Yeni Cadillac CT6!

Cadillac’ın lüks sınıf temsilcisi CT6, versiyon isminden de belli olduğu üzere kendi kendine gidebilen Super Cruise’ye start verildi.

Cadillac, 2016 yılında en üst segmentte üretime aldığı CT6 modelini şimdi de “Super Cruise” versiyonuyla tekrar ele alıyor. CTS platformu mantığıyla bantlara alınan CT6, markanın ilk arkadan itişli versiyon arabasıdır. CT6, yapı olarak XTS’lerden daha büyük ve geniş bir yapıya sahip. Yeni Amiral Gemi’nin bir farkıda karoserinde hafifliğe daha çok dikkat edilerek, alüminyumdan oluşan parçaları kullanmayı tercih etmişler. Aslında CT6’nın çıkış dönemlerinde markanın en lüks kısmını CT8 karşılayacaktı. En azından böyle bir proje vardı. Sonrasında dünya pazarının SUV’a yönelmesi CT8’in iptaline neden oldu. Her hangi bir değişiklik olmadığı sürece Cadillac’ı üst sınıfta CT6 temsil edecek. Şimdi sizlerle Cadillac CT6’ya verilen üstün sürüş asistanlı versiyonu Super Cruise’yi inceleyeceğiz. CT6’nın Premium alanda gezdiği, Cadillac grafiklerinin hakim olduğu dış yapısıyla belli ediyor.

Diğer modellere göre geniş olan yapısı, kendine has far yapısıyla kendini gösteriyor. Aşağıya uzatılan Led fara söz bulamıyoruz. Uzun kaputunun bitiminde hacme uygun ızgara verilmiş. Çerçeve ve yatay çubuklar krom malzemeden imal edilmiş. Rolls Royce tarzı giden stün şekilleri, 19 inç hafifletilmiş jantlarla tamamlanmış. Arka kısma geldiğimizde Jaguar XJ’ye dokunup geçmiş gibi duruyor. Stop far yapısı ve dörtlü egzoz çıkışları bir Cadillac olduğunu yansıtıyor. İç kısımda bej ve ahşabın hakimiyeti göze çarpıyor. Apple destekli 10 monitör ile yapacağınız işlemleri buradan gerçekleştirebiliyorsunuz.

CT6’da yeni Audi A8 gibi Amirallere kafa tutacak motorlara sahip. Seçeneklerde 2.0L turbo, 3.0L V6 çift turbo ve 3.6L V6 400 beygirlik versiyonlara sahip. Gelelim adının neden Super Cruise olduğuna! Cadillac en yeni otonom sürüş teknolojisini CT6’ya aktardı. Otonom teknolojisi sayesinde CT6, otoban sürüşlerde kullanıcıya ihtiyaç duyamadan gidebiliyor. Direksiyona yerleştirilen sensör yardımıyla sürücünün her an tepkileri analiz ediliyor. Sürücünün tepkisiz kaldığı durumlarda koltuk ve direksiyon titreşimlerini aktif ediyor. Yine tepki yoksa CT6 temkinli şekilde aracı yol kenarına alıyor.

Çevreyi izleyen 360 derece kamera ve ABD otoyollarının tamamını, haritası içerisinde yüklenmiş şekilde geliyor. Super Curuise’nin bazı noktalarda oto pilot sistemi sekteye uğrayabiliyor. Bazı bozulmuş yollarda yol tarama da eksik işlemeler yapabiliyor. Güneş ışığının dik şekilde gelip parlaması da otonom sürüşü etkiliyor. Yapılan özel testlerde aşırı karlı ve yağmurlu havalarda devreye alınmaması tavsiye ediliyor. Cadillac’ın CT6 ile başlayan super otonom sürüşler aksilik çıkabilecek durumları saymadığımız sürece genel olarak başarılı diyebiliriz. CT6’nın yeni versiyonla tam sürüşlerine başlandı.

Kaynak: Boss Life Dergi