VeChain (VET) Nedir?

Kısa Özet

VeChain, dünyanın dört bir yanındaki şirketlere blockchain çözümleri sunar.Tedarik zinciri yönetiminden sahtecilik engelleme ve karbon kredilerine kadar birçok sektörel blockchain uygulamasına sahip olan VeChain’in sistemleri gerçek dünyada kendini ispat etmiştir. VET, VeChain’in temelini oluşturan coin ve VTHO da VeChainThor blockchainindeki işlemler için kullanılan gas tokenıdır (Ethereum’un gas’ine benzer şekilde).

Giriş

VeChain, 2015 yılında kurulan ve VeChainThor blockchaininin gücünden faydalanarak şirketler için blockchain tabanlı çözümler sunan bir şirkettir. Şirketin Çin endüstrisi ve hükümetiyle güçlü bir bağlantısı vardır ve bu bağlantıyı daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir.  Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

VeChain (VET) nedir?

Şangay merkezli Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) şirketi BitSE kapsamında 2015 yılında kurulan VeChain, blockchain teknolojisinden faydalanan dağıtılmış bir ticari ekosistemdir. Hem küçük hem de büyük işletmeler tarafından kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. VeChain’in herkese açık blockchainine VeChainThor adı verilir.

VeChain Vakfı, Singapur’da kurulmuştur ve VeChain ekosisteminin geliştirilmesi, yönetişimi ve ilerlemesinden sorumludur.

VeChain, VeChainThor blockchaininde gerçek dünyadan birçok işletmenin uygulamasının halihazırda bulunması nedeniyle bazı kişiler tarafından olgunlaşmış bir şirket olarak kabul edilir. VeChain Whitepaper 2.0’da da belirtildiği gibi “bu çözümler yalnızca teorik değildir. 700’den fazla girişim tarafından test edilmiş ve değerlendirilmiş, fortune seviyesinde 100’den fazla şirkette uygulamaya konmuştur.”

VeChain’in bağlı olduğu şirket, Avrupa’dan bir sertifikalandırma kurumu olan TÜV Saarland’dan 5 yıldızlı bir Blockchain Hizmet Sertifikası almıştır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

VeChain (VET) nasıl çalışır?

VeChainThor blockchaini, işletme kullanımına yönelik diğer blockchain platformlarına benzer şekilde çalışır. İşletmeler, kendi blockchain tabanlı çözümlerini geliştirmek için VeChain’in tam anlamıyla işlevsel Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) ürünü ToolChain’i kullanır. VeChainThor, akıllı kontratları da destekler.

VeChainThor blockchainindeki tekil işlemler birden fazla görevi yerine getirebilir. Buna ek olarak, VeChain uygulaması kullanıcılarının işlem gerçekleştirmek için kripto tutmasına gerek yoktur. Bu gereklilik, kullanıcılar yerine uygulama sahipleri tarafından karşılanabilir. Böylece standart bir kullanıcı için kullanıcı deneyimi çok daha pratik hale gelir.VeChainThor blockchaini, gücü VeChainThor blockchainindeki belirli node’lara delege eden Proof of Authority (PoA) mutabakatını kullanarak işlemleri onaylar. Bu da işlemlere yönelik blokların yalnızca, en az 25.000.000 VET tutması gereken Otorite Ana Node’ları tarafından işlendiği anlamına gelir.

VET ve VTHO nedir?

VeChain iki farklı tokena sahiptir: VET ve VTHO. 

VET (VeChain Token), VeChainThor blockchaini üzerindeki finansal işlemler ve piyasa spekülasyonu için kullanılır.

VTHO (VeThor Token), VeChainThor üzerinde işlem gerçekleştirmek için kullanılan “enerji tokenıdır”. VET sahipleri, VeChainThor blockchaininde kullanmak üzere VTHO oluşturabilir.

VeChain (VET) neden önemlidir?

VeChain, Çin menşeili olmayan şirketler için girmesi çok zor ve kritik bir blockchain piyasası olan Çin’le derin bağlantılara sahip olmasıyla tanınır. Şirket yönetimi Singapur’dan yürütülse de şirketin Şangay’da da bir ofisi vardır, Çinli girişim sermayesi şirketi FutureCap’ten yatırım almıştır ve Sunny Lu adından Çinli bir CEO’ya sahiptir. Projenin, Çin Hayvan Sağlığı ve Gıda Güvenliği Birliği de dahil olmak üzere birkaç Çin devlet organıyla ortaklıkları bulunur.

Organizasyon, gerçek dünyada VeChainThor blockchaini üzerinde halihazırda çözümleri olan birçok iş ortağına da sahiptir. Vechain çözümlerini kullanan şirketler arasında PriceWaterhouseCoopers (PwC), Walmart Çin, Renault ve Shanghai Waigaoqiao Doğrudan İthal Ürünleri yer alır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

VeChain (VET) kullanım alanları

Vechain teknolojisi, önemli kullanım alanlarına sahiptir. Fakat burada bahsedeceklerimizin tam kapsamlı bir liste olmadığını belirtmemiz gerekir. Daha fazlası için VechainWorld Dapp kütüphanesini ziyaret edebilirsiniz.

Gıda güvenliği

Blockchain tabanlı çözümler, dünya genelinde daha şeffaf bir gıda ekonomisi yaratabilir.VeChain destekli Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları; ürün, araç ve depolar da dahil olmak üzere tedarik zincirinin farklı aşamalarında kullanılabilir. Daha sonra bu cihazlardan gelen çevresel ve lokasyon tabanlı veriler, kurcalamaya dayanıklı ve merkeziyetsiz bir şekilde VeChainThor blockchainine yüklenebilir, burada doğrulanabilir ve saklanabilir. Buna benzer çözümler, Shenzhen Yuhongtai Foods gibi birkaç şirket tarafından kullanım halindedir.

Sahtecilik engelleme

Lüks ürünler piyasasında sahteciliği engellemek ciddi bir sorundur. Şifreli bir çipin eklenmesi ve daha sonra lojistik, depolama, muhafaza ve satışı kaydetmek ve takip etmek için bu çipin kullanılması sayesinde ürün sahipleri orijinallikten emin olabilir. Bu hizmet, Şangay Waigaoqiao Doğrudan İthal Ürünleri tarafından lüks şarapları takip etmek için kullanılmakta ve Renault’nun lüks araç parçaları için de test edilmektedir.

Sağlık kayıtları

Sağlık kaydı sistemleri son derece eskidir. Laboratuvar sonuçlarını verimsiz ve güvenli olmayan sistemlere kaydetmek yerine bu değerli verileri blockchain üzerinde, yalnızca hastaların ve yetkili kişilerin erişebileceği şekilde saklamak mümkündür. VeChain tabanlı E-HCert uygulaması, hem Kıbrıs Akdeniz Hastanesi hem de Aretaeio Hastanesi’nin hastalarının kullanımına 2021 yılında açılacaktır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Karbon emisyonunu takip etme

Karbon salınımı yapan etkinlikleri takip ederek karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olabilecek bu çözüm, tüketicilerin karbon azaltma çalışmalarına dahil olmasına imkan tanır.

Araba ya da aygıt gibi akıllı cihazlar, bir tüketicinin daha az karbon ayak izine sahip olduğunu gösterebilir ve bunun karşılığında da tüketiciler, enerji hizmetlerinde kullanılmak üzere kredilerle ödüllendirilebilir. Çinli bir elektrikli araba markası olan BYD, VeChain çözümünü bir süredir kullanmaktadır.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin (BTC) satın alabilirsiniz!

VeChain (VET) nasıl saklanır?

VET ve VTHO’nun yanı sıra diğer birkaç kripto varlığını da VeChainThor’un iOS ve Android’deki resmi hafif cüzdanında tutabilirsiniz. Resmi masaüstü cüzdanı ise VeChain Sync’dir ve soğuk depolama yapmak için Ledger ile birlikte kullanılabilir.VET ve VTHO’yu destekleyen üçüncü taraf cüzdanlar arasında Trust Wallet, Cobo Wallet, Atomic Wallet, Arkane Wallet, MySafeWallet, Guarda Wallet, Ellipal ve Exodus yer alır.

Son düşünceler

VeChain, iddialı bir projedir ve şimdiden Çin piyasasında güçlü bir yer edinmiştir. 

Büyük şirketlerin VeChainThor blockchaini üzerinde çalışan, başarısını ispat etmiş projeleri sayesinde VeChain, kullanışlı blockchain uygulamaları yaratmada işletmelere yardımcı olabileceğini göstermiştir.VeChain hakkında başka sorularınız varsa, sorularınızın topluluğumuz tarafından yanıtlandığı soru-cevap platformumuz Academy’ye Sor’a göz atabilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kaynak : Binance