Home Röportaj “YENİ BİR HAYATA ATILAN ADIMDA ROLÜMÜZ VAR”

“YENİ BİR HAYATA ATILAN ADIMDA ROLÜMÜZ VAR”

Rüya gibi düğünlerin yapıldığı İstanbul Tarabya’daki Fransız Bahçeleri, İstanbul’un tam merkezi Ulus’ta ağaçların içerisinde sessizliği ve sofistike havasıyla dikkat çeken etkinlik mekanı ve restoran Tepe Majeur… İstanbul’un en kaliteli mekanlarını elinde bulunduran Elchyn Group’u, bazılarımız ise 1987 yılında Ankara’da kurulan, Türkiye’nin ilk profesyonel catering firması Elchyn Catering’den biliyoruz. Hem mekanları hem de catering tarafıyla sektörde haklı bir unvan edinen Elchyn Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Mazlum, misafirlerinden şimdiye kadar hiçbir olumsuz eleştiri almadıklarını, kusursuz hizmet anlayışının öncelikleri olduğunu belirtiyor. Bosslife ailesi olarak Cem Mazlum ile hem Elchyn Group’un mekanlar tarafındaki yeniliklerini konuştuk.

• Cem Bey, mekanlarınızla ön planda olan bir şirketsi- niz. Ancak bu mekanların arkasındaki güçten bize biraz bahse- debilir misiniz?

Ankara menşeli bir şirketiz. Grup şirketlerimizden ilki; Tür- kiye’nin ilk profesyonel catering firması olan Elchyn Catering 1987 yılında kuruldu. İlerlediğimiz bu uzun yolda, birçok dip- lomatik misyonun, Türkiye ve dünya çapında birçok firmanın, bankanın davetlerini gerçekleştirerek beğenilerini kazandık. Birçok çiftin en özel gününde, verdiğimiz hizmetle kalplerine dokunduk. Akıllarda kalan çoğu kutlamanın, açılışın, davetin zihinlere kazınmasına katkıda bulunduk. Biz yaptığı işi seven ve sahiplenen kocaman bir aileyiz. Mutfağımız, pastanemiz, örtüler bölümümüz, servis malzemeleri kısmımız, depomuz, muhasebemiz ve bu birimlerle ilgilenen çok geniş bir ekibimiz var. Catering ayağında fuarlarda da firmalara profesyonel hiz- met sunabilmek için Elchyn Expo adı altında farklı bir oluşuma girdik. Yaklaşık 30 senedir yeme içme sektöründeki tecrübe- mizi, Fransız Bahçeleri’ne ve Tepe Majeur’e yansıttık. Kusursuz hizmet anlayışı ve kalite bizim için çok önemli. Bu ikisini de maksimum seviyede misafirlerimize sunmamız, bizi farklı bir noktaya taşıdı. Örneğin; organizasyonlarda süslemelerden vale hizmetine kadar her konuyu en ince noktasına kadar düşünü- yoruz. Catering tarafımızın güçlü olması, en büyük artımız. Çünkü davetlerde sunduğumuz birbirinden enfes yemekler, ikramlıklar, her gün taze olarak Elchyn Catering fırınlarında üretiliyor. Zaten Elchyn Catering tarafındaki başarımız, 4. ACE OF M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’nde “En İyi Catering Firması” ödülüyle taçlandırıldı.

• Peri masalı gibi düğünlerin adresi olarak biliniyor Fransız Bahçeleri. Nedir, burayı bu kadar özel kılan?

Fransız Bahçeleri, hem iş dünyasından hem cemiyet hayatın- dan ünlü simaların mutluluğa adım attığı nadide mekanlardan bir tanesi. Bahçesine adımınızı ilk attığınızda sizi karşılayan nilüfer havuzu, ormanın muhteşem görüntüsü, ıhlamur ağaç- larının cezbedici kokusu, tarihi dokusu, boğazın büyüleyici manzarası… Fransız Bahçeleri ile masal tadında düğünlere ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul’un seçkin noktası Tarabya’da, 57 dönümlük bir alan üzerine kurduğumuz Fransız Bahçeleri’nde 3000 kişiyi ağırlayabilecek kokteyl alına sahibiz. Yine 750 kişiye hizmet verebilecek oturmalı yemek alanımız sayesinde davetli sayışınızı minimum seviyede tutmak zorunda değilsiniz. Ihla- mur ağaçlarının mis gibi kokusu eşliğinde, orman içinden doğal taş yollar üzerinde yürüyerek çiftler mekana romantik bir giriş yapabiliyorlar. Çiftin misafirlerini ise bu muhteşem güne özel olarak hazırlanmış golf araçları ile düğün alanına götürüyoruz. Hazırlığın her anında çiftlere ve ailelerine yardımcı olacak nedi- meler ise bir başka sürprizimiz. Hazırlık aşamasından itibaren gece boyunca gelinin yanında olacak nedimeler, hem onun tüm stresine ortak olacak hem de işlerini kolaylaştıracak. İki ayrı alandan oluşan gelin-damat odalarımız, çiftlerin geceye en mü- kemmel şekilde hazırlanmasını sağlıyor. Hatıralardan silinme- yecek bu özel gecede, organizasyon, dekorasyon, müzik sistemi, fotoğraf çekimi, limitsiz yerli içki, çiftler tarafından belirlenen menü ve karşılama ekibinin de dahil olduğu programda kişi başı fiyat ise 80 Euro’dan başlıyor.

• En yeni mekanınız Tepe Majeur. Bize biraz bu mekan- dan bahsedebilir misiniz?

Tepe Majeur’u, Ulus’ta açtık. Doğayla iç içe muhteşem man- zarası ve kaliteli hizmet anlayışıyla Tepe Majeur, etkinlik me- kanlarına yeni bir alternatif sunuyor. 2000 kişilik bahçesinden toplantı salonuna kadar ister düğün ister kurumsal toplantı… Tepe Majeur, her türlü etkinlik için biçilmiş kaftan! Peyzajıyla dikkat çeken bahçesindeki ağaçları ve yüzme havuzu ile şehrin tüm karmasından uzakta, 2000 kişiye kadar kır düğünlerine evsahipliği yapıyor. Yine country tarzı dekorasyonuna sahip restoranımız ve misafirlerimizin damak tadına sunduğumuz birbirinden seçkin lezzetlerle fark yaratıyoruz. 300 kişiyi ağırla- yabilen 3 katlı mekanımızın, 2. ve 3. katları özellikle iş toplantı- larında kullanılıyor. Sevdiklerinizle doyasıya eğlenebileceğiniz, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz alanlarında düğün, nişan gibi organizasyonlarınız için samimi bir ambiyans sunuyoruz. Büyüleyici süslemelerimiz, yaklaşık 2000 kişiyi ağırlayabilecek kokteyl alanımız, havuz başında 500 kişilik alanımız ve 300 kişi- lik kapalı davet salonumuzla, şehrin en prestijli mekanlarından biriyiz. Davet uzmanlarımız A’dan Z’ye her şeyi hesaplıyor ve hiçbir detayı atlamadan hayalinizdeki organizasyonu planlıyor. Olmazsa olmazımız olan kaliteli hizmet anlayışımız, bahçe, res- toran gibi mekan alternatifleri sunmamız ve iddialı lezzetleri- mizle, nişan, kurumsal etkinlikler, doğum günü gibi tüm orga- nizasyonlar için en doğru adresiz!

• Son yıllarda hangi etkinlikler ön plana çıkmaya başla- dı?

Öncelikle insanlar, artık farklı mekan alternatiflerine yönelmeye başladılar. Doğanın içinde, sessiz ama bir o kadar da şehrin mer- kezinde, ulaşımı kolay bir lokasyonda davet vermek son dönem- de oldukça revaçta. Özellikle okulların kapanmaya başlamasıyla birlikte mezuniyet törenleri, ön plana çıkmaya başlıyor. Gençler mezun olduktan sonra bunu en görkemli şekilde kutlamak isti- yorlar. Yine son yıllarda hayatımıza giren babyshower partileri de çok trend. Bu özel gün için bebeğin şerefine özel süslemeler, ikramlıklar hazırlatılıyor ve babyshower partileri, bir düğün ka- dar iddialı geçiyor. Aslına bakarsanız, insanlar artık hayatların- daki mihenk taşlarını sevdikleriyle bir araya gelerek kutlamak istiyorlar. Bu bir emeklilik kutlaması da olabilir, evlilik yıldönü- mü kutlaması da… İnsanlar, kesinlikle evlerinden çıkmaya ve bütün özel günlerini etkinlik mekanlarında tertiplemeye başla- dılar. Bu akım da önümüzdeki süreçte daha da artacaktır.

• 30 yıllık tecrübenize dayanarak sektörlerin yemek ter- cihleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Catering sektörü, turizm sektörü/otel organizasyonları açısından bakarsak nasıl farklıla- şıyor?

Elchyn Catering olarak Türkiye’nin dev şirketleri olmak üzere 1000’in üzerinde kurum ve kuruluşa hizmet vermekteyiz. Özel- likle son 5 yıl içerisinde sektörler arasındaki yemek tercihleri konusundaki farklılıklar önemli ölçüde artmış durumda. Artık her sektör, yemek tercihlerini çalışan profili, iş ortakları ve hat- ta hedef kitlelerine göre belirliyor ve bu şekilde çok daha pro- fesyonel organizasyonlara imza atılmış oluyor. Artık fix menü devri kapandı. Sektöre hatta markaya özel menü dönemi baş- ladı. Markanın kurumsal kimliğine yönelik menüler oluştur- maya başladık. Çünkü nasıl kişiliklerimiz yemek tercihlerimizi etkiliyorsa, markaların kimlikleri için de aynı şey söz konusu. Sektörler arasındaki farklılıkları kısaca örneklendirmek isterim; Finansçılar; detaycı, kurumsal ve analitik düşünen kişilerdir. Daha çok plazalarda çalışmaktadırlar. Durum böyle olunca hem plaza kültüründen dolayı Avrupa’daki ve Amerika’daki yenilik- leri her zaman daha yakından takip ediyorlar hem kilolarına dikkat ediyorlar hem de sosyo-ekonomik durumlarından ötü- rü lüks ve yeni açılan hit mekanlarda yemek yemeyi seviyorlar. Onların bu özelliği de organizasyonlara yansımış durumda. Bir organizasyonda somon füme, dana carpaccio, nachos gibi baş- langıçlardan sonra karşınıza İtalyan mutfağının vazgeçilmezi risotto, sushi gibi lezzetler çıkıyorsa, o zaman bilin ki finansçıla- rın düzenlediği bir organizasyondasınızdır. Finansçılar, fazla ye- mek çeşitliliğinden hoşlanmazlar. Onlar için az ama öz olmalı. Örneğin; 5 çeşit bir yemek sunacaksınız, bu 5 yemekteki lezzet- ler en üst düzeyde olmalı. Çünkü finansçılar, sürekli farklı lüks restoranlara gittikleri, en iddialı yemekleri tattıkları için damak tatları gelişmiştir. Keza turizm sektörü de finans sektörüne yakın bir sektör. Turizmciler de hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı lokasyonlara gittikleri için Dünya mutfağını çok iyi bilmektedirler. Turizmcilerin organizasyonlarında genellikle Dünya mutfağından özgün lezzetler sunmayı tercih ediyoruz. Uzak Doğu mutfağından Meksika mutfağına, Fransız mutfağın- dan Orta Doğu mutfağına kadar çok geniş bir yelpazeyi, turizm sektörünün organizasyonlarında sunuyoruz. Özellikle Y kuşağı çalışanlarının yoğun olduğu bilişim, iletişim gibi sektörlerde ise

sosyalleşmeyi artıracak barbekü partileri son yıllarda oldukça revaçta. Bununla birlikte ilk kez Elchyn Catering’in başlattığı; Dünya mutfaklarından sushi, kokoreç, salata bar, taco, waffle, Hint mutfağı, hamburger, turşu, midye dolma, burrito gibi lez- zetlerin seyyar arabalarda sunulduğu “seyyar tatlar” da Y Kuşağı çalışanlarının vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here