Swipe Token (SXP) Nedir?

Kısa Özet

Swipe’in yerel SXP tokenı, Swipe ödeme ekosisteminde çeşitli kullanım alanlarına hizmet eder. Token sahipleri, işlem ücretlerini ödemekten Swipe platformunda indirimler kazanmaya kadar farklı birçok avantajdan faydalanabilir.

Giriş

Swipe, büyümekte olan Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ekosisteminin bir parçası olarak kullanıcılarına farklı birçok ürün ve hizmet sunar. Swipe’in Visa banka kartı ve çoklu varlık DeFi uygulaması; kripto paralar, itibari para birimleri ve sabit coinler arasında anında çevrim yapmanıza imkan tanır.Aralık 2020 itibarıyla uygulama, dört sabit coini (USDT, USDC, BUSD ve DAI) ve iki itibari para birimini (USD ve EUR) desteklemektedir. Swipe’ın Visa banka kartı hizmeti, şu an için Avrupa’da kullanıma açıktır ve yakında ABD banka kartı da hizmete sunulacaktır.Swipe’in tüm ürünleri, merkeziyetsiz bir dijital para birimi olarak hizmet eden yerel SXP tokenla desteklenir. Bu yerel para birimi, Swipe ekosisteminde birden fazla kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanlarından bazıları, token sahiplerini ödüllendirmeye ilişkindir. Fakat aynı zamanda token arzı, coin yakımları aracılığıyla zaman içinde düşürülecektir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Swipe Token (SXP) nedir?

Birçok DeFi tokenı spekülatif olarak kabul edilse de SXP öncelikle bir hizmet tokenı olarak hizmet eder. Tüm Swipe ekosistemine güç verir. Token sahiplerine çeşitli hizmetler sunması nedeniyle SXP’yi hem kullanmaya hem de tutmaya yönelik çok sayıda teşvik mevcuttur.

Swipe ekosisteminin temel özelliklerinden biri Visa banka kartıdır. Mevcut ilk ya da tek kripto para banka kartı değildir. Fakat diğer projelerin aksine, kullanıcıların banka kartı hizmetinden faydalanabilmeleri için SXP stake etmelerine gerek yoktur.

Swipe banka kartının birkaç farklı versiyonu vardır. SXP tutma zorunluluğu olmasa da SXP token sahipleri daha yüksek seviye kartlara sahip olabilir. Yüksek seviye kartlar, Netflix ya da Spotify’a abonelikler, komisyonsuz döviz işlemleri ve Starbucks, Uber, Apple Music ve Airbnb’de indirimler gibi çeşitli avantajlar sunar.Hangi avantajlardan faydalanabileceğiniz, yerel mobil uygulamada stake ettiğiniz SXP birikimlerinizin güncel miktarına dayanır. Farklı kart seviyeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Swipe Token (SXP) nasıl saklanır?

Günümüzün kripto piyasasındaki diğer birçok DeFi projesi gibi Swipe’ın da yerel bir blockchaini yoktur. Bunun yerine ekip, SXP tokenlarını hem Ethereum hem de Binance Chain blockchainlerinde çıkarmaya karar vermiştir.Swipe Token (SXP), hem ERC-20 token (Ethereum’da) hem de BEP-2 token (Binance Chain’de) olarak kullanılabilir. Dolayısıyla, SXP’lerinizi ERC-20 ya da BEP-2 tokenları destekleyen herhangi bir kripto cüzdanında kolayca saklayabilirsiniz (örn. Trust Wallet, MetaMask).

SXP arzı ve çıkarılması

Swipe ekibi, SXP maksimum arzını 300 milyon tokenla sınırlandırmaya karar vermiştir. Fakat coin yakımları, 100 milyon token kalana kadar toplam arzı kademeli olarak düşürecektir.

Toplam arzın bir bölümü, dünya genelinde SXP kullanıcılarına dağıtılmıştır. Buna ek olarak, arz aşağıda belirtilen şekilde düzenli olarak değişmektedir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

  • Her ay, şirket operasyonlarına 600.000 SXP ayrılır. 
  • Her yıl, Swipe ekibi ve kurucularına 10.000.000 SXP ayrılır. 
  • Her ay, staking ve diğer teşvikler de dahil olmak üzere ekosistem ödüllerine 1.200.000 SXP ayrılır.

Bu rakamlara bakıldığında, dolaşımdaki SXP arzının maksimum arza ulaşılana kadar artacağı düşünülebilir. Fakat geliştiriciler SXP’yi deflasyonel bir varlık yapmayı tercih ettikleri için bu söz konusu değildir. Ağ kullanımı arttıkça, coinler de yakımlar aracılığıyla imha edilecektir.

Kesin bir sayı verecek olursak, Swipe ağındaki işlem ücretlerinin %80’i akıllı kontrat aracılığıyla yakılacaktır. İşlem ücretlerinin kalan %20’si ise ekosistemin bir parçası olarak kalacaktır. Ekibe göre bu tutar, ağa sundukları değerli hizmetler karşılığında kazandıkları SXP’ler olarak en nihayetinde ağ doğrulayıcılarına dağıtılacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi token yakımları, toplam 100.000.000 SXP arzına ulaşılana kadar devam edecektir. Bu noktadan sonra arz, daha fazla düşürülmeyecektir. Ağ tarafından toplanan tüm işlem ücretleri, ağ doğrulayıcılarına dağıtılacaktır.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin (BTC) satın alabilirsiniz!

SXP ne için kullanılır?

İlk kullanım alanı ödemelerdir. SXP varlığı, dünya genelinde 60 milyon yerde ödeme yapmaya uygundur. Kripto para ya da Swipe Visa kart kabul eden satıcılar sayesinde SXP ile ödeme yapılabilir. İşlemler bakımından, SXP hem Ethereum hem de Binance’te transfer edilebilir, bu da onu eşler arası işlemler için güçlü bir varlık haline getirir.

İkinci avantaj, token sahiplerinin işlem ücretlerinde çeşitli indirimler kazanabilmesidir. SXP sahipleri, Swipe Cüzdanı ve Swipe Visa Kartı ile yapılan transferler de dahil olmak üzere Swipe ağındaki işlem ücretlerini ödemek için tokenlarını kullanabilir.

Bir diğer kullanım alanı, Swipe Visa banka kartı kullanımıyla ilgilidir. Kartta dört farklı seviye olması, SXP almayı ve tutmayı teşvik eder. SXP birikiminiz ne kadar yüksekse, kart seviyeniz de o kadar yüksek olur.

SXP tutmak, kart sahiplerine alışverişlerde indirimler ve popüler yayın hizmetlerine ücretsiz üyelikler gibi çeşitli ekstra avantajlar da sunabilir. Altı ay boyunca 30.000 SXP stake eden kullanıcılar, tüm satın alma işlemlerinden %8 geri ödeme almaya ve ekstra başka avantajlardan faydalanmaya da hak kazanır. 

Staking yapan kullanıcılar, ağın güvenliğine yönelik katkıları karşılığında da SXP ödülleri alabilir. En önemlisi de SXP sahipleri ağ yönetişimine katılabilir, öneriler sunabilir ve Swipe ağını etkileyecek protokol değişikliklerini oylayabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Son düşünceler

Swipe ekosistemi, hepsi bir şekilde SXP tokenı kullanan farklı birçok ürün ve hizmeti içerir. Swipe, Visa banka kartı sayesinde kripto paraları herkes için daha kullanışlı ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.Tokenın deflasyonel modeli de eklendiğinde, whitepaper’ı incelemek ve projenin nasıl ilerleyeceğini takip etmek için birçok neden vardır.Swipe’in SXP’si ve diğer kripto varlıklar hakkında başka sorularınız varsa, sorularınızın topluluğumuz tarafından yanıtlandığı soru-cevap platformumuz Academy’ye Sor’a göz atabilirsiniz.

Kaynak : Binance