Bilmeniz Gereken 6 Binance Smart Chain (BSC) Ölçütü

Kısa Özet

Binance Smart Chain (BSC), zincir üstü hareketler ve kullanım anlamında istikrarlı bir büyüme sergiliyor. Peki, bu büyüme sayılara tam olarak nasıl yansıyor? Herkese açık zincirlerin en güzel yanı isminden de anlaşılacağı gibi herkese açık olmalarıdır. Diğer bir deyişle, bu zincirlerin gösterdiği gelişimi kendi başınıza takip edebilirsiniz.BSC ölçütlerini değerlendirmek istiyor, fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, BscScan tarayıcısındaki bazı önemli ölçütleri sizin için bir araya getirdik. Bu sayede, Binance Smart Chain’in büyümesini yakından takip edebilirsiniz.

Giriş

Herkese açık blockchainlerin izne dayalı olmadığından, yani adresi olan herkesin bu zincirlerle etkileşim kurabileceğinden sıkça bahsediyoruz. Fakat muhtemelen daha az bahsettiğimiz bir diğer konu ise blockchainler için geliştirme yapmanın da izne dayalı olmadığıdır. Bu konuda deneyime sahip herkes DApp’lerini bir blockchain üzerinde kullanıma sunabilir ve kimse onlara mani olmaz.Bu da Merkeziyetsiz Finans (DeFi) dünyasının hızla gelişmesine neden olur. Binance Smart Chain (BSC), yalnızca birkaç aydır kullanımda olmasına rağmen şimdiden etkileyici bir büyüme gösterdi. Ne kadar etkileyici olduğunu merak ediyorsanız, aslında yanıta kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çünkü herkese açık çok sayıda zincir üstü verinin olması sayesinde alım satım yapanlar ve yatırımcılar ağ hareketlerini kolayca kontrol edebilir.BscScan, EtherScan’i yaratan ekip tarafından geliştirilmiştir. Binance Smart Chain için bir blockchain tarayıcısı ve analitik platformudur, ama bunun dışında başka birçok başarılı özelliğe de sahiptir. BSC üzerinde DeFi’yi takip etmek istiyorsanız bu özellikler iyi birer bilgi kaynağı olabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

1. Binance Smart Chain yield farm’ları

Yield farming (ya da likidite madenciliği), mevcut birikimlerinizle kripto kazanmanızın bir yoludur. PancakeSwap gibi platformları kullanarak, Binance Smart Chain’de kazanç elde edebilirsiniz. Bir sonraki ölçütte görebileceğiniz üzere, BSC’deki işlem ücretleri son derece düşüktür. Bu da, daha küçük oyuncuların yield farming dünyasına dahil olması ve kendi paylarına düşeni adil bir şekilde kazanması için BSC’yi ideal hale getirir.BscScan yield farming panosu, mevcut tüm farming fırsatlarını gösterir. En yeni farm’lara hızla erişebilir, bunların ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkındaki bilgilere projelerin kendi özel web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Sıkı çalışan BSC farmer’larından biriyseniz, proje bilgilerine ulaşmak için şimdiye kadar karşınıza çıkan en kolay yol bu olabilir.BSC ekosistemindeki farklı tüm DApp’leri takip etmek için bir diğer iyi kaynak da https://mathdapp.store/‘dur. Bu sitede, soldaki menüden Binance Smart Chain’i seçerek güvenilir BSC Dapp’lerinin bir listesine ulaşabilirsiniz.

2. Binance Smart Chain ortalama gas fiyatı

Bu grafik, kullanıcıların BSC işlemleri için ödediği ortalama gas fiyatını gösterir.

Binance Smart Chain ortalama gas fiyatı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, BSC’nin işlem ücretleri son derece düşüktür. BSC’de 1 qwei, 10-9 ya da 0.000000001 BNB’dir.

20 gwei’lik ortalama gas fiyatıyla yaklaşık 300 USD değerinde 10 BNB göndermenin maliyeti 0,01 USD civarındadır. Aslında, bu tutarın on hatta yüz katını göndermenin masrafı bile birkaç sentten fazla olmayacaktır. İşlem geçmişine bakarsanız, bazı işlemlerin bundan daha yüksek ücretler ödediğini görebilirsiniz. Bazı kullanıcılar, Ethereum ya da diğer uyumlu araçları kullanmanın getirdiği alışkanlıklarla hareket etmiş olabilir. Fakat aslında buna hiç gerek yoktur. Binance Smart Chain’de ağ tıkanıklığı yaşanmaz, dolayısıyla 20 gwei yeterli olacaktır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

3. Binance Smart Chain eşsiz adres sayısı

Tamam BSC ekonomik, ama blockchainin yaklaşık kaç kullanıcısı olduğunu nasıl ölçebilirsiniz? Eşsiz adres sayısı, iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Binance Smart Chain eşsiz adres sayısı

Bir blockchainde 100 eşsiz adres varsa, bu durumda blockchain 100 kullanıcıya mı sahiptir? Kesinlikle hayır! Herkes birden fazla adres oluşturabilir ve bunu yapsalar bile kriptografi sayesinde uzun bir süre boyunca yeni adres sıkıntısı yaşamayız. Bu durumda da, adreslerin aynı kişiye ait olup olmadığını belirlemek oldukça zor olur.

Öyleyse, herkesin birden fazla adres oluşturabileceğini ve bu ölçütün aslında olandan fazla bir değer verebileceğini biliyoruz. Yine de eşsiz adres sayısı, ağın büyümesi hakkında bize genel bir bilgi verebilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

4. Binance Smart Chain’deki günlük işlemler

Bu grafik, belirli bir günde Binance Smart Chain üzerinde gerçekleştirilen toplam işlem sayısını gösterir.

Binance Smart Chain'deki günlük işlemler

Bazı akıllı kontratlar, diğerlerine kıyasla daha fazla işlemin gerçekleştirilmesini gerektirse de bu grafik, ağdaki hareketler hakkında yine de bize fikir verebilir. BscScan de bugüne kadarki en yüksek işlem sayısına hangi günde ulaşıldığını bize gösterir.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten BNB satın alabilirsiniz!

5. En İyi BEP-20 tokenları

Token Tracker (Token Takipçisi) sayfası, piyasa değeri ya da günlük işlem hacmi bazında en iyi BEP-20 tokenlarını takip etmenize imkan tanır. Böylece, BSC’de hangi tokenların en yüksek kümülatif değere sahip olduğu ve hangilerinin en yüksek işlem hacimlerine ulaştığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Burada bahsedilmesi gereken bir diğer konu ise token bilgileridir. Token/sözleşme sahipleri, size token hakkında daha fazla bilgi verebilmek için BscScan’deki token bilgilerini güncelleyebilir. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Token, BscScan ekibi tarafından doğrulanmamışsa güvenilir olmayabilir.Bu sayfada, Binance’e Endeksli ChainLink (LINK) gibi birçok wrapped token görebilirsiniz. Bunun anlamı, ERC-20 LINK’in wrap edilerek (bir varlığın kendi zincirindeki değeri korunarak başka bir zincir üzerinde kullanılabilir hale getirilmesi) BSC’de BEP-20 tokenı haline getirildiğidir. Bu yeni token, başka bir zincire ait bir coin ya da tokenın tokenlaştırılmış bir versiyonudur.  Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Peki, bu versiyonu yaratmaktaki amaç nedir? Çünkü bu sayede, BSC üzerinde olmayan coin ve tokenlar Binance DeFi ekosisteminde kullanılabilir. Örneğin, LINK sahibiyseniz ve LINK’lerinizle BSC’de farming yapmak istiyorsanız, tokenlarınızı satmak zorunda kalmadan bunu yapabilirsiniz.Tokenları wrap etmekle ilgileniyorsanız, Binance Köprüsü Projesi’ne göz atabilirsiniz. Bir coini wrap etmek oldukça kolay bir süreç olsa da, bunu siz yapmak zorunda değilsiniz. Wrap etme süreci hakkında kaygılanmak zorunda kalmadan başka insanların wrap ettiği tokenlarla alım satım yapabilirsiniz.

6. Binance Smart Chain doğrulayıcıları

En basit tanımıyla doğrulayıcılar, BSC’nin çalışmaya devam etmesini sağlayan kişilerdir. BNB stake ederek işlem süreçlerini gerçekleştirir ve yeni blokları doğrularlar. Hizmetlerinin karşılığında ise ağ hareketlerinden gelen işlem ücretlerini kazanırlar. Binance Smart Chain, Proof of Staked Authority (PoSA) adlı bir mutabakat mekanizması kullanır. Bu mutabakat modeli, kısa blok sürelerini ve düşük ücretleri destekler. Binance Smart Chain’deki en başarılı doğrulayıcıları, Doğrulayıcı Lider Panosu’ndan görebilirsiniz.Kimler doğrulayıcı olabilir? Aslında herkes doğrulayıcı olabilir, ama bunun için gereklilikler nispeten yüksektir. En nihayetinde, ağın güvenliği söz konusudur. Binance Smart Chain’de doğrulayıcı olmakla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Binance Chain Belgeleri’ndeki rehbere göz atabilirsiniz.

Son düşünceler

İster deneyimli bir DeFi kullanıcısı ister BSC’de yield farming’e yeni başlıyor olun, bu ölçütler sayesinde Binance Smart Chain’deki hareketleri takip etme becerinizi artırabilirsiniz.Fakat piyasaların irrasyonel, tahmin edilemez ve olağan dışı oynaklık dönemlerine eğilimli olduğunu unutmayın. Kendi araştırmanızı yapmanız, alım satımda ya da yield farming’de başarılı olmanız için çok önemlidir. Bu araştırma, bir tokenın BscScan ekibi tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını kontrol etmeyi, sözleşmenin açık kaynaklı olup olmadığını ve denetlenip denetlenmediğini incelemeyi, daha fazla içgörüye ulaşmak için projenin blog ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret etmeyi içerebilir. Burada dikkat etmeniz gereken, harekete geçmeden önce DeFi’de katılımcı olmanın getirdiği riskleri anlamış olmanızdır.BSC ve Ethereum hakkında başka sorularınız varsa, sorularınızın topluluğumuz tarafından yanıtlandığı soru-cevap platformumuz Academy’ye Sor’a göz atabilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kaynak: Binance