“Yapamazsın’ın” Karşı Konulmaz Gazı ve İyilik mi, Kötülük mü Olduğu Hakkında…

A. Ali Şen

Intecro Robotics CEO

[email protected]

Teknolojik olarak gelişmiş bir Avrupa ülkesinin, dünya çapında robot üreten bir şirketi ile Türkiye’de ortak bir projede görev alıyorduk. O yabancı şirkette yönetici mühendis olarak çalışan Reiner’e sormuştum ;

– Bu robotları nasıl geliştirip üretiyorsunuz, biraz bahseder misin ?

Karşımdaki kişinin yüzünde alaycı bir gülümseme belirdi ve süratle cevap verdi ; 

– Neden soruyorsun ki? Anlatsam sanki robot mu yapacaksın? Gel sana bu robotun nasıl yere montajlanacağını anlatayım ve biraz kabiliyetin varsa nasıl kullanılacağını da öğreteyim. Size bu konuda ihtiyacımız var bu konuda işbirliği yapmalıyız.

Henüz baharında bir mühendistim ve bu ilk uluslararası iş deneyimim de, bu kişinin söylediklerinden sonra başımdan aşağı kaynar sular devrildi. Üstelik çok gençtim. Duygularımı ve tepkilerimi kontrol altında tutmakta da zorlanıyordum. Derhal oradan ayrıldım ve çalıştığım işyerinden istifa etmek istedim. Şirketim Türk şirketi idi ve patronum da Türk’tü. Durumu kendisine anlattım ve istifamı sundum.

Patronum yerinden ok gibi fırladı ve bana bu sözleri söyleyen kişinin sorumsuzca davrandığını ve şahsi bir kibirle söylemiş olabileceğini firmanın bu tutumu asla tasvip etmeyeceğini ifade etti. Kendisi de en az benim kadar rahatsız olmuştu duyduklarından.  “Bu yabancı firmanın yıllardır Türkiye’de distribütörlüğünü olduğunu ve firmanın yönetiminin bakış açısını bildiğini ve bu sözleri firmanın da kabul edilemez bulacağını ifade etti. Bu konu hakkında temsilcisi olduğu firmanın yönetimini bilgilendireceğini ve takipçisi olacağı konusunda söz verdi ve işten ayrılmamam konusunda beni ikna etti.

Sonrada bana dedi ki ;
– Nasılda gözlerin parlıyor. Çok kanına dokunmuş belli ki. İstersen şöyle bir düşün belki de bu robotu sen çok yaparsın, yerli robotu yapmak sana nasip olabilir. Kim bilebilir ki, gün gelir şuan ki öfken ve kırgınlığın biter yerini azim ve kararlılığa bırakır.  Bu kişi sayesinde robotun mimari sen olabilirsin ve gün gelir nefret ettiğin kişiye dua edebilirsin.

Gerçekten o an bu fikir kulağıma çok ikna edici gelmişti. Aradan geçen 12 yılın sonunda bugün Türkiye’nin ilk endüstriyel robotunun mimarları olarak

Sana çok şey borçluyuz Reiner, Teşekkürler.

A.Ali ŞEN
15.01.2020


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here