“Yerli Motor Deyince Akıllara Erin Motor Gelecek”

Otomotiv sektöründe 30 yıllık geçmişi bulunan Şahin Metal’in ikinci kuşak
temsilcileri, yepyeni bir anlayışla 10 sene önce Erin Motor’u kurdular.
Tamamen yerli üretimle hayata geçen Erin Motor, endüstriyel dizel motor,
motopomp, marin motor ve jeneratör üretiminde dünya standartlarını
yakaladı. “Yüzde Yüz Türk Markası” Erin Motor’u firmanın Genel Müdürü
Ersin Şahin’le konuştuk.

• Erin Motor nasıl ortaya çıktı?
Erin Motor’un geçmişi grup şirketimiz Şahin Metal’e, onun geçmişi ise 1970’li yıllara dayanıyor. 70’li yıllarda yüksek basınçlı alüminyum pres döküm kalıpları imalatı ile başlayan işler zamanla gelişiyor ve 1989 yılında Şahin Metal kurularak, kalıpları yapılan bu ürünlerin üretimine geçiyor. Şahin Metal bugün ikinci nesil tarafından yönetilen, otomotiv sektörüne üretim yapan, yaklaşık 230 kişinin çalıştığı bir firma. Üretiminin tamamını ihraç eden Şahin Metal’in müşterileri arasında Daimler, Porsche, Mercedes gibi dünyanın önde gelen otomobil üreticileri yer alıyor.Şahin Metal, kendi proseslerimize hakim ama ürünü kendisinin olmayan bir firma. Bunun eksikliğini her zaman hissettik. Yaptığımız işin katma değerini artırmak kendi tasarımımızla kendimize ait bir markayla üretim yapmak istedik. Ortaklarımızdan Mustafa Eser Bey’in motor konusundaki tecrübelerinden de faydalanarak yüzde yüz yerli bir motor üretme fikri ortaya çıktı. Ve bu işin temelleri 10 sene önce atıldı. İlk 1-2 sene pazar araştırması yaptık. Hangi alanda açık var, nasıl bir ürün üretebiliriz? Aslında Türkiye çok iyi bir pazar, katma değeri yüksek bir ürün üretiyorsanız bir şekilde satabilirsiniz. Yan sanayi ile ilgili araştırma yaptık, hangi firmalarla çalışabileceğimizi araştırdık. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi ile iki tane SANTEZ projesi tamamladık. Bu projelerin de Türk sanayisi için çok önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne kadar iyi bir ekibiniz olursa olsun, yaptığınız işi ne kadar iyi bilirseniz bilin, her zaman daha iyisine ihtiyacınız vardır. Teknolojik olarak bir destek almak istiyorsanız da Türkiye’deki üniversiteler teoride çok başarılılar. Ancak pratikte sıkıntıları var. Bu nedenle Türkiye’deki sanayi-üniversite işbirlikleri, iki taraf için de çok faydalı olabilecek bir konsept. Biz bu iki SANTEZ projesini tamamlayınca elimizde tek silindirli bir motorumuz oldu.

• Erin Motor, hangi alanlar için ürün sunuyor?
Motorumuzun hitap edeceği pazarlar arasında kendimize 3 tanesini hedef belirledik: jeneratörler, marin motorlar ve motopomp.

• Erin Motor ne kadarlık bir yatırımla hayata geçti ve en çok hangi alana yatırım yaptınız? Firmamız Teknoyatırım Destek Programı kapsamında, Sanayi Bakanlığınca destekleniyor. Üretim için yaptığımız yatırımın yaklaşık yüzde 30’u kadar destek alıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yatırım ise yaklaşık 4 milyon Dolar. Ve bunun büyük bir kısmını Ar-Ge’ye harcadık. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bu ürünün ardında 10 yıllık bir Ar-Ge yatıyor. Biz bu motoru 2 sene önce de piyasaya sunabilirdik. Ancak yeni bir marka herkesin kafasında bir soru işareti oluşturur. Yüzde yüz yerli bir marka olmanın da getirdiği sorumlulukla, ürünü piyasaya sunduktan sonra hiçbir sorunla karşılaşmak istemedik. 2 sene boyunca beklememizin nedeni ürünü her anlamda test edip, ihtiyaç varsa iyileştirmeler yapmaktı. Bu anlayışla, denizde test ettiğimiz motoru da en ufak parçalarına kadar söktük, yağındaki partiküllere kadar hepsini tek tek inceledik. Bugün gönül rahatlığıyla ürünümüzün arkasında durabiliyoruz.

• Üretim ve satış kapasiteniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Şu anda yıllık 4 bin 500 adet üretim kapasitemiz var. Ancak talebe göre rahatlıkla bu kapasiteyi artırmamız mümkün. Marin motordaki hedefimiz ise yıllık 1000-1500 adet. Lansmanımızı Nisan ayında yaptık ve satışlara başladık. Henüz çok yüksek rakamlar olmasa da üretimde talebi yetişmeye çalışıyoruz. Şu anda daha çok jeneratörlerimiz satılıyor. Marin konusunda sezonu kaçırdığımız için satışlar düşük miktarlarda. Ancak gelecek sezona kadar ürünümüzü tanıtmayı, anlatmayı sürdürüp belli bir marka bilinirliği de sağladıktan sonra çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyoruz.

• Yeni bir markanın kabul edilmesi zor bir süreç. Bu konuda neler yapacaksınız? İnsanların beklentilerini çözerek işe başlamayı planlıyoruz. Kendimize çok güvendiğimiz noktalar var. Öncelikle çok sağlam bir ürünümüz var. Yakıt ekonomisi sunuyoruz. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda arkasında durabilecek, hızlı servis verebilecek bir ekibimiz var. En çok da ürünümüzü kullanacak olan insanların referanslarına güveniyoruz. Pazarda insanlar halen 30-35 yaşındaki motorları kullanıyorsa, ciddi bir boşluk var demektir. Biz bu mecburiyeti ortadan kaldırmak istiyoruz. Firmanın genel müdürü olarak şunu söyleyebilirim: Yerli bir ürüne karşı bu oranda bir teveccüh olmasını beklemiyordum. İnsanlar ürünün yüzde yüz yerli olduğunu duyduğu zaman desteklemek, en azından bir şans vermek istiyorlar. Biz de ürünümüze güveniyoruz ve o şansı iyi kullanacağımızı biliyoruz.

• Ekonomist dergisi tarafından 40 Yaş Altı 40 Genç CEO sıralamasında da 32. sırada bulunuyorsunuz. Türkiye’nin en önemli haftalık ekonomi dergilerinden biri olarak gösterilen Ekonomist dergisinin yapmış olduğu araştırma sonucuna göre şirketimizin cirosu ve başarılarımız nedeniyle 32. sırada gösterildim. Hem kendim hem de şirketimiz adına büyük bir gurur oldu bizim için. Önümüzde uzun bir yol var. Başarılarımızın artarak devam edeceğine inancımız tam.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here