü türevler gibi başka birçok etkinliğe imkan tanımayı da hedeflemektedir.

Cream

Cream, Ethereum’la birlikte BSC üzerinde de kullanıma sunulmuş olan popüler bir borç verme protokolüdür. BEP-20 tokenlarını borç alabilir ve verebilirsiniz.

➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten BNB satın alabilirsiniz!

Binance Smart Chain (BSC) ölçütleri nasıl takip edilir?

Artık BSC kullanmaya başlamanız için neredeyse her şey hazır. Fakat BSC üzerindeki hareketlerinizi nasıl takip edebilirsiniz? Bunun için BscScan‘i kullanabilirsiniz.

Daha önce DeFi ile ilgilendiyseniz, site size tanıdık gelebilir. BscScan, EtherScan’e çok benzerdir – çünkü EtherScan’i yaratan ekip tarafından yaratılmıştır.

Adreslerinizi bulduktan sonra başka neleri takip etmelisiniz? Bu sorunun yanıtına BSC’deki hareketleri takip etmenize imkan tanıyan kullanışlı ölçütleri derlediğimiz Bilmeniz Gereken 6 Binance Smart Chain (BSC) Ölçütü makalemizden ulaşabilirsiniz.

Son düşünceler

Binance Smart Chain, önemli geliştirme süreçlerinden geçmiş ve zincir üzerindeki kullanıcı etkinliği büyük ölçüde artmıştır. Dahası bu artışın gelecekte de devam edeceği nedeyse kesindir. 

DeFi ile ilgileniyorsanız, BSC’yi yakından izlemeniz faydalı olabilir. Bunun en iyi yolu ise BSC’deki son güncellemelerden haberdar olmak için Twitter’da Binance Chain Topluluğu‘nu takip etmektir.

Binance Smart Chain hakkında başka sorularınız varsa, sorularınızın topluluğumuz tarafından yanıtlanacağı soru-cevap platformumuz Academy’ye Sor‘a göz atabilirsiniz.

Kaynak: Binance