Binance Kilitli Staking Nasıl Kullanılır?

Binance Kilitli Staking Nasıl Kullanılır
Binance Kilitli Staking Nasıl Kullanılır

Kilitli Staking Nedir?

Binance’teki “Kilitli staking”, dijital varlıklarınızı ödüller karşılığında belirli bir süre boyunca kilitleme sürecini ifade eder. 

Binance Kilitli Staking, HODLer’lara varlıklarını Binance platformundan çekmeden stake etmeleri ve kazanç elde etmeleri için kolay bir yol sunar. İki tür Kilitli Staking ürünü vardır:

  • Proof of Stake (PoS) tokenleri: PoS, stake ettikleri token sayısı esasında blok doğrulayıcılarını seçen bir mutabakat mekanizmasıdır. Ödüller genellikle stake edilen token sayısıyla orantılıdır, yani daha fazla token stake eden kullanıcılar daha yüksek ödüller alabilir.
  • PoS dışı tokenler: Projelerden ya da Binance’ten ödül almak için PoS dışı tokenlerinizi de belirli bir süre kilitleyebilirsiniz. Ödüller, likidite sağlayarak veya diğer getiri sağlayan faaliyetlerden elde edilebilir. Genel olarak maksimum staking limiti, PoS staking’i ile karşılaştırıldığında nispeten daha düşüktür.

Binance Staking, kararlaştırılan staking süresinin sonunda stake edilen varlıkları Spot Cüzdanınıza iade edecektir. Stake edilen token sayınızın korunduğunu lütfen unutmayın. Bununla birlikte, stake ettiğiniz tokenlerin itibari değeri piyasa koşulları nedeniyle dalgalanabilir ve ödül miktarı değişebilir. 

1. Binance Staking ve Binance Savings arasındaki fark nedir?

2. Kilitli Staking’den çıkarıp geri aldıktan sonra fonlarımın cüzdanıma ulaşması birkaç gün sürüyor. Neden?

Staking akıllı sözleşmeler vasıtasıyla blockhain üzerinde gerçekleştirilir. Tokenlerinizi stake’ten çıkarıp geri alma süresi, blockchainin mutabakat mekanizmasına göre değişir. Stake’ten çıkarıp geri alma süresi blockchainden blockchaine değişir.

Örneğin, EOS’u stake’ten çıkarmak için 72 saat beklemeniz, DOT’u stake’ten çıkarmak ise 28 gün beklemeniz gerekmektedir.

Binance, fonların dağıtım sürecini optimize etmiş ve stake’ten çıkarıp geri alma süresini 1 güne indirmiştir. Stake’den çıkarıp geri alma süresinin, projenin blockchaininde fiilen stake’den çıkarıp geri alma süresine bağlı olduğunu lütfen unutmayın. Binance ileride, şu anda 1 gün olan stake’ten çıkarıp geri alma süresini değiştirebilir.

3. APR (Yıllık Getiri Oranı) neden dinamik olarak değişiyor?

4. Getiriler ne zaman tahakkuk etmeye başlayacak ve geri alma süresi nedir?

5. Staking getirimi ne zaman alacağım?

6. Katılım limiti ne kadar?

Binance’te Kilitli Staking nasıl kullanılır?

1. Binance hesabınıza giriş yapın ve [Kazan] – [Binance Earn] bölümüne gidin.

2. [Staking] – [Kilitli Staking] seçeneklerine tıklayın.

3. Staking sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan tahmini yıllık getiri oranı (Tah. APR), kilitleme süresi ve minimum kilitli miktar gibi bilgilerle birlikte Kilitli Staking ürünlerinin tümünü görebilirsiniz.

4. Stake etmek istediğiniz varlığı seçin, süreyi belirleyin ve [Hemen Stake Et] seçeneğine tıklayın.

5. Açılan pencerede, seçilen staking teklifiyle ilgili bilgileri görebilirsiniz. Süreyi seçin ve stake edilecek miktarı girin. Katılım bilgilerini doğrulayın, hizmet sözleşmesini okuyup kabul edin ve [Onayla] tuşuna tıklayın.

  • Süre: Farklı sürelere tıklayarak ilgili sürenin tahmini yıllık getiri oranını (Tah. APR) görebilir ve en iyi teklifi seçebilirsiniz. Tah. APR’nin zincir üzerindeki staking ödülleri esasında günlük olarak ayarlandığını lütfen dikkate alınız. Staking dönemi boyunca varlıklarınız zincirde kilitlenecektir. Bu nedenle, stake edilen varlıkları çekemez ve bu varlıklarla hiçbir işlem gerçekleştiremezsiniz.
  • Kullanılabilir tutar: Kilitli Staking’de stake etmek için kullanabileceğiniz, Spot Cüzdanınızdaki kullanılabilir bakiyeyi gösterir. Staking için gerekli bir minimum miktar bulunmaktadır. Bakiyeniz minimum miktardan düşükse, stake etmeniz mümkün olmayacaktır.
  • Otomatik Staking : Otomatik Staking işlevini etkinleştirmeyi seçebilirsiniz. Katılım süresi sona erdikten sonra sistem tokenlerinizi aynı üründe otomatik olarak yeniden stake edecektir.

Ürüne katılım sağlamanızın ardından, ertesi gün saat 03.00 (TSİ) itibarıyla getiri hesaplanmaya başlayacaktır ve getiriler her gün 03.00’ten (TSİ) sonra [İtibari Para ve Spot Cüzdanınıza] yatırılacaktır. Süreç tamamlandığında, stake edilen varlıklar otomatik olarak stake’ten çıkarılıp geri alınacak ve Spot Cüzdanınıza iade edilecektir.

6. Kilitli Staking geçmişinizi görüntülemek için [Cüzdan] – [Kazan] – [Staking] – [Kilitli Staking] bölümüne gidin.

7. Varlıklarınızı daha erken geri almak için [Daha erken geri al] seçeneğine tıklayın.

Stake edilmiş varlıklarınızın kilidini açmanın, üzerinde staking yaptığınız zincirin özelliklerine göre belirli bir süre gerektirdiğini lütfen dikkate alınız. Binance Kilitli Staking, varlıkları ertesi gün geri alabilmenize olanak tanır. Ancak, saat dilimi farkları nedeniyle tokenleri almak bazen 48-72 saat sürebilir.

Kilitli Staking ürünlerini daha erken geri almanız durumunda, tahakkuk etmiş getirilerin stake’den çıkardığınız anaparadan düşüleceğini lütfen dikkate alınız.

Staking hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Staking Nedir? başlıklı Academy makalesine bakın.

Kaynak : Binance