Çocuk ve Başarı Kimliği

MEM Psikoloji & Pedagoji
MEM Okulları Kurucusu
Doç. Dr. Mehmet Palancı

Her çocuk, tıpkı parmak izleri gibi birbirinden farklıdır. Her çocuk özeldir, biriciktir. Bu nedenle her çocuğun gelişimi, bireysel farklılıklarına uygun ve kişisel potansiyellerini açığa çıkartacak şekilde desteklenmelidir. Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili o kadar çok yazı, bilgi ve açıklama var ki, bazen hangisinin referans alınacağı kafa karışıklığın yol açıyor. Kanıt temelli ve bilimsel yöntemlere gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Ancak bu yöntemlerin, aileler tarafından kullanılacak pratiklikte ve işlevde olmaları da çok önemli. Böyle bakıldığı zaman başarılı bir kimlik, akademik ve kariyer gelişimi nasıl sağlanabilir? Başarı, temelde bir kişilik özelliğidir. Yalnızca doğru içsel motivasyonla kaliteli ve sürekli kılınabilir. Aile, okul ve öğretmen eko-sistemine düşen en önemli sorumluluk ise bu süreci “o çocuğun parmak izine” göre doğru basamaklandırmaktır.

Günümüz gelişmiş dünyasının bu kapsamda anahtar kavramları;

Psikolojik iyi olma, mutluluk, başarı, eko-sistem ve sürdürülebilir motivasyondur. MEM Okulları ve MEM Psikoloji & Pedagoji; bireysel farklılıkları geliştirmeye odaklanan “çocuk merkezli” bu felsefeyi yansıtmak için kurulmuştur. Bireysel farklılıkları, gelişim fırsatlarına çevirmek için sizlerle birlikte çalışmaktadır. Her birey ancak kendi gelişim çevresi içinde anlamlıdır ve değerlidir. Bu çevreyi analiz etmeden çocuğa hizmet sunmak, ne kadar özgün olduğu vurgulansa da, aslında genel kalıpları kullanmak demektir. Ve bu kalıplar, bir hazine değerindeki bireysel farklılıkları zayıflatır. MEM Okulları, mizaç temelli kişilik gelişimini referans alarak çocuk gelişimi ve eğitimini, başarıyı bir kimlik özelliğine taşıyacak şekilde sonuçlandırmaya odaklanır. Eğer başarı, bir kimlik özelliğine dönüşmüş ise hayatın her aşamasında karşınıza çıkacak problemleri çözmekte, gelişim fırsatlarını kullanmakta ihtiyacınız olan becerileri size sağlayacaktır.

Çocuğun mizaç ve karakter eğilimi kadar, anne ve babasının temel kişisel özelliklerinin ne olduğu, iletişim dilleri ve yaşam eğilimleri de önemlidir. Çocuk bir bütünün parçasıdır. Ve bu bütünün en özel, hassas ve dikkat edilmesi gereken parçasıdır. MEM Okulları, özel bir yazılım ve uzman desteği ile ailenin temel eğilimlerini, güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek sizlerle birlikte çocuğunuz için bir gelişim yol haritası belirler. Bu bütüncül, eko sistemsel bakış açısına göre analiz edilen aile ve çocuğun farklılıkları referans alınarak öğretmen tutumlarımız belirlenir. Sizin çocuğunuzla uyumunuz kadar öğretmenin çocuğunuzla olan uyumu da önemlidir. Zira süreçte gelişim üzerinde onun da en az sizin kadar payı olacaktır. Peki, şu ana kadar çocuğunuzun mizaç ve gelişim potansiyeli ile öğretmenin uyum parametrelerini hesaplayarak size bilimsel olarak sunan bir bakış açısına rastladınız mı? Bu konuda bir ilki gerçekleştiren ve kanıt temelli çalışan bir kurum olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Peki MEM Okulları’nda neler yapıyoruz?

Çocuğunuzun mizaç yapısı doğrultusunda potansiyellerini, eğilimlerini ve risklerini göz önüne alarak, kişiliğinin doğal ve ideal bir kimlik geliştirmesine katkı sağlıyoruz. Gelişim, eğitim ve kariyer alanlarında izleyebileceği, başarılı olabileceği yolları keşfetmesine yardımcı oluyoruz. Botanik Terapi ile; çocukların ruhsal, zihinsel ve davranışsal süreçlerini olumlu anlamda etkileyen doğanın tedavi edici yönünü kullanıyoruz. Duyu Bütünleme merkezimizde; kendini yeterince ifade edemeyen, okula ve çevreye uyum problemleri yaşayan, istenmeyen davranışları alışkanlık gibi sergileyebilen çocuğunuzun gelişim süreçlerindeki dikkat-algıfarkındalık sorunlarına; tanısız, takıntısız, ilaçsız, bütüncül bir yöntemle yardım sunuyoruz. Davranış kontrolü, öz düzenleme, strateji geliştirme, akış planlama çalışmaları ile çocuğunuz kendi doğasına göre ancak gerçek dünyanın beklentileri ile de barışık stratejiler geliştiriyor… Oyunla kodlama eğitimlerimizde, minik mühendislerin hayallerindeki robotları tasarlayabilecekleri imkan ve ortamlar sağlıyoruz. Sökülebilir, takılabilir, değiştirilebilir materyallerle kodlamanın temel komutlarını kazandırmayı amaçlıyoruz.

Özetle, bireysel farklılıklara uygun, bilim ve kanıt temelli, çocuğunuzun parmak izi kadar özgün ve ona uygun bir eğitim sistemiyle sizlerle tanışmak istiyoruz!

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis Medya

Diğer Eğitim haberlerimizi okumak için tıklayın!

.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here