İlkbaharda Zinde Olarak Güçlü Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olmak İçin Pratik Bilgiler

Girmiş olduğumuz ilkbahar aylarında değişen hava şartlarıyla, mevsim değişikliğine bağlı gelişen hastalıklar sık görülebilmektedir onlardan korunmak için yeterli ve dengeli beslenmenin önemi bulunmaktadır. Yaşam tarzı alışkanlıklarımızın, beslenme düzenimizin ağırlık düzenimiz ve bağışıklık sistemimiz üzerinde etkisi bulunmaktadır. İlkbaharda herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı ama formda olmak isteyen yetişkinler için hem bağışıklık sistemlerini güçlendirecek hem de formda kalmayı kolaylaştıracak 5 pratik bilgiyi sizlerle paylaşacağım.

1. Fit ve formda kalmak isterken aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için yeterli ve dengeli beslenme vazgeçilmezdir. Yeterli ve dengeli beslenmede ise besin öğesi ve besin çeşitliliği olmazsa olmazdır. Tek tip beslenmeden uzak durunuz. Her öğünde karbonhidrat, protein, yağ içeriği yeterli ve dengeli bir örüntüde olmalıdır. Her öğününüzde ki tabağınızda tüm besin gruplarından olmasına özen gösteriniz.

2. İnsan hayatının ve sağlığının vazgeçilmez içeceği olan suyun tüketimi de önemli bir konudur. Gün içerisinde sağlıklı kadın bireyler için en az 8 su bardağı, sağlıklı erkek bireyler için en az 10 su bardağı su tüketmesi önerilmektedir

3. İlkbaharın bağışıklık sistemini etkileyecek olumsuzluklarından etkilenmemek için vitamin ve mineralden zengin beslenmek çok önemlidir. A,E,C vitaminleri, Selenyum, Çinko, Magnezyumdan zengin renk çeşitliliği olan, güçlü antioksidanları içeren beslenme bağışıklık sisteminizi güçlü ve sizi de zinde tutacaktır.

4. Sağlıklı, mutlu bir şekilde zayıflamak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için güne yeterli ve dengeli bir içeriğe sahip kahvaltı ile başlayınız.

5. Beslenme düzeninizde ki olumlu değişikliklerin yanında yaşam tarzı alışkanlıklarınızda da olumlu değişikliklere yer veriniz. Sizin sağlık durumunuza özel hazırlanmış fiziksel aktivite planı oluşturunuz ve uygulayınız. Alışveriş listenizde sağlıksız atıştırmalıklar ve içecekler yerine sağlıklı yiyecek ve içeceklere yer veriniz. Yeterli ve düzenli bir uyku düzeni oluşturunuz. Sigara, alkol vb. gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durunuz.

Mutluluk , sağlık, huzur, başarı dolu zinde ve formda olacağınız bir Mart ayı geçirmeniz dileğiyle…

Yazar: Güler Tosunbayraktar
Uzman Diyetisyen
[email protected]

Kaynak: Boss Life Dergi