Yiz Deri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Gür Anlatıyor…

Moda toplumların, geleneklerin, tasarımın büyülü aynasıdır. Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte büyük bir endüstriyel sektöre dönüşmüş bir kavramdır. Moda sektöründe derinin önemini kavramak ve bu sektör hakkında bilgiler edinmek için Yiz Deri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Gür ile Boss Life Dergimizde okuyucularımızın sektör içinde merak ettikleri sorularımızı sorduk ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

• Deri sektöründe başarılı iş adamı olarak sizleri tanıyabilir miyiz?

Merhaba , Öncelikle 20 yaşında bir yönetici olarak genç girişimci
ve yönetici olan kardeşlerime umutlarını kaybetmemelerini
büyük bir azim ve hirsla ülkemiz için çalışmalarını asla ve asla vazgeçmemelerini söylüyorum . “Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil , Asla pes etmeyenlerdir!” İş hayatımın yani sira Devletimizi uluslarasi piyasada en iyi şekilde temsil edebilmek için eğitimlerime devam etmekteyim. İstanbul Şehir Üniversitesinde Uluslarasi Ticaret ve İşletme Bölümünde eğitim görmekteyim. İleri derece İngilizce ve Rusca biliyorum. Ayrıca Almanca Dil Eğitimime devam etmekteyim.

• Tekstil sektöründe baktığımız zaman birçok koleksiyon hazırlanıyor ve bu koleksiyon tasarımları ayakkabı ve çanta ile kombin ile oluşturulduğunda bayanlar kendilerine olan güveni daha iyi şekilde sağladığını düşünüyor. Sizler de bu konu hakkında hangi fikirler ışığında tasarımlar hazırlıyorsunuz?

Firmamiz tasarim değil tekstil ile deriyi bir arada kullanabilinecek hale getiren dünyada ki ilk firmadir. (Tekstil ürünleri ile yıkandığı zaman şekli bozulmayan , boya ve kimyasal salınımı yapmayan ve her türlü yikamaya dayanabilen deri türünü yaparak) Bu sayede ürettiğimiz deriler ile modada yeni bir çığır açılmasına sebep olduk.

• İnsanların çalışma hayatlarında daima hazırlanmış bir ön çalışmalar yapılır çizilen yolda yanlış yapılmaması adına. Sizler de bu işlerinize başlamadan önce hangi çalışmaları yaptınız? Bizlerle paylaşabilir misiniz?

1990 yilinda para kazanma amacı olmadan 9 sene boyunca 8binden fazla deneme yaparak , halen denemelerimize hiç ara vermeden devam ederek derinin kimyasal yapısı ve işlentisinde dünyada ki
hiç bir deri firmasinin bilmediği ve uygulamadığı kimyasal bilgilere sahip olduk.

• Hayatta birçok projeler hazırlanıyor ve projelerde insanlar daima ileriye yönelik yollar çiziyor bu yönden sizler hukuk ve tıp alanından sonra nasıl bir karar verdiniz dericilik alanı için yeni yollar çizmek adına?

Babam ve Amcam (Dr. Yunus Nadi Gür – Eski Kaymakamlarımızdan olan Av. İsmail Gür )atalarimizdan gelen dericilik mesleğini kimya ve sanayileşmede ileri bir adim atma karari vererek ata mesleğine dönmeye karar verip , Almanya , İtalya , İspanya ve İngilterede eğitim ve üretim yaparak bu ülkelerin teknolojisini ve bilgilerini geçmişimizden gelen deneyim ile birleştirerek dericilik alanında yeni bir yol çizmişlerdir.

• Türkiye’de deri sektöründe yapılan çalışmaları takip ettiğinizde şu an itibari ile nerede görüyorsunuz?

Türkiye de ki dericilik sektörü dünyada
ki konumuna göre iyi bir noktadadir. Bir
çok ülkenin hamderisi Türkiye de işlem
görerek tekrar yurtdışına mamül olarak pazarlanmaktadır. Asıl sorun deri işlentisinde ki kimyasal maddelerin Almanya’ya deri işlenti makinalarının ise İtalya’ya bağımlı olmasıdır. Türkiye deri sektöründe iyi konumda ama kimyasal ve makine üretimde ise çok yetersiz ve geri kalmıştır.

• Deri sektörünün geçmişten günümüze olan hikâyesini bizlerle paylaşabilir misiniz?

Anadoluda 900 senedir olan bu meslek Türkler tarafindan zamanın en iyi işlentisi ve üretimi yapılan bir sektördür. İstanbulda Fatih Sultan Mehmedin kazlıçeşmeyi yer göstermesiyle ve Anadoluda Bolu Geredeye kabilden göç eden Türklerin dericiliği yerel halka öğretmesiyle günümüze kadar gelen bir meslektir.

• Sektörünüzle ilgili çalışanlara yönelik geliştirilmesi gereken alanlar hangileri?

Sadece bizim sektörümüzün değil Türkiyede ki bütün sektör çalışanlarının en büyük sorunu bizim gerçekleştirmek istediğimiz uygulamaları ve çalışmalari , algılayacak ve uygulayacak kabiliyette olmamalarıdır. Firma sahiplerinin ise üretilen ürün hakkinda bilgisi olmaması bütün üretimin Alman ve İtalyan mühendislerinin gösterdiği üretim sekline bağımlı kalmaları

, araştırma yapacak bilgi ve kabiliyetlerin olmamasıdır… Bu sorunun Türkiye de ki yönetici ve çalışan eğitiminde gerekli adimlar atılarak ve hükümetimizin istikrari ile problemin tamamen kalkacağını düşünüyorum. Günümüze kadar sürekli değişen hükümetler sebebiyle eğitim sistemimizde sürekli değişime uğramış bir istikrar sağlanamamıştır.Bu konuda devletimize ve milletimize güvenimiz tamdır.

• Dericilik sektöründe gençlerinde ilgisinin olduğu duyumlarını alıyoruz ve

onların hem girişimcilik adına hem de yeni tasarımlar adına çalışmalar yaptığının farkında olarak onlara ne gibi fikirler katarak nasıl bir çalışma yolu yansıtabilirsiniz?

Gençlerin başarılı olmasi hazır fabrikalarin olmasından daha çok başarının zamanın ilerisinde ilk ürünü yapmak , yüksek kaliteyi ve ucuz maliyeti elde etmekle olduğunu farkına varmalarıyla başarıya ulaşacaklarının bilincine ulaşmalarıdır. Kaliteli ve yüksek teknolojide bir ürünü başkalarından daha ucuza üretmediği sürece bir şey elde edemeyeceğini , maliyeti düşük olduğu halde kaliteyi ve teknolojiyi yakalayamadığı için yalnizca taklit ürünleri

ile başarıya ulaşamayacağını ve hiç bir zaman sanayici değil 3. sınıf imalatci olacağını gençler bilmelidir.

• Dünyada birçok marka var ve tekstil sektöründe markaların hepsi rekabet içinde. Bu yoldan ilerleyecek olursak; Sizlerin bu sektör içinde rekabet içinde olan markalara ne gibi önerileriniz olacak? Bizlere bu konuda hangi önemli noktaları vurgulamak istersiniz?

Her zaman en düşük maliyette , en kaliteli ve teknolojidede ilki kullanarak yani araştırma ve geliştirmeler ile başarıya ulaşılır.

• Dünya markası haline gelmiş olmanın başarı mutluluğunu aslında hazırladığınız ürünlerde görmekteyiz. İş sektöründe başarılar elde ederek istenilen kaliteye ulaşmak adına bizlere neler söylemek istersiniz?

Biz her zaman dünya kalitesinde hatta daha üstünde deriler yapmayı hedeflemiş bir firmayız. Ürettiğimiz her ürün özel ve daha önce yapılmamış olmasına ve taklit edilmemesine özellikle dikkat etmekteyiz. Hiçbir zaman başka birini taklit etmeyi düşünmedik. Hiçbir zaman bu en iyisi demeden bundan daha iyisi nasıl olur diye düşünerek çalıştık ve çalışıyoruz bununla birlikte dünya daki teknoloji,makine ve kimya alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek kalitemizi destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz .

• Deri sektöründeki ARGE çalışmalarında neler yapılıyor bizlere kısaca bahsedebilir misiniz?

Türkiyede ARGE çalışması yapacak bilgi ve donanıma sahip kişiler bulunmamaktadır. Bu duruma gelebilmek için uzun yillar boyunca denemeler yaparak 4 ülkede onların teknolojisini öğrenmek amacıyla eğitim

alarak bir seviyeye ancak gelinebiliniyor. Türkiyede
ki üniversitelerde belirli bir başarıya gelmiş kişilerin bu şekilde bir eğitimden geçmesiyle başıraya ulaşip ARGE yapabilir. Aksi halde bir Amerikalının , bir Avrupalanın taklidini yapmaktan başka bir şey yapmaz. ARGE lerimiz sayesinde bir Türk firmasi olarak bir Avrupalıdan , Amerikalıdan daha iyi ürünler ortaya çıkarmaktan gurur duyuyoruz. ARGE çalışmalarımıza son hiz devam ediyoruz. Artik İtalyan firmalari bizim taklit ürünlerimizi üretmeye basladı . Taklit bir ürün ile ise ne kadar başarıya ulaşabilir?

• Deri sektöründe hedefleriniz nelerdir?

Deri sektöründe ki hedefimiz bütün deri camiasinin dünyada belirli bir noktaya gelmesi Vatanimiza ve Ülkemize zenginlik katması , kalkınması birinci hedefimizdir.

• Çalışmalarınızda sizi başarıya taşıyan önemli projenizleriniz neler oldu?

ARGE lerimizin ilk neticesini 1993 yılında dünyada ilk defa bulunan yikalinabilir deri (washable leather)’yi üretmekle başladı.

2011 yilinda ilk reaktif deri yapımı

2016 yilinda cildi bozuk bir deriye kendi özel üretimimiz olan botoks sistemini kullanırak cildin düzeltilmesi .

2017 Cr6’nin (Krom’un krom 6 ya dönüşerek insan sağlına zarar verir hale gelmesi) oluşumunun ana

sebebinin bulunmasi ve tamamen engellenmesi.

2018 Derinin damarlanma olayının ana sebebinin kaldırılması ve derinin homojen hale getirilmesi.

Bu projelerimiz firmamizin özel ARGE çalışmaları sirasinda yapılan çalişmalarımızdan sadece bir kaç tanesidir. Diğer çalışmalarımızı gizlilik ve uluslarasi rekabet sebebiyle açıklamamaktayiz.

• İnsan sağlığını ve çevre sağlığını önemseyerek çalışmalarınızı yapıyorsunuz.Moda çalışmaları yapan sektörünüzdeki insanlara hangi kritik noktalarda önemli bilgiler söylemek istersiniz?

Öncelikli olarak 3.sinif imalat yapan ve ürünlerimizi taklit eden merdiven alti olarak ifade ettiğimiz imalathanelerde üretilen deri ürünleri malesef çeşitli sahtekarliklara piyasaya sürülüyor. İnsan sağlığı

için son derece zararlı ve doğada asla çözünemeyen
bir madde olan Cr6 insan sağlığı gözetilmeksizin çeşitli kimyasal maddeler ile gizleniyor ve testlerden geçici olarak geçilmesi sağlanıyor. Bu sebeple sektörümüzde ki dernek ve kuruluş yöneticileri , devlet yöneticilerimizden ricam insan sağlığı ile oynayan

bu tür kimyasalların satışının ve ülkeye girişinin yasaklanmasıdır

• Boss Life Dergimize Neler Söylemek İstersiniz?

Öncelikli olarak BossLife dergisine ve ekibine şükranlarımı sunuyor , teşekkür ederiyorum.BossLife dergisi genç girişimci ve yönetici olan , kendini alanında geliştirmek ve büyütmek isteyen herkese bir ışık olan , yol gösteren gerçekten pahabicilmez bir kaynak. Okuyucu kitlesiyle , prestijiyle en üst kaliteye ulaşmıştır. Tüm BossLife ekibine başarılar diliyor , tekrardan teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere…

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here