Merve Gültan ile ”Pekmezli Ayva Dolması”

Merve Gültan
Mervilicious
Pasta Ustası

Merve Gültan Kimdir?


Merve Gültan, Rize-Çamlıhemşin’li işini aşkla yapan diplomalı bir kadın pasta ustasıdır. Mesleki üniversite eğitimini yurtdışında -Londra dayaptıktan sonra edindiği iş tecrübesinin ardından Türkiye ye döndü. 2006 yılının Mart ayında da aile işletmesi olan Biscotti MIA’ da pasta ustası olarak görev aldı. Biscotti MIA daki görevinin yanı sıra, Bölgesel ve Ulusal (Çamder, Rizeder, Rize Dernekler Federasyonu, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Cha ine des Rotisseurs, APC of UK gibi) birçok STK’da aktif olarak çalışmaktadır. Hem kendi işletmelerinde hem de farklı yerlerde yaptığı atölye çalışmaları, görev aldığı sosyal sorumluluk projeleri ve birçok aktiviteyle bilgi ve deneyimlerini aktarmakta ve sektörel gelişime katkı sağlamaktadır. 2016 yılı sonunda Ankara Ticaret Odası’nda Özel Kalem Müdürü olarak başladığı görevine devam etmektedir.

Mutluluğun, kalbe giden yolunun mideden geçtiğini hepimiz iyi biliriz. Beslenmemizde kendimizi ve sevdiklerimizi mutlu etmeye çalışırken, hangi besin maddelerini nasıl tüketmemiz gerektiği konusunda biraz daha bilinçli olursak, sadece mutlu olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı nesiller yetişmesine de katkıda bulunmuş oluruz.
Son zamanlarda özellikle de beslenmeye bağlı hastalıkların da artmasıyla, besinleri hazırlama ve tüketimde çok dikkat etmemiz gerektiğini görüyoruz. En başta doğru ve sağlıklı yağların kullanımı, daha az şeker ve şekerli ürünlerin tüketilmesidir. Hatta şeker yerine, pekmez gibi hem enerji veren, hem de besleyici alternatifler kullanmak hayat kalitemizi yükseltecektir. Pekmez, eskiden beri çok iyi bilinen ama son dönemlerde kıymeti daha çok anlaşılan bir besin maddesi olduğunu biliyoruz. Hem çok iyi bir anti-oksidan ve hem de kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kana hızlı karıştığı için acil enerji ihtiyacında çok gerekli bir besin maddesi olarak hayatımızda yer alıyor. Sizlere pekmez ve sütten yapılan son derece lezzetli bir tarifimizi paylaşacağım. Benim mutfağımın, tezgahımın vazgeçilmez çeşitlerinden biri olduğunu söylemeliyim.
Sağlıkla ve lezzetle kalın…

Pekmezli Ayva Dolması

Nasıl Yapılır?
*İçi doldurulacak büyük boy ayvaların iki tanesinin alt ve üst kısımlarını kesin.
*Servis tabağında düz durması için kestiğiniz alt tarafları servisinde kapak olarak kullanmak üzere bir kenara ayırın. Ayvaların üst kısımlarını dört eşit parçaya ayırın.
*Taban kısımlarının delinmemesine dikkat ederek, iki adet büyük boy ayvanın orta kısmını bir kaşık ya da oyacak yardımıyla oyun.
*Ayvaların yuvarlak halde kalan iki adet alt kısmı, içi oyulan iki adet ayva ve üst kısımlarını eşit parçalara ayırıp ettiğiniz sekiz dilim ayvayı bir tencereye alın. Üzerlerini geçecek kadar su ilavesiyle orta ateşte 10 dakika kadar haşlayın.
*Kabuğunu soyduğunuz diğer büyük boy ayvayı dört eşit parçaya bölün, çekirdekli kısımlarını çıkartın ve rendenin kalın tarafıyla rendeleyin.
*Rendelediğiniz ayvayı küçük bir tavada şekeri açığa çıkana kadar soteleyin ve püre haline getirin.


*Kuru soğanı küçük parçalar halinde yemeklik doğrayın. Tereyağını ayrı bir tavada eritin. Kuru soğanı hafif bir renk alana kadar tereyağında soteleyin.
*Kuzu kıyma, file badem, kuş üzümü, fıstık içi, tuz, karabiber, kekik ve biberiye eklediğiniz sotelenmiş kuru soğanları, kıyma suyunu çekene kadar kavurun.
*Pirinç pilavı ve sotelenmiş ayva püresiyle harmanladığınız iç harcı, haşlama suyundan süzerek çıkardığınız ayvaların iç kısmına doldurun.
*Fırın kabına aldığınız ayva dolmalarının üzerine birer yemek kaşığı kadar pekmez gezdirin. Yarı ısı yarı buhar ayarlı önceden ısıtılmış 200 derece fırında 15 dakika kadar pişirin. *Haşlanmış olan ayva dilimlerini kalan pekmezle orta ateşte soteledikten sonra servis tabaklarına dizin. Fırından çıkardığınız ayva dolmalarını servis tabaklarına alın. Sıcak olarak bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.
Afiyetle..
Malzemeler:
1/2 adetorta boy kuru soğan
150 grampekmez
20 gramtereyağı
1 çay kaşığıtuz
1/2 çay kaşığıkarabiber
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığıbiberiye

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis Medya

Diğer Röportaj Haberlerimizi Okumak İçin Tıklayınız!

.