Home Uncategorized Hakan Sezgin So Chic Serüvenini Anlatıyor…

Hakan Sezgin So Chic Serüvenini Anlatıyor…

Türkiye’de gümüş takı kullanımı, geçmişe göre daha geniş bir kitleye yayılmış durumda. Özellikle modern ve şehirli kadının iş hayatında yer alması bunda en önemli etken. 60 yılı aşkın bir süredir, gümüş ve değerli madenlerden takı üreten Sezgin Group, So CHIC… markasıyla mağazalaşarak sektöründe öncü konumda yer alıyor. Gümüş takı kullanmanın kültürle bağlantılı olduğunu ifade eden Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

• SO CHIC… markası nasıl doğdu? Hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

60 yılı aşkın bir süredir, gümüş ve değerli madenlerden takı üreten Sezgin Group ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli kanallar aracılığıyla satış yapıyoruz. Sektördeki deneyimimizi mağazacılık alanında da hissettirmek istedik. 2004 yılında So CHIC… markamızla Türkiye’de kurumsal gümüş mağazalaşmasında bir ilki gerçekleştirdik. Böylelikle sektördeki deneyimlerimizden yola çıkarak ve gelecekteki ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak perakendeye giriş yaptık.

• SO CHIC…’in belirgin özellikleri nelerdir? Kimlere hitap eder?

So CHIC…’i, gümüş takıda modaya

yön veren marka olarak tanımlayabiliriz. Kadınlara özgüven kazandıran şıklığı markamıza taşıdık ve So CHIC… ismiyle hayata geçirdik. Modern ve şehirli kadınlar, takıyı yatırım amaçlı değil günlük kıyafetleri ile kombinleyeceği bir unsur olarak görüyor. Tam da bu noktada gümüşün en şık halini sunan So CHIC…, zengin ürün çeşitliliğiyle modern kadına hitap ediyor.

• Türkiye’de gümüşe karşı nasıl bir bakış açısı vardı, sizin bu bakış açısına sağladığınız katkılar neler oldu?

Gümüş takılar bir dönem Türkiye’de sadece entelektüellerin, bohemlerin takısı olarak öne çıkıyordu. Bir yatırım aracı veya güvence kaynağı olarak çoğunlukla altın tercih ediliyordu. Böylelikle gümüş daha çok geçmiş zamanların otantik tasarımlarında kendini gösteriyordu. So CHIC… olarak bu algıyı kırdığımızı, gümüşte yenilikçi ve farklı akımlar yarattığımızı gururla söyleyebilirim. Takı ve gümüş tutkunları bizi çok sevdi. Türkiye’deki gümüş perakendeciliğinde yenilikçi ve öncü bir konumdayız.

• So CHIC…’in şu anda Türkiye’de toplam kaç mağazası bulunuyor ve bunların kaçı franchising yöntemi ile çalışıyor? 2018 yılında kaç mağaza açtınız?

Türkiye’de ilk mağazamızı 2004 yılında açtık. So CHIC… olarak yurt içinde 57, yurt dışında ise Kıbrıs’da 2, Nahçıvan’da 1, ve İran’da 1 olmak üzere toplamda 4 mağazamız bulunuyor. Bunların 38’i ise franchising yöntemi ile çalışıyor. 2018 yılında 1’i yurt dışında olmak üzere toplamda 4 yeni mağazamızı aksesuar tutkunlarıyla buluşturduk. 2019 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası arenada 10 yeni mağaza açmayı hedefledik.

• 2019 yılının sonuna ilişkin hedefleriniz neler, yeni yatırım ve istihdam söz konusu olacak mı?

2019 yılı için her alanda 2018 yılından daha iyi bir yıl geçireceğimizi öngörüyoruz. 2019’un ikinci yarısında heyecanla beklediğimiz, 1800 metrekarelik yeni binamıza taşınacağız. Uzun süredir bunun

heyecanını yaşıyoruz. Yeni binamız adeta bir tasarım üssü gibi hizmet verecek. Bünyemizde şu anda 250 kişi çalışıyor. Yeni binamız ve yeni açacağımız mağazalarla birlikte istihdama da katkı sağlamayı hedefliyoruz. Cirosal anlamda bu yıl yüzde 40oranındabüyümeyihedefliyoruz.So CHIC… olarak, öncelikle yurt içinde Kocaeli, Adapazarı, Gaziantep ve Van gibi hiç olmadığımız illerde mağazalar açmayı hedefliyoruz. İstanbul, İzmir, Antalya gibi stratejik anlamda önemi olan illerde ise mağaza sayımızı artırmayı planlıyoruz. 2019 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası arenada 10 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Ayrıca yatırımcılara sektörünün yenilikçi markasının bir parçası olma fırsatını da sunuyoruz.

• Bu sektörde ayakta kalabilmek için nasıl bir yol haritası izlenmelidir?

Takı sektörünü moda ve tekstil sektöründen ayrı düşünmememiz gerekiyor. Eğer özgün tasarımlar ve koleksiyonlar hazırlamak istiyorsanız, günden güne değişen moda akımlarını ve trendlerini yakından takip etmelisiniz. Böylelikle kendinizi farklı bir şekilde konumlandırıyorsunuz. Ancak çalışmaları yaparken müşteri beklentilerini doğru analiz etmek ve bu beklentileri zamanında karşılamak en önemli adım. Bir diğer önemli nokta ise ürün çeşitliliği ve kalite. Satış sonrası müşteri memnuniyetini sağlamak da sektörde uzun vadede başarı getiriyor. So CHIC… olarak müşterilerimizi mağdur etmeden, problemlerini çözüme kavuşturma konusunda farklılaşıyoruz. Her zaman ürünümüzün arkasında durarak ücretsiz bakım ve onarım garantisi veriyoruz.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here