Sporun Cilde Etkisi ve Faydaları

Ülkemizde herkesin hayali ya da tercihi olan meslekler genellikle masa başı işlerdir. Ancak insan vücudu masa başında ömür geçirmeye uygun değildir. Sürekli masa başında kalıyor ve spor yapmıyorsanız zamanla sağlığınızı yitiriyorsunuz demektir. Spor ekstra bir şey değil, hayatımızın bir parçası olarak yer almalıdır gün içerisinde.

Yüksek Tempoyla Spora Başlanmaz

Haftada bir yapılan ağır antrenmanlardan fayda yerine zarar görmek bile ihtimaller arasındadır. Çıkın yürüyün biraz
açık havada. Arabanız varsa evden uzağa park edin örneğin. Spor yapan ve masa başında çalışsa bile dinamik hayat stiline sahip olan insanların ne kadar genç kaldıklarını hepimiz gözlemliyoruz. Şimdi bilimsel ve analitik olarak sporun cildimize sağladığı faydaları ele alalım.

Spor Metabolizmayı Hızlandırır

-> Spor metabolizmayı hızlandırır.

-> Metabolizmanın hızlanması yenilenme faaliyetlerini de artırır.

-> Yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biri metabolizmanın yavaşlamasıdır.

-> Bebeklik çağında nabız çok yüksektir. Bebeklikte 110 civarında seyreden nabız yaşlandıkça 70’lere kadar düşer. Yaraların iyileşme hızı bile büyük oranda azalır.

-> Spor yapmak metabolizmanın yavaşlamasının önüne geçer.

-> Bu etkiyi en iyi basketbolcularda görebilirsiniz. Bir futbolcunun cildi güneşten ve soğuktan etkilenebilir fakat basketbolcuların genç görünümleri durumu net bir şekilde açıklar.

Spor Kanı Tüm Damarlara Ulaştırır

-> Deri vücudumuzun en dış tabakasıdır. Deriye yaklaştıkça damarlar iyice kılcallaşır ve ölü deriye gelindiğinde damar gözlemlenmez. Vücudun en dar damarlarına dahi kan pompalanması ve böylece derinin beslenmesi için spor yapmak gerekir. Spor yaparken nabız 160’lara çıkar. Kan cildi besler ve oksijenle canlandırır.

-> Spor yapan insanlar daha zinde ve güler yüzlü olur. Spor yapınca daha fazla mutluluk hormonu salgılanır. Spor stresi de önler. Cildin en büyük düşmanlarından birinin de stres olduğu unutulmamalıdır. Mutlu olduğunuz günlerde cildinizdeki değişimi görebilirsiniz.

-> Spor cildi sıkılaştırır ve güzelleştirir.

-> Spor, özellikle terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.Toksinler güneşin etkisiyle birleştiğinde yıllar içinde cildin kararmasına neden olabilir. Spor sonrası da cilt temizliğine önem vererek toksinlerden tamamen kurtulmak gerekir.

Düzenli Spor Cilt İçin Her Şeyden Önemli

Günlük yapılan sporun faydasını, en belirgin şekilde Amerika’dan gelen bir çiftte gördüm. Keşke onlara ulaşma imkanım olsa da fotoğraflarını sizinle paylaşsam. Gerçi siz de çevrenizde spor yapan insanların ne kadar genç ve diri bir cilde sahip olduklarını görüyorsunuzdur. Bahsettiğim çifte dönecek olursak, önce kadın yaşını söyledi. O zamanlar İngilizce seviyem pek iyi olmadığı için 50 dediğinden emin olamadım. Tekrar tekrar sordum. En sonun da parmaklarıyla 5 ve 0 yaparak bana 50 yaşında olduğunu söyledi. Hayretler içinde kaldım.

Çünkü bu konuşmadan önce 35 yaşında olduğunu tahmin ederdim. Sonra eşine döndüm, o da 50 yaşındaymış. 32 yaşına gelmiş ama saçları erken beyazlar çıkmış bir erkek görünüşündeki bu adamın da 50 yaşında olduğunu öğrendim. Bana söyledikleri tek şey vardı, o da her gün egzersiz yaptıklarıydı.

Yazar: Osman Kılıç

Kişisel Egzersiz Koçu
www.osmankilic.com.tr
info@osmankilic.com.tr

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here