Yeni Başlayanlar İçin Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLTV) Rehberi

Giriş

Kaldıraçlı tokenlar ile likidasyon riski olmadan bir kripto para fiyatı üzerinden kaldıraçlı şekilde işlem yapabilirsiniz. Bu sayede kaldıraçlı bir pozisyonun idaresini düşünmek zorunda kalmadan kaldıraçlı ürünlerin size sunabileceği ekstra kazançlardan faydalanabilirsiniz. Bu da teminatı ve sürdürme marjini gerekliliklerini yönetmenize gerek kalmadığı ve tabi ki likidasyon riskinizin bulunmadığı anlamına gelir.

Kaldıraçlı tokenların ilk tasarımı türev borsası FTX tarafından yapılmıştır. Bu tokenlar, özellikle uzun vadede kendilerinden beklendiği şekilde performans göstermediği için çok tartışılmıştır. Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLTV) alternatif bir tasarım ortaya koyar.FTX kaldıraçlı tokenların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiye Yeni Başlayanlar İçin FTX Kaldıraçlı Tokenlar Rehberi makalemizden ulaşabilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLVT) Nedir?

Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLTV’ler), Binance spot piyasasında alınıp satılabilen varlıklardır. Her BLVT, sürekli vadeli işlem sözleşmeleri piyasasında bir açık pozisyonlar grubunu temsil eder. Yani BLVT en temelde kaldıraçlı vadeli işlem pozisyonlarının tokenlaştırılmış bir versiyonudur.Kullanıma sunulan ilk BLVT’ler BTCUP ve BTCDOWN‘dur. BTCUP, Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde (up) kaldıraçlı bir kazanç sunmayı amaçlarken BTCDOWN Bitcoin fiyatı düştüğünde (down) kaldıraçlı kazanç sunmayı amaçlar. Bu kaldıraçlı kazançların miktarı 1,25 kat ve 4 kat arasındadır. Bunun sebebini ve BLTV’lerin bu kaldıraç oranlarını nasıl yakaladığını bir sonraki bölümde anlatacağız.Şu anda Binance Kaldıraçlı Tokenlar yalnızca Binance üzerinde listelenmiştir ve alınıp satılabilir. Ayrıca bu tokenları kendi cüzdanınıza çekemezsiniz. Binance Kaldıraçlı Tokenların zincir üzerinde çıkarılmadığı da dikkate alınmalıdır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Binance Kaldıraçlı Tokenlar nasıl çalışır?

BLTV’ler ve diğer kaldıraçlı token türleri arasındaki başlıca fark BLTV’lerin kaldıraç oranını sabit tutmaya çalışmamasıdır. Bunun yerine değişken bir kaldıraç aralığını hedefler. BTCUP ve BTCDOWN örneğinde bu aralık 1,25 kat ile 4 kat arasındadır ve bu oranlar tokenlar için sürekli vadeli işlem kaldıraç hedefi olarak hareket eder. Ana fikir fiyatlar yükseldiğinde potansiyel kazançları maksimuma çıkarmak ve fiyatlar düştüğünde likidasyon riskini minimuma indirmektir.

Hedef kaldıraç sabit ve herkese açık şekilde görüntülenebilir değildir. Bunun nedeni önden işlem yapmayı (front-running) engellemektir. Tokenlar önceden belirlenmiş aralıklarla tekrar dengeleme yaparsa, diğer yatırımcılar yapılacağı önceden bilinen bu etkinlikten çeşitli yollarla faydalanabilir. Hedef kaldıraç sabit olmadığı için piyasa koşulları zorunlu kılmadığı sürece tokenların tekrar dengeleme yapmasına gerek kalmaz. Yani hedef kaldıraç oranlarını gizlemek, yatırımcıların tekrar dengeleme hareketlerine yönelik beklentiye girmesini engelleyerek bu stratejileri ortadan kaldırabilir.Kaldıraçlı tokenlar Binance spot piyasasında alınıp satılır. Buna ek olarak temsil ettikleri değer nispetinde nakde çevrilebilir. Bu durumda bir bozdurma ücreti ödemeniz gerekir. Fakat çoğu zaman spot piyasa üzerinden pozisyonunuzdan çıkmanız nakde çevirme sürecine kıyasla daha iyi olacaktır. Nakde çevirerek pozisyondan çıkmak siyah kuğu olayı benzeri bir durum yaşanmadığı sürece spot piyasa üzerinden pozisyondan çıkmaktan daha masraflı olacaktır. Bu nedenle BLTV pozisyonlarınızdan neredeyse her zaman spot piyasa üzerinden çıkmanız önerilir.

Kaldıraçlı tokenın sayfasında Varlık Net Değeri (NAV) adlı bir kavram göreceksiniz. Bu kavram kaldıraçlı tokenınızın USDT bazında değerini gösterir. Tokenlarınızı nakde çevirdiğinizde elinize geçecek USDT tutarı, NAV üzerinden belirlenir.

Binance Kaldıraçlı Tokenlar ne için kullanılır?

Kaldıraçlı tokenlara yönelik en çok kafa karışıklığı oynaklık direnci (volatility drag) adlı kavramdan kaynaklanır. En basit tanımıyla oynaklık direnci, oynaklığın yatırımlarınız üzerinde zamanla yarattığı zararlı etkidir. Oynaklık ne kadar yüksek ve zaman ufku ne kadar uzak olursa, oynaklık direncinin kaldıraçlı tokenların performansı üzerindeki etkisi de o kadar fazla olur.

Kaldıraçlı tokenlar, güçlü bir trend olduğunda ve piyasa ivmesi yüksek olduğunda genellikle kendilerinden beklenen şekilde performans gösterir. Fakat bu durum yatay hareket eden piyasalar için geçerli değildir. Binance değişken kaldıracı bu soruna yönelik bir çözüm olarak üretmiştir. BLTV’ler yalnızca yüksek oynaklık dönemlerinde tekrar dengelenir. Diğer koşullarda ise düzenli aralıklarla tekrar dengeleme yapılması gerekmez. Bu çözüm, sorunu tamamen ortadan kaldırmasa da oynaklık direncinin BLTV’lerin performansı üzerindeki uzun vadeli etkilerini büyük oranda azaltır.

Binance Kaldıraçlı Tokenların (BLTV) kullanım ücreti nedir?

BLTV’leri kullanırken ödeyeceğiniz ücretleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.İlk olarak, işlem ücreti ödemeniz gerekecektir. BLTV’ler, BTC, ETH ve BNB gibi diğer coinlere benzer şekilde spot piyasalarda alınıp satılır ve aynı işlem ücretlerine tabidir. Güncel işlem ücreti seviyenizi, buradan kontrol edebilirsiniz.Bunun yanı sıra yönetim ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu tokenların vadeli işlem piyasalarında yer alan açık pozisyonları temsil ettiği unutulmamalıdır. Bir kaldıraçlı token aldığınızda aslında vadeli işlem pozisyonlarının tokenlaştırılmış bir versiyonunu satın almış olursunuz. Dolayısıyla, bu pozisyonları açık tutmak için günlük %0,01 yönetim ücreti ödemeniz gerekir. Bu rakam yıllık %3,5’lik orana denk gelir.Buna ek olarak BLTV tutuyorsanız pozisyonunuzdan iki şekilde çıkabilirsiniz. Birinde tokenlarınızı spot piyasada satabilirsiniz. Bu oldukça kolaydır. İkinci yöntem olarak tokenları temsil ettikleri değer nispetinde nakde çevirebilirsiniz. BLTV’lerinizi bu yoldan nakde çevirdiğinizde tokenların değeri karşılığında USDT ödemesi alırsınız. Bu durumda tokenlarınızın değerinin %0,1’i oranında bir bozdurma ücreti de ödemeniz gerekir.

Normal piyasa koşullarında pozisyonlarınızdan çıkmak için spot piyasayı kullanmanızın daha iyi olacağını belirtmek önemlidir. Bu nakde çevirme mekanizması olağan dışı piyasa koşullarında pozisyonlarınızdan çıkabilmenizi sağlayacak ek bir yol olarak hizmet eder.Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da fonlamadır. Artık bildiğiniz üzere BLTV’ler açık vadeli işlem pozisyonlarını temsil eder. Bu da bahsi geçen pozisyonlar için fonlama ücreti ödenmesi gerektiği anlamına gelir. Fakat bunlar hakkında kaygılanmanıza gerek yoktur çünkü bu ücretler kaldıraçlı token sahipleri tarafından değil vadeli işlem piyasasında işlem yapan kişiler tarafından ödenir. Fakat, vadeli işlem hesaplarına ödenen fonlama ücretleri BLTV’lerin değerine yansıyacağından böyle bir ödemenin olduğunu bilmek önemlidir.


Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance üzerinden Bitcoin alabilirsiniz!


Binance Kaldıraçlı Tokenları nasıl alınır ve nakde çevrilir

BLTV’ler diğer coinler ve tokenlar gibi Binance spot piyasasında listelenmiştir. Fakat bu tokenlara farklı bir yerden ulaşılır: Gelişmiş alım satım arayüzündeki ETF sekmesinden. Bunun sebebi kafa karışıklığının önüne geçmek ve bu tokenları alınıp satılabilir diğer tokenlardan ayırmaktır.

Ayrıca Binance ana sayfasının üst çubuğundan da Kaldıraçlı Tokenlar sayfasına ulaşılabilir. Binance Kaldıraçlı Tokenları (BLTV’ler) satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

  1. Binance’e giriş yapın.
  2. İmlecinizi üst çubuktaki Türevler sekmesinin üzerine getirin ve Kaldıraçlı Tokenları seçin.
  3. İşlem yapmak istediğiniz BLTV çiftini seçin. 
  4. Bu sizi BLTV giriş sayfasına yönlendirecektir.
  5. Satın Al butonuna tıkladığınızda Gelişmiş alım satım arayüzüne yönlendirilirsiniz.
  6. İşleme başlamadan önce Risk Reddi Beyanını okuyun. 18 yaşından büyükseniz ve koşulları kabul ediyorsanız, kutuya tıklayın ve devam etmek için Onayla butonuna basın.
  7. Bu noktada, BLTV’leri diğer coinlere ve tokenlara benzer şekilde alıp satabilirsiniz.

Örneğin, BTCUP sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer elinizde BLTV bulunuyorsa ve bunları nakde çevirmek istiyorsanız, bu işlemi de sayfadan gerçekleştirebilirsiniz (Bozdur butonuna tıklayarak). Bozdurma geçmişinizi de buradan kontrol edebilirsiniz.

Son düşünceler

BLTV’ler, kaldıraçlı bir pozisyonu idare etmenin zorlukları olmadan kripto para fiyatlarından kaldıraçlı şekilde faydalanabilmenize imkan tanır. 

Değişken hedef kaldıraç sayesinde BLTV’ler uzun vadede daha istikrarlı performans gösterecektir. BLTV sahibi olmak bir kaldıraçlı pozisyona girmekle aynı olmasa da, alım satım araçlarınızı genişletmek ve stratejilerinizi optimize etmek için BLTV’leri kullanabilirsiniz.

Kaynak : Binance