Binance ETH 2.0 Staking

Binance ETH 2.0 Staking
Binance ETH 2.0 Staking

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 (diğer adıyla Eth2 veya Serenity), Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini geliştirmeyi amaçlayan bir yükseltmedir. Ethereum 2.0 yükseltmesi, 3 aşamada gerçekleşecektir: Aşama 0, Aşama 1/1,5, ve Aşama 2.

Aşama 0, Eth2 yatırma sözleşmesinin gerekli minimum varlık tutarına (524.288 ETH) ulaşmasıyla 1 Aralık 2020’de başlamıştır. Aşama 1/1,5’in 2021’de başlaması ve Aşama 2 ile sürecin devam etmesi beklenmektedir.

Aşama 2’den sonra Ethereum ağı, Proof of Work (İş İspatı) modelinden, ağın hızı, verimliliği ve ölçeklenebilirliğini artırması beklenen Proof of Stake (Hisse İspatı) modeline geçecektir. Eth2 hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Academy’deki makalemizi inceleyebilirsiniz: Ethereum 2.0 nedir ve neden önemlidir?

Binance ETH 2.0 Staking

Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmak istiyorsanız, en az 32 ETH stake etmeniz gerekir. Bunun karşılığında, ağı destekler ve ödüller kazanırsınız. Minimum stake miktarına, ilgili donanımlara ve düğüm (node) çalıştırma maliyetlerini karşılamak için ek varlıklara sahip olmanız gerekir. ETH 2.0 yükseltmesinin tamamlanması için gerekli olan uzun kilitleme süresi gibi ek riskleri de göz önünde bulundurmalısınız. Ethereum’da Staking’e katılmak kolay değildir ve belirli riskler içerir.

Bundan dolayı Binance, herkese erişilebilir bir Ethereum 2.0 staking deneyimi sağlamak için “ETH 2.0 staking” hizmetini başlattı. Sadece birkaç tıklama ve 0,1 ETH ile başlayabilirsiniz. Binance tüm doğrulayıcı işlem masraflarını karşılayacak ve zincir üzerindeki cezaları üstlenecektir. Zincirdeki tüm staking ödülleri kullanıcılara dağıtılacaktır.

Binance ETH 2.0 Staking’e nasıl katılabilirsiniz?

1. Binance hesabınıza giriş yapın ve [Finans] – [Binance Earn] bölümüne gidin. [ETH 2.0 Staking‘e]gelene dek sayfayı aşağı kaydırın ve [Daha Fazlasını Görüntüle]‘ye tıklayın.

2. [Stake Et]‘e tıklayın ve ardından stake etmek istediğiniz miktarı girerek [Onayla]‘ya tıklayın.

3. İkinci bir onay penceresi açılacaktır. Hüküm ve Koşullar’ı tekrar kontrol edin ve eğer kabul ediyorsanız [Onayla] tuşuna tıklayın.

ETH 2.0 staking dönemi boyunca, kullanıcıların BETH bakiyelerine dayalı olarak günlük olarak BETH ödülleri dağıtılacaktır.

*Dağıtım hakkında daha fazla bilgi için Binance duyurusuna bakın.

  • Geri alınacak ETH tutarı, ilk başta stake edilen varlık miktarına göre değil, o anki mevcut BETH bakiyenize göre belirlenecektir. Örneğin, 100 ETH stake ettiğinizde 1:1 oranında 100 BETH alırsınız. Geri alma tarihinde ise, yaptığınız işlemler ve zincir ödüllerinin dağıtımı sonucunda 110 BETH bakiyeniz varsa 110 ETH geri alırsınız. Binance, ETH 2.0 staking hizmetinde kullanıcılar adına tüm doğrulayıcı çalıştırma masraflarını karşılayacaktır.

ETH’lerinizi, Ethereum 2.0 ana ağı kullanıma açılana kadar stake’ten çıkaramazsınız. Geri alınacak tutar, ilk başta stake edilen varlık miktarına göre değil, o anki mevcut BETH bakiyenize göre belirlenecektir.

Örneğin, 100 ETH stake ettiğinizde 1:1 oranında 100 BETH alırsınız. Geri alma tarihinde ise, yaptığınız işlemler ve zincir ödüllerinin dağıtımı sonucunda 110 BETH bakiyeniz varsa 110 ETH geri alırsınız. Binance, ETH 2.0 staking hizmetinde kullanıcılar adına tüm doğrulayıcı çalıştırma masraflarını karşılayacaktır.

ETH’lerinizi başarılı bir şekilde stake ettikten sonra, kilitli varlıklarınızı ve ödül bilgilerini ETH 2.0 Staking ana sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Soru: BETH’lerimi Launchpool veya diğer ürünlerde stake edersem BETH staking getirisi almaya devam eder miyim?

Soru: BETH’lerimi harici bir adrese veya BSC projelerine çekersem BETH staking getirisi almaya devam eder miyim?

Kaynak : Binance