Home Sağlık Uykunun Teknolojisi Olur Mu?

Uykunun Teknolojisi Olur Mu?

Evet oluyor. Teknoloji dünyası artık uyku sorunu yaşayanlar veya daha kaliteli uyku uyumak isteyenler için çözüm yaratacak cihazlar üretmeye başladı.

İyi bir uyku için teknolojik cihazlarınızı yatak odanızdan çıkarmanızı tavsiye ediyor uzmanlar. Ancak bu bahsedeceğimiz cihazlar uykunuzu kaçıracak türden değil, aksine uyku kalitenizi artırmak, daha kolay uykuya dalmanızı sağlamak ve hatta uyku alışkanlıklarınızı düzenlemek için tasarlanan teknolojiler. Teknoloji dünyasının en sakin, en huzurlu üyeleriyle tanışmaya ne dersiniz? Somnox Uyku sırasında nefes alış düzeni çok önemli. Somnox insan nefes alışverişini taklit ederek rahat bir uyku sağlayan böbrek şeklinde bir robot. Ona sarılıp uyuduğunuzda nefes alış ritminizi bilinçsizce onunkine uyduruyorsunuz ve böylece doğal olarak gevşiyor, daha rahat uyuyorsunuz. Dilerseniz uyuduğunuz sırada Somnox size, kalp atışı sesi, ninniler ya da doğa sesleri gibi rahatlatıcı sesler de dinletebiliyor.

Pegasi Smart Sleep Glasses Biraz tuhaf göründüğünü kabul ediyoruz, ancak bu gözlük 10 yıllık bir araştırmanın ürünü. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Çin’in en büyük medikal ekipman üretisici Mindray’in ortaya çıkarttığı Pegasi Smart Sleep Glasses, uyuyamamak, uyanamamak, biyolojik saat düzensizlikleri ve hatta jet lag sendromu gibi sorunlara ışık terapisi kullanarak çözüm oluyor. Nucalm Bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünen, nörolojik bilim ürünü bu sistem, beyin dalgalarını kullanarak derin bir gevşeme sağlıyor. Nucalm’ın en büyük avantajı uyku hapı gibi kimyasal madddeler olmadan rahatlama hissi yaratması. Şimdilik diş tedavisi ve fizyoterapi gibi klinik amaçlarla kullanılıyor ancak ilerleyen dönemlerde uyku problemlerinin de üstesinden gelmesi için de çalışmalar yapılıyor.

Nightingale Gürültü kaliteli bir uykunun en büyük düşmanı. Bu soruna yönelik üretilen Nightingale ise bilimadamları ve ses mühendisleri tarafından geliştirildi. Trafik gürültüsü veya komşulardan gelen sesler gibi uykunuzu bölecek her şeyi örten bir ‘ses örtüsü’ olan sistem, yatak odanızın iki duvarına yerleştiriliyor ve odanızdaki gürültü seviyesini analiz ederek ona uygun bir gürültü önleyici perde oluşturuyor. Kryo Araştırmalar, en iyi uyku için yatak sıcaklığının 15,5 ile 20 derece arasında olması gerektiğini söylüyor. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? İşte Kryo bu konuda size yardım eden bir yatak pedi. Su bazlı ve bir uygulama ile kontrol edilen bu sistem, yatağınızın ısısını optimumda tutarak çok rahat bir uykuyu garantiliyor.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here