Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Günlük Alım Satım Rehberi

Giriş

Günlük alım satım, en sık kullanılan alım satım stratejilerinden biridir. Günlük alım satım yapanlar, hisse senedi, forex, emtia ve tabi ki kripto para piyasaları gibi birçok finans piyasasında faaliyet gösterir. Peki günlük kripto para alım satımı yapmak sizin için iyi bir fikir midir? Günlük alım satım yapanlar nasıl para kazanır? Siz de günlük alım satıma başlamalı mısınız?

Ne yazık ki bu sorular için verebileceğimiz tek bir yanıt yok, fakat bu makale günlük kripto para alım satımına başlamadan önce bilmeniz gerekenleri size anlatacak. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Günlük alım satım nedir?

Günlük alım satım, aynı işlem günü içerisinde pozisyona girip çıkmayı içeren bir alım satım stratejisidir. Alım satım işlemi aynı gün içerisinde olduğundan bu stratejiye gün içi alım satım da denir. Günlük alım satım yapanların amacı gün içi alım satım stratejileri kullanarak bir finansal üründeki fiyat değişikliklerinden kar elde etmektir.

“Günlük alım satım yapan” teriminin kökeni yalnızca haftanın iş günlerinde açık olan hisse senedi piyasalarına dayanır. Bu bağlamda günlük alım satım yapanlar, gün içindeki fiyat hareketlerinden kar sağlamak istediklerinden gün sonunda açık pozisyon bırakmaz.

Günlük alım satım yapanlar nasıl para kazanır?

Günlük alım satım yapan başarılı kişiler derin bir piyasa bilgisine ve önemli ölçüde deneyime sahiptir. Bu kişiler alım satım fikirleri oluşturmak için çoğu zaman teknik analizden (TA) faydalanır. İşlemlerde giriş ve çıkış noktalarını belirlemek için genellikle hacmi, fiyat hareketlerini, grafik formasyonlarını ve teknik göstergeleri kullanırlar. Herhangi bir alım satım stratejisinde olduğu gibi günlük alım satımda da risk yönetimi başarı için çok önemlidir.Temel olayların ortaya çıkması uzun zaman alabileceğinden, günlük alım satım yapanlar temel analizle (FA) ilgilenmeyebilir. Buna rağmen, stratejilerini “haberlere dayalı alım satım yapmak” üzerine kuran günlük alım satım yapan kişiler de vardır. Bu, güncel bir açıklama ya da haber nedeniyle yüksek hacme sahip varlıkları bulmayı ve alım satım hareketlerinde oluşacak geçici bir yükselişten fayda sağlamayı içerir.Günlük alım satım yapanlar piyasa oynaklığından kar elde etmeyi amaçlar. Bu nedenle hacim ve likidite günlük işlemler için çok önemlidir. Sonuçta, günlük alım satım yapanlar işlemleri hızla gerçekleştirebilmek için likiditenin iyi olmasına ihtiyaç duyar. Özellikle bir pozisyondan çıkarken yüksek likidite önemlidir. Yalnızca tek bir işlemdeki büyük bir kayma, günlük alım satım yapan bir kişinin işlem hesabı üzerinde yıkıcı bir etki yaratacaktır. Günlük alım satım yapanların genellikle yüksek likiditeye sahip piyasa çiftleriyle işlem yapmasının nedeni budur. Günlük işlem yapan bazı kişiler, örneğin BTC/USDT gibi tek bir piyasa çifti üzerinden işlem yapar. Diğerleri teknik ya da temel özelliklere (ya da her ikisine de) dayanan bir izleme listesi yaratır ve bu listedeki hangi araçla işlem yapacağına karar verir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Günlük alım satım stratejileri

Anlık alım satım (scalping)

Anlık işlemler, günlük alım satım yapanlar arasında yaygın şekilde kullanılan bir stratejidir. Kısa zaman aralıklarında gerçekleşen küçük fiyat hareketlerinden avantaj sağlamayı içerir. Bunlar, likidite ve alış-satış fiyat farkları arasındaki boşluklar ya da diğer piyasa verimsizlikleri olabilir.Anlık alım satım yapanlar, elde ettikleri sonuçların etkilerini kaldıraçlarla artırmak için genellikle marjin ya da vadeli işlem sözleşmesi alım satımı yapar. Fiyat hedeflerinin yüzdesi genellikle düşük olduğundan, daha büyük pozisyonlar kullanmak mantıklıdır. Aslında bu yaklaşım, günlük alım satım yapan çoğu kişi için geçerlidir.Fakat kaldıraçla alım satım yapmak risk yönetimi prensiplerinin uygulanmayacağı anlamına gelmez. Anlık alım satım yapan başarılı bir kişi marjin gerekliliklerinin farkında olacak ve uygun pozisyon büyüklüğü kurallarını uygulayacaktır. Pozisyon büyüklüğünü hesaplamak için basit bir formül hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Pozisyon Büyüklüğü Nasıl Hesaplanır? makalemizi okuyabilirsiniz.Anlık alım satım yapanlar, emir defteri analizi ve hacim yoğunlukları gibi stratejiler ve her bir işleme yönelik giriş-çıkış noktalarını belirlemek için birçok teknik gösterge kullanabilir. Fakat, işlemlerin hızla gerçekleştiriliyor olması ve yüksek risk içermesi nedeniyle anlık işlemler deneyimli kişiler için genel anlamda daha uygundur. Buna ek olarak, kaldıraçlar yoğun şekilde kullanıldığı için birkaç başarısız alım satım sonucunda işlem hesabı büyük zarar görebilir. 

Aralık alım satımı

Aralık alım satımı, mum grafik analizlerini ve destek-direnç seviyelerini incelemeyi yoğun şekilde içeren basit bir stratejidir. İsminden de anlaşılabileceği gibi, aralık alım satımı yapanlar piyasa yapısının içindeki fiyat aralıklarını takip eder ve bu aralıklar üzerinden alım satım fikirlerini oluşturur. Örneğin fiyat, destek ve direnç seviyesi arasında salınıyorsa, aralık alım satımı yapan kişi destek seviyesinde alım ve direnç seviyesinde satış yapabilir. Bunun yerine, direnç seviyesinde bir kısa pozisyona girerek destek seviyesinde satış da yapabilir.

Aralık alım satımının altındaki fikir, aralık kırılana kadar bu aralığın sınırlarının destek ve direnç olarak çalışacağı varsayımına dayanır. Bu da, aralığın alt sınırının muhtemelen fiyatı yukarı doğru ve aralığın üst sınırının da fiyatı aşağı doğru iteceği anlamına gelir.Fakat, fiyat bir direnç ya da destek seviyesine ne kadar çok dokunursa, seviyenin kırılması da o kadar olasıdır. Aralık alım satımı yapanların, piyasanın aralıktan çıkması ihtimaline karşı her zaman hazırlıklı olmasının nedeni budur. Genellikle bunun için, aralıktan çıkışın doğrulandığı seviyeye bir stop-loss koyulur.Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Destek ve Direncin Temelleri makalemizi okuyabilirsiniz.Aralık alım satımı, yeni başlayanlar için uygun olabilecek nispeten basit bir stratejidir. Mum grafikleri ve destek-direnç seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir ve RSI ya da MACD gibi momentum göstergelerinin kullanımını içerebilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Yüksek frekanslı alım satım (HFT)

Yüksek frekanslı alım satım, genellikle kantitatif işlemler yapanlar tarafından kullanılan algoritmik bir alım satım stratejisidir. Kısa bir sürede, çok sayıda pozisyona hızla girip çıkabilen algoritmalar ve alım satım botları geliştirmeyi içerir. Bu zaman aralıkları ne kadar kısadır? Milisaniyeler kadar. Yüksek frekanslı işlem yapan bir şirket için birkaç milisaniyelik avantaj, diğer şirketlerden önemli ölçüde önde olmayı sağlayabilir.

Çok karmaşık stratejiler kullanmak için HFT algoritmaları yaratılabilir. Yüksek frekanslı işlemler ilgi çekici bir günlük alım satım stratejisi gibi gözükse de aslında göründüğünden çok daha karmaşıktır. Yüksek frekanslı işlemler, birçok arka test yapmayı, gözlemlemeyi ve sürekli değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabilmeleri için algoritmalar üzerinde oynamalar yapmayı gerektirir. Dolayısıyla, siz arkanıza yaslanırken alım satım botunun tüm işi sizin yerinize yapacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise yüksek frekanslı işlemlerin oldukça özel bir sektör olmasıdır. Dolayısıyla, yüksek kalitede bilgilerin sektör dışına çıkması zordur. Peki durum neden böyledir? Aslında yanıt oldukça basittir. Başarılı alım satım şirketleri ve yatırım fonları yüksek frekanslı alım satım stratejilerini bireysel yatırımcılarla paylaşmaya başlarsa, bu stratejiler artık işe yaramaz hale gelir.

Ayrıca dikkate almanız gereken bir diğer nokta da alım satım botlarıyla ilgilidir. Bir kişi kar getiren bir alım satım botu yarattıysa bunu satmak yerine neden kullanmayı tercih etmesin? Bu nedenle, yüksek frekanslı alım satım botu satın alırken çok dikkatli olmanız gerekir.

HFT botları geliştirmek, piyasaya dair ileri seviye kavramları çok iyi anlamanın yanı sıra matematik ve bilgisayar biliminde uzmanlık da gerektirir. Dolayısıyla bu strateji, ileri seviye kullanıcılar için daha uygundur.Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin satın alabilirsiniz!

Kripto para günlük alım satımına nasıl başlanır?

Günlük kripto para alım satımını denemeye karar verirseniz nereden başlamanız gerekir?Alım satım hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıkladığımız ve bireysel yatırımcılar için bazı ipuçları paylaştığımız Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Kripto Para Alım Satım Rehberi makalemizi okuyarak başlayabilirsiniz. Temel kavramlar hakkında bilgi sahibiyseniz, Binance Vadeli İşlemler test ağında kağıt üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu sayede, gerçek para riske etmeden önce alım satım sisteminizi test edebilirsiniz.Günlük kripto para alım satımı yapmak için en iyi platform hangisidir? Sizin yerinize karar veremeyiz, fakat Binance ekosistemi yüzlerce piyasa çifti, marjin alım satım, üç aylık ve sürekli vadeli işlem sözleşmeleri, kaldıraçlı tokenler, gerçek zamanlı piyasa verisi ve çok daha fazlasını sunar. Binance’e giderek itibari paranızı kripto paraya çevirebilir ve hemen alım satıma başlayabilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Geçimimi sağlamak için günlük alım satıma başlamalı mıyım?

Günlük alım satım oldukça karlı bir strateji olabilir, fakat başlamadan önce dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Günlük alım satım, hızlı karar almayı ve kararları uygulamaya hızla koymayı gerektirdiği için son derece stresli ve talepkar olabilir. Ayrıca günlük alım oldukça riskli de olabilir ve piyasayı çok iyi anlamayı gerektirir. Doğal olarak, uzun süreler boyunca ekrana bakmanız da gerekir. 

Para kaybetme potansiyelinin yanında tüm bu yükü kaldırabileceğinizi düsünüyor musunuz? Günlük alım satımın bireysel yatırım hedeflerinize ve kişiliğinize uygun olup olmadığını dikkatle değerlendirmelisiniz.Günlük alım satımın sizin için doğru strateji olup olmadığından emin değilseniz, Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Alım Satım Stratejileri Rehberimizi okuyabilirsiniz. Bu makalede, aktif alım satım yapanlar için uygun olabilecek, dalgalı alım satım gibi farklı stratejilerden bahsediyoruz. Bu stratejileri öğrenmek, alım satım stilinizi keşfederken daha iyi tercihler yapmanıza yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Günlük alım satım, kripto paralar kadar hisse senetlerinde de sıkça kullanılan bir alım satım stratejisidir. Günlük işlem yapanlar, gün içi alım satım stratejilerini kullanarak piyasa oynaklığından kar elde etmeye çalışır ve genellikle pozisyonda bir günden daha uzun süre kalmaz.Günlük işlem yapanlar, alım satım düzenlerini belirlemek için teknik analizi, grafik formasyonlarını ve teknik göstergeleri kullanır. En yaygın günlük alım satım stratejilerinin arasında anlık alım satım, aralık alım satımı ve yüksek frekanslı alım satım yer alır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kaynak : Binance