En Verimli Tatil İçin Bu Önerilere Kulak Verin!

2016-2017 eğitim-öğretim yılı 9 Haziran Cuma günü tamamlandı. Uzmanlar,
yenilenme, gelişme ve donanım kazanma için en önemli fırsat olan bu 3 aylık
sürecin en doğru şekilde değerlendirilmesini tavsiye ediyor. KAYI Okulları’nın
Eğitim Danışmanı Deniz Demirtaş, öğrencileri ve velileri yeni eğitim-öğretim
dönemine hazırlayacak altın tavsiyelerde bulunuyor.

Teknoloji ve eğitimi birleştirin: Eğitim sorumluluğunun farkında olan çocuklar, okul zamanında kurallara daha kolay uyarlar. Daha az bilgisayar oyunu, daha kısa süreli izlenen televizyon, düzenli uyku saati… Tatilde ise kurallar kısmen esnetilebilir ama tamamen kaldırılmamalıdır.

Çocuklar bu dönemde televizyonla ya da teknolojik aletlerle daha fazla zaman geçirmek isteyebilirler hatta bunun bir ödül olduğunu düşünebilirler. Ebeveynlerin yapması gereken ise çocuklarıyla beraber bir program oluşturarak, teknolojiyi verimli kullanmalarına olanak sağlamalarıdır. Rehber öğretmenlerden eğlenceli ve öğretici teknolojik uygulamalara dair bilgi alınarak, teknolojik aletlerle çocukların zamanlarını doğru değerlendirebilecekleri bir kaynak işlevi haline getirilebilir. Aile içi aktivitelere zaman ayırın: Yoğun okul temposu, ödevler, sınav hazırlıkları derken çocukların ebeveynleri ile geçirdikleri zaman kısıtlı olabilmektedir.

Ailecek yapmaktan keyif aldığınız aktivitelerin bir listesini çıkarın ve bu aktiviteleri hayatınıza dahil edin. Bizim de öğrencilerimize sıklıkla önerdiğimiz konu tekrarı, özellikle sözel dersler için aile arasında bir oyun haline getirilerek de keyifle yapılabilir. Bununla birlikte aile okuma saatleri belirlenip, o saatler arasında ailecek kitap okumak da tatilin en faydalı aktivitelerinden biri olacaktır. Yabancı dili hayatına daha çok dahil edin: Yabancı dil sadece öğrenim süreci için değil, aynı zamanda sosyal hayat ve kariyer için de büyük önem taşımaktadır.

Hazırlık sınıfı öğrencileri almış oldukları yabancı dil eğitimini pekiştirmek adına tatilde birçok fırsat bulacaktır. Evde, turistik mekânlarda, arkadaşlar arasında yabancı dil ile iletişime geçmeleri pratiklik kazanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca öğrenilen dilde kitaplar okumak, filmler izlemek, oyunlar oynamak ve müzik dinlemek de oldukça önem taşıyacaktır.

KAYI Okulları’nda öğrencilerimize, günlük hayatlarının içine doğal bir akışla İngilizce’yi dahil etmelerini sağlamak amacıyla yurt dışında, özellikle de Malta’da İngilizce yaz okulu deneyimini sunmaktayız. Böylelikle sosyal hayatlarında özgüvenlerini arttırmak, farklı kültürlerden insanları tanımak ve onlarla iletişim kurabilmek ve hayatın değişik alanlarında (seyahat, alış veriş, sanat…) İngilizce’yi kullanma fırsatı oluşturmaktayız.

Kaynak: Boss Life Dergi