Binance Smart Chain’deki En Başarılı 3 NFT Projesi

Binance Smart Chain'deki En Başarılı 3 NFT Projesi
Binance Smart Chain'deki En Başarılı 3 NFT Projesi

Kısa Özet

Binance Smart Chain‘de (BSC) benzersiz tokenlara (NFT’ler) yönelik talep artmaya devam ediyor. Hızı ve düşük işlem ücretleri bu blockchaini hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için çok cazip bir hale getiriyor.

BSC’de Battle Pets, PancakeSwap ve BakerySwap bir NFT’nin yapabileceklerinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Hem Battle Pets hem de Bakery Swap, koleksiyonlukları kendi projelerinin tokenları için Merkeziyetsiz Finans (DeFi) staking ile birleştiriyor. PancakeSwap da toplanabilirlik, finansal hizmet ve oyunlaştırmayı bir araya getiren NFT’lerle çalışmalar yapıyor.

CryptoKitties’ten bu yana uzun bir yol katedildi ve BSC, projelerin NFT inovasyonları yapabilmek için yüksek performansından ve düşük ücretlerinden faydalanabildiği bir yer haline geldi.

Giriş

Sanat dünyasının CryptoPunks’larından Axie Infinity‘deki koleksiyonluk yaratıklara kadar alıp satabileceğiniz ve takas edebileceğniz çok fazla sayıda NFT mevcut. Bugüne kadar bu faaliyetlerin en fazla görüldüğü yer Ethereum’du, fakat artık binlerce kullanıcı ve proje yüksek performansı ve düşük ücretleri nedeniyle Binance Smart Chain’e geçiyor.

İster NFT borsaları ister oyunlar ya da finans ürünleri olsun, BSC NFT’lerin yapabileceklerinde çığır açan yeni projelere ev sahipliği yapıyor. Haydi, her bir alandaki en başarılı Merkeziyetsiz Uygulamalardan (DApp’ler) bahsedelim ve NFT’lerin neden BSC üzerinde bu kadar başarılı olduğunu inceleyelim.

BakerySwap: Koleksiyonluk NFT’ler

NFT pazar yerleri insanların kripto sanat eserleri ve koleksiyonlukları alıp satması için uzun süredir kullanılmaktadır. NFT’leri Trust Wallet gibi uyumlu bir cüzdanda sakladıktan sonra, tek yapmanız gereken bir fiyat belirlemek ve alıcıların gelmesini beklemektir.

Birçok borsa kullanıcı dostu olsa da heyecan verici NFT gelişmelerine ev sahipliği yaptıklarını söylemek pek mümkün değildir. Diğer yandan BakerySwap, işleri biraz daha farklı bir şekilde yürütmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu Dapp’in pazar yeri standart sanat koleksiyonunu ve tüylü kripto canavarlarını içermektedir. Bu NFT’ler için biçilen değer, talebe ve olası kullanım alanlarına bağlıdır. Güçlü bir canavarın değeri zayıf bir canavara kıyasla daha yüksektir. Nadir bulunan ve talep gören sanat eserleri de daha yüksek bir fiyata sahiptir. BakerySwap’taki bir sanat NFT’si örneğini aşağıda görebilirsiniz.

BakerySwap’taki NFT kategorilerini dikkatle incelerseniz, bazı ilginç NFT’lerin sunulduğunu görebilirsiniz. Bu tokenlar, yalnızca bir PNG görüntüsünün ya da şarkının haklarından çok daha fazlasını sunar.

Buna ek olarak, BakerySwap NFT Bakery Combo‘larının yaratılmasına da imkan tanır. Bu atıştırmalık tabanlı lezzetli NFT’ler yalnızca koleksiyonluk öğeler değildir, bunlar aynı zamanda platformun yerel tokenı olan BAKE farm etmek için de kullanılabilir. Bu NFT’ler şirin resimlere sahip olsa da asıl değerleri sundukları finansal avantajlardan gelir.

Her bir NFT kombinasyonu staking gücü sunar ve BAKE token kazanmak için stake edilebilir. Kombinasyonların staking gücü kısmen rastgeledir. Şu anda bu NFT Süpermarketinden satıştaki birkaç tablodan çok daha fazlasına ulaşmak mümkündür.

Battle Pets: Oyun NFT’si

NFT’lerin oyunlarla kombinasyonu ise bir diğer klasik NFT kullanım alanıdır. CryptoKitties’in ilk günlerinden bu yana oyunlaştırma, NFT’lerin benimsenmesini sağlayan başlıca etmenlerdendir. BSC’de şu anda alıp satmaktan ve savaştırmaktan çok daha fazlasını yapabileceğiniz çok sayıda savaşan tüylü NFT yaratığı bulunmaktadır.

Battle Pets, alınıp satılabilir NFT hayvanlarıyla pokemon tarzı bir deneyim sunar. Bu denenmiş ve test edilmiş bir formüldür, fakat bu kez finans ve oyun öğelerini de barındırmaktadır.

Savaş mekanizmalarını incelediğimizde Battle Pets’in alışılmışın dışına çıktığını görebiliriz. Turnuva ve Kuşatma , platformun yerel kripto paralarından biri olan FRUIT token cinsinden farming ödülleri kazanmak için NFT’leri doğrudan stake etmenizi içerir.

Gerçek anlamda staking gücü sunan silahlar da yaratabilir, böylece oyun istatistiklerinizi iyileştirmenin dışında finansal avantajlar da elde edebilirsiniz.

BakerySwap gibi NFT pazar yerlerinde yarattığınız silahları ve evcil hayvanlarınızı satmanız oldukça kolaydır, böylece mevcut NFT’lerin çeşitliliği de artar. NFT’ler belirli miktarda token karşılığında bozdurulabilir, fakat bu süreç dahilinde elinizdeki öğeyi de imha etmeniz gereklidir.

PancakeSwap: Finansal NFT’ler

Binance Smart Chain’deki DeFi platformları, başarılarının bir kısmını akıllı NFT uygulamalarına borçludur. Tamamen koleksiyona yönelik olmak yerine finansal unsurlar da içeren NFT’ler şu an NFT satışlarında başı çekmektedir.

BSC’nin en sevimli, tavşan temalı DeFi projesi PancakeSwap, koleksiyona yönelik kendi özel NFT karakterleri serisini oluşturmuştur. Her bir tavşan, projenin yerel tokenı CAKE’ten belirli bir miktar karşılığında bozdurulabilir. Alınıp satılabilir diğer varlıklara benzer şekilde koleksiyoncular CAKE fiyatı dalgalandıkça bu NFT’lerin değeri üzerinden spekülasyon yapabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi BSC’deki koleksiyonluklar, artistik değerlerinin dışında yatırımcılara neler sundukları anlamında da olgunlaşmaktadır. Daha önceden PancakeSwap çekilişinde yer aldıysanız, aslında biletiniz de bir BEP-721 NFT’siydi.

Kullanıcıların biletlerini almak için kullandıkları CAKE’ler bir havuzda toplanarak ödül fonunu oluşturur. Her bir NFT bileti dört sayı içerir ve bu sayılar çekilişte çıkan sayılarla doğru sırayla eşleşmelidir. Ödül fonunun bir kısmı yakılır ve kalan miktar da kazananlar arasında bölüştürülür. Bu da NFT’lerin koleksiyonluk ürünlerden çok daha fazlası olabileceğinin harika bir örneğidir.

NFT’ler için neden Binance Smart Chain’i seçmelisiniz?

Ethereum yerine BSC’de NFT kullanan, yaratan ve alıp satan çok sayıda proje vardır. Ağın ölçeklenebilirliği ve düşük işlem ücretleri BSC’yi diğer blockchainlerin yanında cazip bir alternatif haline getirmektedir. BSC ağı Ethereum Sanal Makinesiyle (EVM) uyumlu olduğu için, geliştiriciler Ethereum üzerinde yaratılmış DApp’lerini kolayca BSC’ye transfer edebilir.

Kullanıcı açısından baktığımızda BSC kullanarak NFT almak ve satmak daha uygun maliyetlidir. Ethereum işlemlerinin ücretlerinin yüksek olması NFT’leri küçük yatırımcılar ve koleksiyoncular için çok pahalı hale getirmektedir.

Son Söz

Geçtiğimiz aylarda akıllı sözleşme ve benzersiz tokenlar dünyası özellikle de Binance Smart Chain ve Ethereum blockchainlerinde çok sayıda gelişme ve inovasyona şahit oldu. NFT’ler artık dijital sanat ve mülkiyet haklarından çok daha fazlasını sunuyor ve diğer uygulamalarda da yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Binance Smart Chain, daha fazla sayıda projenin bu ağın hızından ve uygun fiyatlarından faydalanmaya devam etmesiyle NFT ekosistemini hızla büyütüyor. İster NFT dalgasına katılmak ister koleksiyonluklarınızla yalnızca alım satım yapmak istiyor olun, aradığınız her şeyi Binance Smart Chain’de bulabilirsiniz.

Kaynak : Binance