“Hayata Dair Her Şey Lens İstanbul’da Olacak”

İnşaatta artık ikinci kuşak yöneticilerin devri başladı. Günümüzün popüler markalı konut projelerinin birçoğu ikinci kuşak yöneticiler tarafından hayata geçiriliyor. Dünyadaki trendlerin izinde modern konut projeleri başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde hızla yükseliyor. Konut firmaları arasında yerini şimdiden sağlamlaştıran firmalardan biri olan ve ikinci kuşak inşaat yöneticilerden oluşan Lens Yapı, İstanbul’un yeni gözde lokasyonu Kurtköy’de, Sabiha Gökçen’e sadece yürüme mesafesinde bulunan Lens İstanbul’u, 1,5 milyar TL’lik yatırım bedeliyle hayata geçirdi. Sabiha Gökçen’e yürüme mesafesinde bulunan Lens İstanbul projesi 1162 konuttan ve 85 ticari alandan oluşuyor. Yılın ikinci yarısında konut teslimlerinin tamamlanacağı proje, aynı zamanda şehre değer katmak adına Türkiye’nin en önemli heykeltıraş hocalarının eserlerine evsahipliği yapıyor. İçinden metro durağının da geçtiği, çarşının içerisinde yer alan eserler, konut projesini yaşam alanı olmaktan çıkarıp sanat alanına dönüştürüyor. Kurtköy’ün en büyük markalı konut projesi olma özelliğini taşıyan Lens İstanbul’un detaylarını anlatan Lens Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, aynı zamanda en başarılı 40 Yaş Altı 40 Genç Yönetici arasında da gösteriliyor.

Öncelikle Lens Yapı’yı bize biraz tanıtabilir misiniz?

Lens Yapı, 2015 yılında Aydınoğlu Grup, Mah İnşaat, Egal İnşaat ve Renium Yapı ortaklığında kurulan sermayesi güçlü bir şirkettir. “Güçlü bir şirketiz”

“HAYATA DAİR HER ŞEY LENS İSTANBUL’DA OLACAK”

diyorum çünkü; Lens Yapı’yı oluşturan kurucu şirketlerin her birinin yaklaşık 5 bin konutluk referansları bulunmaktadır. Ayrıca konut dışında geliştirdikleri alt yapı ve fabrika projeleriyle de sektörde haklı bir yer edinmişlerdir. Lens Yapı’nın ilk projesi için şu an içerisinde bulunduğumuz Lens İstanbul projemizdir.

• Lens İstanbul projenizden bahsedebilir misiniz?

1,5 milyar TL’lik bir yatırımla Kurtköy Yenişehir’de hayata geçirdiğimiz Lens İstanbul projemiz, Sabiha Gökçen Havalimanı’na sadece yürüme mesafesinde bulunuyor. 33 bin metrekarelik bir arsa üzerinde 200 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde yükselen projemiz 5 bloktan oluşuyor. 5 blokta 1163 dairenin bulunmasının yanı sıra 30 bin metrekare alana yayılan ve 85 adet dükkandan oluşan çarşımız da Lens İstanbul’da ön plana çıkıyor. Geniş peyzajı ve zengin sosyal donatılarıyla keyifli bir yaşam sunduğumu Lens İstanbul’da aynı zamanda yürüyüş parkuru, kreş, hobi bahçesi, sauna, SPA ve fitness salonu gibi spor ve sosyal yaşam alanları da yer alıyor. 70 bin metrekarelik bir alana sahip, 3 katlı otoparkımız da hem konut sahiplerinin hem de çarşıya alışverişe gelenlerin otopark sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Lens İstanbul ile Kurtköy’ün en büyük konut projesini gerçekleştiriyoruz. Yıl sonunda teslimatını gerçekleştireceğimiz projemizde 400 kişiye istihdam sağlıyoruz. Projemizde 1+1, 2+1, 3+1 dubleks ve 4+1 dubleks daire seçeneklerini sunuyoruz.

• Lens İstanbul’un en büyük çıkış noktası lokasyonu…

Dediğiniz gibi lokasyonumuz, projenin en büyük avantajlarından birini oluşturuyor. Projemizin Sabiha Gökçen Havalimanı’na sadece yürüme mesafesinde bulunması inanılmaz bir fırsat. Çünkü Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pist ihalesi yapıldı. İkinci pist şu anlama geliyor: Yaklaşık bir 1 içerisinde açılacak ikinci pist sayesinde Amerika ve Asya kıtasına uçuşlar da Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden yapılabilecek. Böylece havalimanıyla birlikte bölgenin yatırım değeri de artacak. Ayrıca hemen yanı başımızda, sadece 200 metre uzaklıkta Teknopark var. Teknopark’ta da birçok yerli ve yabancı firmanın genel merkezi, bankaların ve üniversitelerin Ar-Ge kuruluşları burada bulunacak. 5 sene içerisinde Teknopark’ta yaklaşık 120 bin çalışanın görev alması bekleniyor. Yine açılan Osmangazi Köprüsü de ulaşım ağını genişletti. 3. köprü bağlantı yolu, Pendik sahil yolu, E-5 ve Tem yollarının kesişme noktasında

yer alan projemizin en önemli özelliği ise 2020 yılında açılan Kurtköy metrosunun tam üzerinde yer alması. Yenişehir metro durağı, tam projemizin içine çıkıyor.

• Lens İstanbul’da sadece konut yapmak yerine neden projenin içerisine çarşı yapmak istediniz?

Lens İstanbul, tamamıyla beyaz yakalılara hitap eden bir proje. Çünkü gerek havalimanı gerek Teknopark gerekse de Kurtköy bölgesindeki büyük hastanelerden dolayı bu bölgede çok fazla beyaz yakalı çalışanlar var ve biz de Lens İstanbul projemizle onların konut ihtiyaçlarına cevap vermek istedik. İhtiyaçlarına cevap verirken de konutlarını sadece bir barınma alanı olarak görmelerini istemedik. Yaşam alanları ve güvenliğiyle eşsiz bir konforu yaşarlarken, zamanlarını doğru değerlendirmeleri,kendileriniyormamaları için tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için bir çarşı projesi geliştirdik. Eskiden biliyorsunuz, yaşadığımız mahallelerde kasabından manavına bankasına kadar

tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilirdik. Zamanla mahallerden çıkıp güvenlikli konut projelerinde, daha ayrıcalıklı bir yaşamı tercih etmeye başladık. Ancak bu projeler, bize sadece barınma ihtiyacı sunmakla sınırlı kaldı. Oysa biz evinize çıkmadan sporunuzu, alışverişinizi yapabileceğiniz bir çarşı geliştirmeye karar verdik. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi ama bu kez daha modern, beyaz yakalının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde… Cadde konseptli, canlı yaşam alanı çizdik burada. Bulunduğumuz konum itibariyle burası 24 saat yaşayan bir yer. Buraya gece 12’de 1’de gelin köşedeki dükkanlarda hep müşterileri görürsünüz. Keza metronun hemen projemizin içerisinden çıkması, otoparkımızın aktif olması nedeniyle çarşı ile insanların yemek yeme, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak istedik. Yine havalimanı çok yakın olduğu için uçak kalkana kadar metro ve otopark avantajından dolayı insanlar Lens İstanbul Çarşı’da keyifle vakit geçirebilecekler. Kısacası yoğun sirkülasyona Çarşı projemizle cevap vermek istedik. Türkiye’nin kendi alanlarında en iyi markaları çarşımızda bulunuyor. İsteyenler havalimanına geçmeden önce araçlarını Lens İstanbul’a park edip çarşıda keyifli vakit geçirebilecekler isteyenler evlerine çıkmadan önce sporlarını yapabilecekler. Projenin belki de en büyük avantajlarından bir tanesi de aidatların minimum seviyede olması. Markalı konut projelerinin birçoğu yüksek aidatları nedeniyle oturum sahiplerinin cebini zorluyor ve birçok alanı kullanmadığınız halde, örneğin; spor yapmadığınız halde spor alanları için de aidat ödemek gibi- aidat ödemek durumunda kalıyorsunuz. Biz ise örneğin; spor merkezi kiracımızla anlaştık. Lens İstanbul’da oturup spor merkezinden yararlanmak isteyen herkes yüzde 30 indirimle spor merkezine kayıt olabiliyor.

• Kurtköy konut alıcısına ne kadar kazandıracak?

İstanbul Anadolu Yakası’nın en çok prim yapan ve gelecek vaadeden bölgelerin başında Kurtköy geliyor. 15 yıl önce Sabiha Gökçen Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte gayrimenkul yatırımlarının hızla yükseldiği Kurtköy, Osmangazi Köprüsü’nün ve 3’üncü Köprü’nün hayata geçmesiyle beraber her geçen gün değer kazanıyor. Önümüzdeki dönemde Havalimanı daha da büyüyecek. Teknopark, AVM’ler, otel, okul, markalı konut projeleri gibi yatırımlar sayesinde Kurtköy’ün bir yıllık konut satış fiyat artışı yüzde 15’i, beş yıllık konut satış fiyat artışı ise yüzde 129’u buldu. Beş yıl önce metrekaresi bin 500 TL olan konut fiyatları 4 bin TL’ye dayandı. Kadıköy ve Üsküdar metrosunu birbirine entegre edecek Sabiha Gökçen – Kurtköy Metro hattı durağının 2020 yılında açılmasıyla daha da değerlenecek.

• Yurt dışında yaşayan Türklere özel sunduğunuz bir çalışma oldu mu?

Lens İstanbul projemizin şimdiye kadar yüzde 80 satışını tamamladık ve satışlarımıza baktığımız zaman ise yüzde 20’sini yurt dışında yaşayan Türklere gerçekleştirdik. Özellikle tatil dönemi nedeniyle geldikleri haziran ve temmuz aylarında satışlarımızda yüzde 50’lik bir artış yaşadık diyebiliriz. Burayı özel kılan havalimanının hemen yanında olması ve bölgenin değerlenmesi nedeniyle yatırım aracı olarak değerlendiriyor. Dövizin artması ve sunduğumuz cazip kampanya seçenekleri de konut alımlarını hızlandırıyor. Bunun için satış temsilcilerimiz Almanya, Fransa, Hollanda gibi Türklerin yoğunluklu yaşadığı ülkelerde ciddi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorlar. Vatandaşlarımızın kendi ülkelerinde de mülk sahibi olmaları için çalışmalarımızı hızlandırdık. Yatırım amaçlı düşündükleri için projemizden daha çok 1+1 ve 2+1 konutları tercih ediyorlar. Konut satışlarımızı hızlandırmak için geçtiğimiz aylarda Almanya’daki “Evim Türkiye” fuarında biz de yerimizi aldık.

Kaynak: Boss Life Dergi