Home Spor Doğanın Şefkatli Kollarına Sığınmak

Doğanın Şefkatli Kollarına Sığınmak

Onur Alan

Bu kadar güzel bir dünyada, beton yığınlarının arasında, radyasyona, hava kirliliğine, çevre kirliliğine, gürültü kirliliğine, strese ve gerginliğe maruz kalarak yaşamak gerçekten kendimize yapabileceğimiz en gaddarca kötülüklerden biri olmalıydı. Tabii bu duruma katlanmak zorunda olduğumuz birçok geçerli sebebimiz de vardır muhakkak, eminim. Fakat en azından çağın gürültüsü ve curcunasından bir nebze uzaklaşabilmek ve ruhumuzun kaybettiği dengesini yenileyebilmek için kendimize bir iyilik yapabileceğimiz fırsatlar inşa edebilirdik. Bunun için hepimizi bağrına basıp, huzur ve şefkat dolu kollarına alacak tabiata sığınmak yapabileceğimiz en keyifli ve en sağlıklı yollardan birisi, hatta ta kendisi olmalıydı. Sizlere hem bir yazar hem de bir gezgin kampçı olarak deneyimlerimden çıkarımlarımı, küçük anekdotlar halinde paylaşmak isterim.

Benim için de global dünyada bir bardak çayın, beş dakika içerisinde masama gelebilmesi elbette çok konforlu bir durum. Fakat tabiatın huzurunda o çay için doğru suyu bulup sonra da kaynatabilmek için kuru odun toplayarak ateş yakabilmenin farkındalığı daha özel, daha samimi, daha huzur dolu. Evet, sonuç olarak ikisi de çay diyebiliriz. Fakat hiçbir mekân, hiçbir garson kendi ellerimizle doğanın içinde odun ateşinde pişirdiğimiz o çay kadar güzel bir çayı servis edemez. Bu yüzden doğanın samimiyeti bizim gerçek dünyamızla yüzleşmemize olanak sağlıyor. Ve bu da ruhumuzun dengelenmesi için en büyük fırsat oluyor. Unutmayalım ki doğaya dönüş, kendimize giden yolun ilk manevrasıydı.

Kamp Hayatı Biraz Cesaret, Biraz da Konfordan Taviz ile Mümkün!

Doğaya dönüşün olmazsa olmazlarından biri de kamp deneyimidir. Doğada kamp yapmak birçoğumuz için imrendiğimiz bir şey olsa da bazen de cesaret edemediğimiz bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan birisi de kamp fobisi. Kamp yapmak isteyip buna cesaret edemeyen birçok insanın olduğunu biliyor, duyuyoruz. Kamp yapmak elbette kulağa ve göze hoş geliyor olabilir ama onun da kendi içinde şüphesiz ufak tefek zorlukları yok değil. Fakat bunlar biraz cesaret, biraz da konfordan taviz ile aşılabilecek şeyler.

Özellikle kamp alanının ıssız olması, yabani hayvan korkusu, börtü böcek korkusu, yaşam şartlarının zorluğu, günlük hayattan kopamama endişesi, karanlık korkusu, beslenme endişesi ve buna benzer şeyler içimizdeki kampçıyı ortaya çıkarmamıza engel olabiliyor. Fakat bunların hepsi bir bahane! Bir süreliğine korkularımızı bir kenara bırakıp irademizi güçlendirirsek bu sorunsallarımızı kolayca aşabiliriz.

Doğadan korkmayın!
Şehirde ölme riskimiz, doğada ölme riskimize göre %5000 daha fazla! Bu yüzden kaygılarımızı daha aza indirgeyerek unutamayacağınız bir doğa hayatı, macera dolu deneyimler edinebilirdik. Hatta bu işi bir yaşam biçimi haline getirip ruhumuzun ve bedenimizin dengesini koruyarak daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirdik.

Doğadan korkmayın! Şehirde ölme riskimiz, doğada ölme riskimize göre %5000 daha fazla!

Doğadaki Dahalar…
Şehir gürültüsünden uzak bir yaşamın verdiği huzuru yaşayabilir, doğa ile bağlanırımızı yeniden inşa edebilirdik. Gerçek özgürlüğü deneyimleyebilir, biyolojik saatimizi yenileyebilirdik. Stresi ve kaygılarımızı azaltabilir, dengeli ve deliksiz bir uyku çekebilirdik. Bütün o vaktimizi çalan ekranlardan uzakta zihnimize terapiler yapabilir, azla yetinip zor şartlarda yaşayabilmeyi öğrenebilirdik. Ve ruhumuza iyi gelecek bütün aktiviteleri, doğanın bağrında özgürce gerçekleştirebilirdik. Ve doğanın daha nice dahalarıyla hayatımızda yeni bir yaşam biçimini kavrayabilirdik.

Türkiye’de Unutulmaz Doğa ve Kamp Deneyimi Yaşamak!

Ayder Yaylası
Doğu Karadeniz bölgesinin en nadide yaylalarından birisidir. Rakımı ve doğal güzellikleriyle başınızın dönmesine neden olacak bir doğada kamp alanı merkezi diyebiliriz. Yeşilin her tonunu iliklerinize kadar hissederken hırçın derelerinden akan buz gibi sularıyla da içinizi ferahlatacak bir kamp hayatını burada deneyimleyebilmeniz mümkün. Sosyal imkânlar bakımından da oldukça geniş bir yelpazesi var. Sıcakkanlı insanları yüzünüzü güldürürken içinizi de ısıtacaktır.
Borçka Karagöl
Artvin ilinin Borçka ilçesinde bir dağın tepesinde yer alan Karagöl’de bu turistik ve kamp bölgelerinden bir tanesi olarak gözümüze çarpıyor. Borçka Karagöl kamp yapmak için gerçekten de müsait bir yer ve kendisini ziyaret eden bütün insanlara doğal güzelliğin ne demek olduğunu gösteriyor. Borçka Karagöl kamp için uygun bir yer olarak ön plana çıkıyor. Borçka Karagöl’de istediğiniz güzel doğal ormanlara ve harika fotoğraflara erişebilir, güzel insanlarla da bu Borçka Karagöl kamp ziyaretinizi daha da iyi ve eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz.
Cunda Adası
Türkiye’nin en iyi kamp alanları arasındadır. Özellikle günbatımını en iyi deneyimleyebileceğiniz ve gece gökyüzündeki yıldızları tek tek sayabileceğiniz bir kamp alanı. Ayrıca sosyal imkânları da oldukça geniş bir yer

Doğanın samimiyeti bizim gerçek dünyamızla yüzleşmemize olanak sağlıyor.

Yedigöller
Milli parklarımızdan birisi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir kamp alanıdır. Son günlerde çok daha fazla turist çekmesinden ötürü oldukça popüler bir kamp alanı haline gelmiş durumda. Sosyal imkânların oldukça fazla olduğunu da söylemek mümkün. Doğanın kalbinde ondan bir parça olduğunuzu hissedebileceğiniz bir kamp deneyimini burada yaşayabilirsiniz.
Bozcaada
denilence akıllara yine kampçıların unutamadığı bir kamp deneyimi yaşadığı yerlerden biri geliyor. Unutamayacağınız bir kamp deneyimini burada yaşayabilmeniz mümkün. Fakat bayram ve çeşitli resmi tatillere denk getirmemeye özen göstermenizde fayda var. Özel günlerde çok yoğun olan bir kamp bölgesi olduğunu bilinmesi size fayda sağlayacaktır. Kazdağları
Dağ kampı severler için ilk sırada yer alan kamp alanlarından birisidir. Mükemmel bir manzara ve bol oksijeniyle ciğerlerinizi yakabileceğiniz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yola Çıkmadan Önce Unutmayın!
Eğer kamp yapmaya karar verdiyseniz ve güzel bir kamp günlüğü geçirmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız şeylerin listesini yapmadan asla yola çıkmayınız. Çadırınız, matınız, uyku tulumunuz, feneriniz, mataranız, yağmurluğunuz, yedek bataryanız temel ihtiyaçlarınızın sadece birkaçı. Kamp programınızın içeriğine göre ihtiyacınız olan malzemeler de değişkenlik gösterecektir. İnternetten iyi bir araştırma yapmadan yola çıkmayınız. Ayrıca kamp alanında ateş yakacağınız yere dikkat edip kamp dönüşü de çöplerinizi almayı unutmayınız.
Şimdiden iyi kamplar!

İhtiyaç duyacağınız şeylerin listesini yapmadan asla yola çıkmayınız.

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis Medya

Diğer Spor Haberlerimizi Okumak İçin Tıklayınız!

.