Koleksiyonluk Bir Araç Olacak VW Touareg V8 TDI

Bu sene Volkswagen’in performanslı SUV senesi olabilir. Çünkü geçen ay itibariyle T-Roc modelinin performanslı R versiyonunu tanıtan Volkswagen, bu ayda büyük SUV’si Touareg’in performanslı bir versiyonunu tanıttı. Fakat Touareg’in tanıtılan yeni versiyonu R değil de V8 TDI şeklinde oldu. Önümüzdeki hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda canlı olarak göreceğimiz Volkswagen Touareg V8 TDI’ın, bugüne kadarki Touareg’ler arasında ve VW’nin şu anki SUV modelleri arasında en güçlüsü olduğu belirtiliyor.

Volkswagen, SUV’larının En Güçlüsü Touareg V8 TDI’I Tanıttı!

Yeni Touareg’in modeli V8 TDI olarak adlandırıldı. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda canlı kanlı göreceğimiz araç, hem Touareg’lerin hem de Volkswagen SUV’lerin en güçlüsü olarak gösteriliyor.

Aracın motoru V8 turbo dizel olarak seçildi. Bu motorun tork değeri 900 Nm, gücü ise 422 beygir. Touareg bu sayede 0’dan 100’e 4.9 saniyede çıkmayı başarıyor. Aracın maksimum hızı ise elektronik olarak 250 km/s’e sınırlandırılmış durumda. Motor ayrıca Avrupa’nın emisyon standardı 6d-TEMP’e de uygun şekilde tasarlandı. Bu motoru aslında daha önce başka bir araçta görmüştük. Yine VW bünyesindeki Audi’nin SQ7 TDI adlı SUV modelinde de bu motor kullanılıyor.

Her ne kadar VW bu aracın “Alman bir üreticiden alabileceğiniz en güçlü dizel SUV” olduğunu söylese de bu çok da doğru değil. Audi SQ7 TDI hala bazı bölgelerde satışta ve 435 beygirlik gücüyle Touareg V8 TDI’dan daha güçlü. Kıstasımız beygir gücü olduğunda ilk nesil Touareg’lerin bir kısmı da yeni araçtan daha kuvvetli. İlk nesildeki seçenekler arasında 12 silindirli, 450 beygir araçlar da yer alıyordu.

VW CEO’su Jürgen Stackman, Touareg’in yeni versiyonu
için iddialı sözler sarf etti. Kısaca VW’nin amiral 4×4’ünden bahsedecek olursak; yol dışı araç adımlarına 2002 yılında başlayan Alman marka 2010 yılında kadar birinci nesliyle kendini göstermişti. Amaç bir spor otomobil, wagon ve arazi aracını aynı ortamda sunabilmekti. İşe Porsche ve Audi’de dahil oldu ve ortak platform kuruldu. Cayanne’de bu projenin bir üyesiydi. Sonradan da Audi Q7 dahil oldu. PL71 üretim noktasından devasa motor ve hızlara sahip SUV modeller çıkartıldı.

Son zamanlarda bizleri en çok etkileyen arazi aracı da Touareg olmuştur. Başlıca nedenlerinden birisi tasarımla beraber, üzerinde getirdiği ileri teknolojik özellikler. Cenevre’de tanıtılan V8 TDI’da işin zirvesi olmuştu. CEO’da açık bir dille 8 silindirli dizelin ileride insanların arayıp da bulamadığı bir model haline geleceğini söyledi!

En güçlü dizel olma yarışında modelin çıkış yaptığı yıllarda VW, 5.0L’lik V10 TDI ile
en iyisini ortaya koymuştu. 313 ps gücün desteklendiği 750 nm tork sayesinde Touareg, 7.4 saniyede güzel bir hızlanma değeri ile yol alıyordu. Aynı ünite F segment Phaeton’nun
da kaputunun altında kullanılmıştı. V10, 2 tondan fazla olan kütleleri kusursuz şekilde son süratlere getiriyordu.

Alman marka 2.5L ve 3.0L TDI’lardan devam etse de bir kez daha şaşırtacak bir dizel motorlu ürünü çıkarması gerektiğini biliyordu. Şubat ayının son günlerinde “güce aç insanlara” yönelik 4.0L motorlu V8 TDI Touareg gösterildi. Teknik veriler muazzamdı. 4Motion ile birlikte tekerleklere 412 ps güç aktarılıyordu. Aynı zamanda V8 dizelin aktarımında oluşan 900 nm tork değeri, her şeyi çekebilecek seviyedeydi.

Sözlerinin devamında Stackman,” Bir sürü Touareg V10 TDI sahibi kişilerle tanıştım
ve arabalarını kesinlikle satmayacaklarını söylediler. V8’i de alan kişiler yine aynı fikirde olacaklar ve satmak istemeyecekler.” dedi. Marka CEO’su V10 TDI’dan sonra V8’i de kesinlikle koleksiyonluk görüyor. Öyle ki Touareg’e

4.9 saniyede kalkış yaptıran dizel motorun çoğu klasmanda her türlü araçlarla mücadele edebileceğine inanılıyor.

Jürgen Stackman: “Büyük olasılıkla, bu gördüğünüz son V8 dizel araba olacak”

Kaynak: Boss Life Dergi