Dünyanın En Pahalı 5 Yelkenlisi

Eos

150 Milyon Dolar

İşte dünyanın en pahalı yelkenlisi, Eos! 150 milyon dolar değerinde olan Eos! Sinema ve medya milyarderi Barry Diller’e ait. Lüks yelkenli, yaklaşık 93 metre uzunluğunda. Almanya, Bremen’de inşa edilen Eos’un yapımı tam 3 sene sürmüş ve devasa deniz aracı 2006 yılında suya indirilmiş Mürettebat hariç 16 kişilik kapasitesi olan Eos, lüks donanımları ve gücü ile gerçekten büyük bir alkışı hak ediyor.

Maltase Falcon

150 Milyon Dolar

Evet, işte karşımızda ülkemizin gururu! Maltese Falcon, bir Türk tarafından yapılmamış olsa da bizim toprağımızda inşa edilmiştir. Amerikalı risk sermayedarı Tom Perkins tarafından yaptırılan lüks yelkenli, Tuzla’da tamamlanmıştır. 88 metrelik Maltese Falcon, dünyanın en büyük yelkenlilerinden biri olma unvanına sahip. 150 milyon dolarlık devasa yelkenli, 18 kişilik stabil personelinin yanı sıra 12 konuğu ve istendiği takdirde 4 ek personelin rahatlıkla sığabileceği büyüklükte.

Athena

95 Milyon Dolar

2004 yılında Royal Huisman tarafından internet girişimcisi James H. Clark için inşa edilmiştir. Üç direkli gösterişli bir yelkenli olarak karşımıza çıkan Athena, tam 95 milyon dolar değerinde. Dalış ekipman dolapları, soyunma kabinleri, güverte üzerinde jakuzi, kütüphanesi ve sinema salonu bulunan etkileyici tasarım, dünyanın en iyi yelkenlileri arasında gösterilmektedir.

Mirabella V

50 Milyon Dolar

2003 yılında suya indirilen Mirabella V, şimdiye kadar yapılmış en büyük tek direkli yat gibi görünüyor. Yelkenlinin güvertesine, çift katlı bir otobüs rahatlıkla sığmaktadır. İrlanda asıllı tasarımcı Ron Holland tarafından tasarlanan Mirabella V’in 12 kişi kapasiteli geniş odaları bulunuyor. Joseph Vittoria’ya ait olan yelkenlinin 50 milyon dolarlık fiyat etiketi bulunuyor. Bu pahalı deniz aracı, aynı zamanda en pahalı kiralık yelkenliler arasında bulunuyor.

Meteor

46 Milyon Dolar

Royal Huisman tarafından yapılan Meteor; Dykstra&Partners, John G. Alden ve John Munford Design S/Y tarafından tasarlanmıştır. Meteor’un maksimum hızı 14.6 deniz mili olup, içerisinde tamamen maundan yapılmış bir kütüphane bulunmaktadır. 46 milyon dolar değerinde olan bu harika deniz aracında, müzik odası ve bar gibi bölümler de bulunuyor.

Kaynak: Boss Life Dergi