Düzenli Egzersiz ile Akıl Sağlığı Bağlantısı

Osman Kılıç

Kişisel Egzersiz Koçu www.osmankilic.com.tr [email protected]

ABD’de 1,2 milyon kişinin katılımı ile yapılan araştırmada takım sporları, bisiklet sürme ve aerobik gibi egzersizlerin akıl sağlığı ile ilgili olumlu etkileri tespit edildi.

Yeni Araştırma: Düzenli Egzersiz ile Akıl Sağlığı Bağlantısı egzersizin sağlığımıza kattığı olumlu etkileri ile ilgili çok çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmaları okudukça sizlerle
de paylaşmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi olan “Bacak Egzersizleri Beyin Sağlığına İyi Geliyor” yazımızda İtalyan bilim adamlarının çalışmalarına değinmiştBugün paylaşmak istediğimiz araştırma ise ABD 1,2 milyon kişinin katılımı ile gerçekleştirilen ve yayınlanan araştırma sonuçları. Çalışmalarda katılımcıların hem fiziksel aktivite düzeyleri hem de psikolojik durumları değerlendirildi. Bütün yapılan düzenli egzersiz ile ilgili araştırma sonuçları gibi bu çalışmada da haftada 3 ile 5 kez yapılan 45 dakikalık takım sporları, bisiklet sürme ve aerobik gibi egzersizlerin akıl sağlığı ile ilgili olumlu etkileri tespit edildi.

Bir ay boyunca egzersiz yapanlar, yapmayanlara göre 1,5 daha az “kötü gün” geçirdiklerini belirtti.

En olumlu etkiyi takım sporları, bisiklet ve aerobiğin yaptığı görüldü.

Araştırmaya göre; yaş ve cinsiyet gözetmeksizin ev işleri ve çocuk bakımı da dahil tüm fiziksel aktivitelerin akıl sağlığına iyi geldiği belirtildi.

Egzersiz Sıklığı ve Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İki günde bir yapılan 30 ile 60 dakikalık fiziksel aktivitenin de en faydalı olduğu belirtildi.

“Lancet Psychiatry” dergisinde sonuçlar yayınlandı. Yale

Üniversitesi’nden Dr. Adam Chekroud’un dergide yayınlanan açıklamasına “Araştırmaya göre, ayda 23 kereden fazla ya da bir seferde 90 dakikadan fazla yapılan fiziksel aktivitenin akıl sağlığına olumsuz etkisi var.” açıklamasında bulundu.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: Boss Life Dergi