Polkadot (DOT) Parachain Slot Müzayedesi Kuralları

Polkadot (DOT) Parachain Slot Müzayedesi Kuralları
Polkadot (DOT) Parachain Slot Müzayedesi Kuralları

Polkadot (DOT) Slot Müzayedesi hakkında sıkça sorulan sorular

1. Polkadot (DOT) Slot Müzayedesi nedir ve nasıl çalışır?

Polkadot (DOT) Slot Müzayedesi, bir parachain müzayedesidir. Mevcut parachain slotlarını dağıtmak için mum müzayede mekanizmasının farklı bir versionunu kullanır. Projeler, bir parachain slotu elde etmek için müzayedede DOT stake ederek teklif vermelidir. En çok DOT desteği toplayan ekipler, parachain slotunu kiralayabilir ve Polkadot parachain’i olabilir. Slotlar, 3 aylık dönemler halinde, en fazla 96 hafta süreyle kiralanabilir.  

Binance‘teki farklı parachain slot müzayedesi projelerine oy verebilir ve ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca, oy verdiğiniz proje, teklifi kazanırsa ek oylama ödülleri de kazanırsınız. Kiralama döneminin sonuna kadar DOT’unuzun zincirde kilitli olacağını lütfen unutmayın.

2. Polkadot (DOT) Slot Müzayedesine katılarak hangi ödülleri kazanabilirim?

Isınma Dönemi içinde, Polkadot parachain projeleri tarafından sağlanan “Isınma Bonusu” (yaklaşık toplam 30 milyon USD değerinde ödül) kazanabilirsiniz. Ayrıca, seçtiğiniz projelerin Müzayede Dönemi ve Kiralama Dönemi için sunduğu ödüllerin de tamamını alırsınız.

3. Isınma Dönemi içinde dağıtılan Binance Isınma Bonus Ödülleri nedir?

DOT parachain Slot Müzayedesinin resmi olarak başlamasından 7 gün önce Binance ve parachain projeleri, Binance kullanıcılarına özel bir ısınma bonusu sunacaktır (yaklaşık 30 milyon USD değerinde ödül verilecektir). Tüm ödüller, bu dönem içinde dağıtılacaktır. Ödülleri almak için desteklediğiniz projelerde Slot Müzayedesinden önce DOT stake etmeniz gerekir. Ödüller birikebilir, dolayısıyla her saat ödülleri almanıza gerek yoktur.

Oy verdiğiniz projelerinin slot tekliflerinin kazanması durumunda DOT’unuzun 2 yıl boyunca kilitleneceğini ve bunun karşılığında projelerden kilitleme ödülleri alacağınızı lütfen unutmayın. Projelerin başarısız olması durumunda, stake ettiğiniz DOT’lar 18 Aralık 2021’de Spot Cüzdanınıza iade edilecektir.

4. Isınma Dönemi APY bilgisi nasıl hesaplanıyor?

Isınma dönemi boyunca elde edilen getiriler, stake ettiğiniz DOT miktarının projedeki toplam DOT miktarına olan oranına göre, saatte bir hesaplanır. APY saatte bir güncellenir ve sayfada son saattaki APY bilgisini görebilirsiniz. Oylamanın açıldığı ilk saatte APY görüntülenmez.

5. BDOT nedir? BDOT’larımı satarsam tercih ettiğim projelerin oylama ödüllerini almaya devam edebilir miyim?

BDOT, stake edilen DOT’larınızı 1’e 1 oranında temsil eden tokenize edilmiş bir varlıktır. BDOT, staking dönemi boyunca kullanıcılara likidite sağlar. 

Proje, slot teklifinde başarılı olduğunda ve müzayede sona erdiğinde Binance’te DOT’unuzu BDOT’a dönüştürebilirsiniz.

Kilitleme dönemi içinde BDOT’larınızı satmışsanız da tercih ettiğiniz projelerden oylama ödülleri almaya devam edebilirsiniz. Ancak, kilitleme dönemi sona erdiğinde BDOT’larınızı 1:1 oranında tekrar DOT’a dönüştürebilirsiniz.

6. DOT’larımı ne kadar süre kilitlemem gerekir? DOT’larımı ne zaman geri alabilirim?

DOT’larınız Isınma Dönemi’nden itibaren kilitlenecektir. Seçtiğiniz proje slot’u kazanırsa, DOT’larınızı 96 hafta sonra geri alabilirsiniz. Daha sonra, fonların Binance hesabınıza iade edilmesi 3 gün sürecektir. 

Seçtiğiniz proje slot’u kazanamazsa, stake ettiğiniz DOT’lar Slot Müzayedesinin sona ermesinden (yaklaşık 18 Aralık, 2021) sonra iade edilecektir.

7. Neden oy veremedim? Yine de oylama ödüllerini alabilir miyim?

Oylama zincir üzerinde yapılır ve gecikmeler yaşanabilir veya işlemler başarısız olabilir. Eğer DOT oylamanız başarısız olursa, DOT’larınız iki gün içinde spot cüzdanınıza iade edilir ve hiçbir oylama ödülü alamazsınız.

8. Ödül tokenlerimi neden Binance’ten çekemiyorum?

Bazı parachainler hala erken gelişim aşamasındadır ve henüz kullanıma açılmamıştır. Bunlardan henüz ödül tokenleri alamazsınız. Bu projeler slot tekliflerinde başarılı olduktan ve ilgili parachainlerini kullanıma açtıktan sonra, Binance ağ entegrasyonlarını tamamladığında ödüllerinizi alabilirsiniz. Çekim işlemlerinin etkinleştirilmesi de biraz zaman alabilir. Projeler tarafından bildirilen yaklaşık başlangıç tarihlerine göre, Binance 30 Haziran 2022’den önce tüm bonus ödül tokenlerinin çekimlerini destekleyecektir. Projelerin ana ağlarının kullanıma açılma tarihlerinin ertelenmesi durumunda, Binance de token çekim tarihini erteleyecektir. Dahili politikamız uyarınca, bu tokenlerin çekimlerini desteklemek, hiçbir listelemeyi garanti etmez.

Staking kuralları

1. Isınma Dönemi sona erdikten sonra DOT’umu nerede bulabilirim?

Isınma Dönemi sona erdiğinde Müzayede Dönemi başlar. Isınma Dönemi sırasında kullandığınız DOT tokenler, seçtiğiniz projeye oy vermek için Binance aracılığıyla otomatik olarak kilitlenecektir.

2. Müzayede Dönemi nedir? Ne zaman başlar, ne zaman biter?

Binance, DOT slot müzayedelerinin ilk beş turunu destekler. Her müzayede 7 gün sürer. Toplam süreç 35 gün alır. Müzayede dönemi, 11 Kasım 2021’de başlar ve 16 Aralık 2021’de sona erer. Her bir müzayede turundan sonra slot müzayedesinin kazananı açıklanacaktır. En son turda kazanamayan projeler, bir sonraki müzayede turu başladığında müzayedeye katılmaya devam edecektir. Beş turun hepsi sona erdiğinde Müzayede Dönemi sona erer.

3. Müzayede Dönemi’nde oy kullandım, DOT’um nereye gitti?

Siz oyunuzu kullandıktan sonra Binance, oylarınızı ve diğer kullanıcıların oylarını zincir üstünde işlemek için düzenli olarak birleştirecektir. DOT tokenleriniz, seçtiğiniz projelerin crowdloan havuzlarında zincir üzerinde kilitlenecektir.

4. Birden fazla kez oy verebilir miyim? Kaç projeye oy verebilirim?

Oy sayısı için herhangi bir sınır yoktur. Desteklediğiniz birden fazla projeye oy verebilirsiniz.

Verdiğiniz her oyda, ilgili DOT miktarının kilitleneceğini ve Binance’in ilgili projeler için oyunuzu zincir üstünde işleyeceğini lütfen unutmayın. İlgili kilitleme dönemi sona erene kadar DOT’unuz Spot Cüzdanınıza iade edilmeyecektir.

5. Kiralama Dönemi nedir? Ne zaman başlar? Ne zaman biter?

Müzayede Dönemi bittikten sonra slot müzayedesini kazanan projeler, Polkadot slotlarını en fazla 96 haftaya kadar kullanma hakkına sahip olur. Kiralama dönemi, 17 Aralık 2021’de başlar ve 20 Ekim 2023’te sona erer.

Desteklediğiniz proje, slot müzayedesini kazanırsa DOT’unuz Kiralama Dönemi’nin sonuna kadar kilitlenecektir (96 hafta). Uzlaşma sonrasında, ilgili DOT miktarı hesabınıza yaklaşık olarak 3 gün içinde iade edilir.

Ödül kuralları

1. Polkadot Slot Müzayedesine katılarak hangi ödülleri kazanabilirim?

Üç çeşit ödül bulunur: Binance Isınma Dönemi Ekstra Bonus ödülleri, Slot Müzayedesi ödülleri (yalnızca belirli projeler için geçerlidir) ve Kiralama Dönemi kilitleme ödülleri. Binance, kullanıcılarına ödüllerin %100’ünü dağıtacaktır.

  • Binance’in DOT Slot Müzayedesi Isınma etkinliğine katılırsanız Binance ve listelenmiş parachain projeleri tarafından sağlanan ekstra Isınma Dönemi ödüllerini de kazanabilirsiniz.
  • Bazı projeler, 35 günlük Müzayede Dönemi boyunca destekçilerine gelir sağlayabilir.
  • Seçtiğiniz projeler kazanırsa kilitlediğiniz DOT miktarına bağlı olarak projeler tarafından belirlenen kilitleme ödüllerinden de faydalanabilirsiniz.

2. Isınma Dönemi ödüllerini nasıl alabilirim?

Isınma Dönemi sırasında oy kullanan tüm kullanıcılar, ödüllerini her saat alabilir veya dönem sonunda almak üzere biriktirebilirler.

3. Oy verdiğim proje, slot müzayedesini kaybederse yine de ödül alabilir miyim?

Isınma Dönemi oylamasına katıldıysanız oy verdiğiniz projeler müzayedeyi kaybetse bile, Binance Ekstra Bonus ödüllerini alabilirsiniz.

4. Isınma Dönemi’ne katılıp kazanan projelere oy verdiysem birden fazla ödül alabilir miyim?

Evet, Isınma Dönemi boyunca her saat Binance Ekstra Bonus ödüllerini ve aynı zamanda, müzayede sona erdiğinde kilitleme ödüllerini alabilirsiniz. Dolayısıyla, Isınma Dönemi oylamasına katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

5. Isınma Dönemi’ne katılmama rağmen neden ödüllerimi göremiyorum?

Isınma Dönemi boyunca ödüller her saat verilecektir. Oy verdikten sonra lütfen sabırla bekleyin. Bir saat sonra [Ödülleri Al] butonunu göreceksiniz. Ödüllerinizi almak için bu butona tıklayabilirsiniz.

6. Müzayede Dönemi sırasında neden alabileceğimiz bir ödül yok?

35 günlük Slot Müzayedesi Dönemi’nde, (varsa) ödüller ilgili parachain projesi tarafından dağıtılacaktır. Bazı projeler 35 günlük oylama dönemi boyunca destekçilerine gelir sağlayabilir, bazıları ise sağlamaz. Projeler herhangi bir ödül dağıttığında Binance, kullanıcılara kilitledikleri DOT miktarına göre, Müzayede Dönemi’nin sona ermesinden yaklaşık 5 gün sonra bu ödüllerin %100’ünü dağıtacaktır.

7. Kiralama Dönemi’ndeki kilitleme ödülleri nedir? Ödüllerin dağıtımı ne kadar sürecek?

Oy verdiğiniz projeler slot’u kazanırsa, DOT’unuz Kiralama Dönemi’nin sonuna kadar, yani 96 hafta boyunca kilitlenecektir. İlgili kilitleme ödülleri için projelerin koşullarını inceleyebilirsiniz.

Kilitleme ödülleri, 9 seansta dağıtılacaktır. Kilitleme ödüllerinin ilk bölümü, yaklaşık olarak 16 Şubat 2022’de dağıtılacaktır. Sonraki ödüllerin de 92 günde bir dağıtılması beklenmektedir. Ödül dağıtımını DOT Slot Müzayedesi sayfasında görüntüleyebilir ve ödülleri almak için tuşa tıklayabilirsiniz.

Lütfen dikkate alınız:

1. Binance Polkadot Slot Müzayedesi sayfasında gösterilen ödül bilgileri (kiralama dönemindeki toplam ödüller, Isınma Bonusu ödüllerinin toplam arza oranı, minimum ödül oranı vb. bilgiler de dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere), projelerin herkese açık bilgilerinden elde edilir ve değişime tabidir. Binance, kullanıcıları bilgilendirmeden değişiklikler yapma hakkını saklı tutar.

2. Polkadot ekibi müzayedeyi ertelerse Isınma Dönemi sırasında stake edilmiş DOT’lar, müzayede resmi olarak tekrar açılana kadar kilitli kalacaktır. Müzayede Dönemi ve Kiralama Dönemi’nin de buna göre erteleneceğini lütfen unutmayın.

3. Polkadot veya parachain projelerinin işletmenin askıya alınması, sona ermesi, iflas, vb. gibi durumlarla karşılaşması halinde Binance, alım satımın anormal bir şekilde askıya alınması veya durdurulması da dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın çeşitli potansiyel risklerden kaynaklanan varlık kayıpları ile ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmeyecektir.

4. Polkadot (DOT) Slot Müzayedesi parachain projelerinin tokenlerinin hepsi Binance’te listelenmeyecektir. Ayrıca, projelerin Polkadot Slot Müzayedesine katılmaları, Binance ile bir iş ortaklığı içinde oldukları anlamına gelmez. İlerde Binance’te listeleneceğini veya Binance ile bir iş ortaklığı içinde olduklarını iddia eden tüm projeler, listeleme incelemesinden diskalifiye edilecektir.

Kaynak : Binance