Basic Attention Token (BAT) Nedir?

Kısa ÖzetDijital reklamcılık düzgün çalışmıyor.” Basic Attention Token’ın (BAT) düzeltmeyi hedeflediği şey de bu önerme ile ortaya konan fikirdir. Reklamcılığı daha iyi hale tam olarak nasıl getirir? Reklamcılıkta kullanıcı ilgisini ödüllendirerek ve içerik yaratıcılarına da kazanç imkanı sunarak.

Brave tarayıcısı tarafından desteklenen BAT, geleneksel reklamcılık modelini değiştirmeyi hedefler. Altta yatan fikir; bu yeni tasarımın kullanıcıları, içerik yaratıcılarını ve hatta reklam şirketlerini ödüllendirmesidir.

Giriş

Javascript’in yaratıcısı, Mozilla.org’un kurucu ortağı ve web’in önde gelen isimlerinden biri olan Brendan Eich tarafından tasarlanan Ethereum tabanlı Basic Attention Token, web’in en büyük sorunlarından biri olan reklamcılığı hedef alır.

BAT, Web kullanıcılarını ve içerik yaratıcılarını dikkati baz olarak ödüllendirmeyi amaçlar. Token dağıtımı yapılırken kullanıcıların çevrimiçi etkinlikleri ve içerik yaratıcılarının da kullanıcı dikkatini ne kadar iyi çekebildiği baz alınır. BAT kullanarak reklam alanı satın almak da mümkündür. Peki, bu kripto tam olarak nasıl çalışır ve Brave tarayıcısının bu projeyle bağlantısı nedir? Yanıtlar makalemizde. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Basic Attention Token (BAT) nedir?

BAT, hem kullanıcı hem de reklamcıları ödüllendirmeyi amaçlayan bir ERC-20 tokenıdır. Kullanıcılar, reklamları izlemeleri karşılığında ödeme alır; içerik yaratıcıları ise ne kadar dikkat çekebildiklerine göre ödüllendirilir. BAT, kimi zaman “dikkat ekonomisi” olarak da adlandırılan bir alan dahilinde dikkati paraya çevirmenin bir yoludur.BAT’nin ödül özelliği yalnızca, gizlilik odaklı Brave Web tarayıcısında kullanılabilir. Brave, varsayılan ayarları dahilinde üçüncü taraf reklamları ve takip uygulamalarını engeller, ayrıca Tor ile yerel bir entegrasyona sahiptir. BAT, Brave’de reklam alanı satın almak ya da içerik yaratıcılarına bahşiş vermek için de kullanılabilir.BAT alıp satmak için Brave’e gerek olmasa da Brave tarayıcısıyla birlikte tokenın tüm potansiyelinden faydalanmanız mümkün hale gelir. Yine de BAT’yi yalnızca alıp satmak ya da tutmak isterseniz Binance’i kullanabilirsiniz.

Basic Attention Token (BAT) nasıl çalışır?

Kullanıcılar, Brave tarayıcısını yükledikten sonra Brave Ödülleri’ne katılabilir. Tarayıcı kullanarak BAT kazanmanın yolu budur. 

Peki, BAT kazanmak için tam olarak ne yapmak gerekir? Brave tarayıcısında görüntüleme yapmak ve reklam izlemek. İçerik yaratıcıları, sundukları içeriğin ne kadar dikkat çektiğine bağlı olarak ödüllendirilir. Kullanıcılar, beğendikleri içerik yaratıcılarına BAT ile bahşiş de verebilir. Reklam verenler ise kullanıcıların ekran alanından bir parça için BAT harcayabilir.

Brave Ödülleri ile ilgili BAT transferleri, Uphold platformu kullanılarak yapılır. Bu da transferlerin gas ücretlerinin Uphold tarafından karşılandığı anlamına gelir. Varsayılan ayarlara göre Brave Ödülleri’ni etkinleştirmek ve kullanmak için kimlik doğrulamasından geçmek gerekli değildir. Fakat birikimlerinizi çekmek ya da platforma 1.000 USD’nin üzerinde bir tutar yatırmak isterseniz KYC bilgilerinizi paylaşmanız gerekir.  Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Basic Attention Token (BAT) neden önemlidir?

Basic Attention Token (BAT), masaüstünden mobile geçiş aşamasında çevrimiçi reklamcılığın çözmeyi başaramadığı sorunları çözmek üzere tasarlanmıştır. Web siteleri artık mobilde de iyi görüntülenebilir olacak şekilde tasarlansa da görüntüleme deneyimini büyük ölçüde yavaşlatan reklam sunucuları için bunu söylemek pek mümkün değildir.

BAT’nin hesaplamalarına göre 2018 yılında reklamlar, mobil kullanıcılarına veri kullanımı nedeniyle aylık 23 USD’ye kadar masraf yaratmış ve mobil şarjını %21’e kadar azaltmıştır. Buna ek olarak, reklamlar birçok kişiye rahatsızlık verir ve çoğu zaman da gizlilik ihlallerine neden olabilir. 

Diğer yandan, tarayıcı reklam alanının günümüzdeki hali nedeniyle geleneksel reklam verenlerin reklam gelirlerinde bir azalma söz konusudur. Brave, sürece dahil olan tüm taraflar için daha ödüllendirici yeni bir sistem ortaya koymayı hedefler.

Basic Attention Token (BAT) kullanım alanları

Reklamcılar, Brave’de USD yerine BAT kullanarak reklam alanı satın alabilir. Google, Facebook ve diğer reklam platformlarına benzer şekilde izlenme, tıklanma, geri dönüş oranı ve diğer birçok ölçütü görüntülemek mümkündür.

Bir diğer önemli kullanım alanı da meta veriyle ilgilidir. Meta verinin son derece değerli bir bilgi olduğu herkes tarafından bilinir. Fakat kullanıcılar, bu veriyi oluşturmaları karşılığında genelde bir kazanç elde etmez. Brave ve BAT, kişisel meta verilerini sunmaları karşılığında kullanıcıları da ödüllendirmeyi amaçlar.

Kendi web sitelerine, yayınlarına, YouTube kanallarına ya da Twitch hesaplarına sahip kişi ve kurumlar, içerik yaratıcı olarak üye olabilir. Kullanıcılar da kendilerine en fazla değer sunduğunu düşündükleri üyelere BAT kullanarak bahşiş verebilir. Bu tip bir model, Web’deki en kullanışlı içeriklerin ödüllendirilmesine daha fazla imkan tanıyan bir alanın yaratılmasını sağlayabilir.DeFi ile ilgileniyorsanız, MakerDAO’da DAI çıkarmak için teminat olarak da BAT kullanabilirsiniz.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin (BTC) satın alabilirsiniz!

Basic Attention Token (BAT) nasıl saklanır?

BAT, Brave tarayıcısındaki Uphold cüzdanında tutulur. Aralık 2020 itibarıyla, Brave Ödülleri’nden elde ettiğiniz BAT kazançlarınızı yalnızca buraya transfer edebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kazançlarınızı Uphold’dan çekmek isterseniz KYC bilgilerinizi paylaşmanız gereklidir.Diğer yandan BAT, Ethereum blockchaininde bir ERC-20 token olduğu için farklı birçok yerde tutulabilir. Binance gibi borsaları, web ve mobil cüzdanları ya da donanım cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Hem Ledger hem de Trezor, BAT tutmayı desteklemektedir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Son düşünceler

BAT ve Brave ekosistemi, dijital reklamcılık sektörünü kökten değiştirmeyi hedefler. Daha şeffaf ve blockchain tabanlı bir reklamcılık modeline yönelmek kullanıcılar, içerik yaratıcıları ve hatta reklam şirketleri için daha fazla kazanç anlamına gelir. 

Kaynak : Binance