Türkiye’nin Beyaz Cennetleri

Kış tatili demek bembeyaz manzaraların içinde kaybolmak, kar sessizliğinin keyfini sürmek ve buz gibi taptaze havayı bol bol solumak demek. Kışın en çok yakıştığı destinasyonlar yazımızda. Kışın tatil yapıp yeni yerler keşfetmek veya farklı bir mevsimde ziyaret ettiğiniz bir yeri beyazlara bürünmüş, bambaşka bir haliyle görmek büyük bir keyif. Kış tatili dendiğinde akla ilk kayak merkezleri ve dağlar gelse de Türkiye’nin kış tatilini sevenlere sunduğu, tarihleri, mimarileri ve doğal güzellikleriyle birbirinden göz alıcı, başka seçenekler de var. İşte kış mevsimine en çok yakışan, size bir kış masalı yaşatacak beyaz cennetler.

Kars

Son yıllarda Doğu Ekspresi yolculuğu trendinin yükselişiyle Kars da çok sevilen, popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Elbette dört mevsimin her biri birbirinden güzel geçiyor ancak kış mevsimi Kars’a ayrı bir yakışıyor. Rus mimarisinin esintilerini taşıyan görkemli binalarıyla şehir merkezi, şehre tepeden bakan kale, kış aylarında donan Çıldır Gölü, hüzünlü hikayesiyle Sarıkamış, Katerina’nın tarih kokan sarayı ve elbette büyüleyici Ani harabeleri Kars’ta mutlaka görmeniz gerekenlerden. Kars’a gitmişken meşhur gravyer peynirinden satın almayı ve kaz etinin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

Safranbolu

Safranbolu ülkemizin en iyi korunmuş Osmanlı

mimarisine sahip yerlerinden biri. Sokaklarında gezerken size adeta geçmişe yolculuk yaptıracak bir atmosfere sahip. Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüp yüzlerce yıllık konaklarını ve hanlarını gezebilirsiniz. Safranbolu’yu kuşbakışı izlemek isterseniz mutlaka Hıdırlık Tepesi’ne çıkın. Beyaz örtüyle kaplanan evlerin çatılarıyla kartpostal gibi bir manzarayla karşılaşacaksınız. Safranbolu’nun 11 km uzağındaki Yörük Köyü de yine tarihi evleriyle bir açık hava müzesi gibi. Anadolu’nun zengin tarihi ve kültürüne yakından bakmak için ideal bir tatil.

Kaynak: Boss Life Dergi