Wrapped XRP (wXRP) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Wrapped XRP (wXRP) Nedir ve Nasıl Çalışır
Wrapped XRP (wXRP) Nedir ve Nasıl Çalışır

Kısa Özet

Wrapped XRP, XRP’ye endeksli olan ve XRP Ledger dışındaki diğer blockchain’lerde de kullanılabilen bir tokendir. Wrapped varlık, XRP wrap etme ve wrapped XRP’leri orijinal haline geri döndürme (unwrap) işlemlerini gerçekleştiren bir emanetçinin rezervinde tutulan XRP’lerle bire bir oranda takas edilebilirdir. 

Wrapped XRP’nin fiyatı arbitraj nedeniyle XRP’ye endekslidir. Wrapped XRP’nin fiyatı daha yüksek olduğunda, kullanıcılar daha ucuz durumda olan XRP’yi wrap eder ve daha sonra da bu wXRP’leri satarak fiyatı düşürür. Wrapped XRP’nin fiyatı daha düşük olduğunda ise kullanıcılar wXRP alarak unwrap eder ve elde ettikleri XRP’leri satarak wXRP’nin fiyatını yükseltir. Bu da iki token arasında istikrarlı bir endeks yaratır.

XRP wrap etmek, farklı bir blockchain’in DApp ekosistemini kullanmanıza ve portföyünüzü bu zincir üzerinde çeşitlendirmenize imkan tanır. Wrapped token kullanmaya başlamak istiyorsanız, Binance aracılığıyla Wrapped.com’un ERC-20 Wrapped XRP’sinden (wXRP) satın alabilirsiniz. wXRP rezervleri lisanslı bir emanetçi olan Hex Trust tarafından yönetilir ve siz de Wrapped’de bir hesap oluşturarak XRP wrap etmeye başlayabilirsiniz. wXRP’leri, Uniswap ve Sushiswap gibi platformlarda bir token çiftinde sunarak likidite havuzlarında stake etmek için kullanabilirsiniz.

Giriş

Tipik bir kripto para portföyü muhtemelen farklı blockchain’lerden coin ve tokenler içerecektir. Fakat tüm bu varlıkları yönetmek ve yatırım yapmak, özellikle de blockchain’ler müşterek çalışabilir değilse zorlayıcı olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmenin yollarından biri de coinleri bir zincirden diğerine bağlamak için wrapped coinleri kullanmaktır. Bitcoin (BTC) ve Ether’in (ETH) wrapped versiyonlarına Merkeziyetsiz Finans (DeFi) platformlarında sıkça rastlansa da artık kullanabileceğiniz yeni bir wrapped varlık daha vardır: Wrapped XRP (wXRP).

Wrapped XRP nedir?

XRP wrap etmeniz, kendi yerel zinciri XRP Ledger dışında diğer blockchain’ler üzerinde de XRP kullanmanıza imkan tanır. Örneğin Ethereum‘da wrap edilmiş XRP sayesinde, Ethereum DApp‘leri ve cüzdanlarıyla wXRP transfer, stake ya da takas etmeniz mümkündür. 

Wrap edilmiş tüm tokenler unwrap edilebilir ve bire bir oranla orijinal XRP’ye dönüştürülebilir. Aynı zamanda wrapped token, XRP’nin fiyatına endekslidir ve fiyat hareketlerini yansıtır. Token sembolü wXRP, Wrapped tarafından Ethereum üzerinde yaratılmış Wrapped XRP’ye özeldir. XRP, diğer wrapping sağlayıcılar tarafından başka blockchain’ler üzerinde de wrap edilebilir.

Wrapped XRP nasıl çalışır?

XRP’ye endeksini koruması için wrapped her bir XRP karşılığında rezervde bir XRP tutulur. Kullanıcılar XRP’lerini wrap ederken genellikle coinlerini bir akıllı sözleşmeye gönderir. Akıllı sözleşme de bu coinler karşılığında wrapped tokenleri sunar. XRP’ler saklanır ve başka birisi wrapped tokenini unwrap ettiğinde bu kişiye iade edilir.

Wrapped XRP ve XRP arasında rahatça geçiş yapılabilmesi sayesinde endeks korunur. Aynı şey BUSD ve ABD doları (USD) için de geçerlidir. Wrapped XRP’nin fiyatı XRP’nin fiyatının altına düştüğünde, kullanıcılar daha ucuz durumda olan wrapped XRP’leri alacak ve XRP’ye unwrap ederek satacaktır. Bu arbitraj, wrapped XRP için talebi artırıp arzı düşürerek fiyatın endeksi yakalayana kadar yükselmesine neden olacaktır. Diğer yandan, wrapped XRP’nin fiyatı XRP’nin fiyatını geçerse, kullanıcılar satmak üzere XRP wrap edecektir. Bu eylem wrapped XRP’nin satış baskını ve arzını artırarak fiyatının endeksi yakalayana kadar düşmesine neden olacaktır.

Neden XRP wrap etmeye gerek duyulur?

XRP wrap etmek, hem XRP sahipleri hem de hedef blockchain’deki kullanıcılar için çeşitli avantajlar sunar:

1. Wrap etmek, diğer blockchain’lerdeki DeFi protokollerine ve DApp’lere erişmeye imkan tanır. Örneğin, Ethereum’un çok büyük ve gelişmiş bir DeFi ekosistemi vardır ve XRP sahipleri tokenlerini yeni yollarla stake etme ve kullanma imkanına sahip olur. Bu avantaj, XRP için daha da fazla kullanım alanı yaratır.

2. Yalnızca Ethereum blockchain’ini kullanan yatırımcılar XRP ile portföylerini çeşitlendirebilir. Birden fazla blockchain üzerinde yer alan varlıkları yönetmek zaman alır ve çoğu zaman farklı kripto cüzdanları gerektirir. XRP, piyasa değeri yüksek ve popüler bir coindir. Wrap edilmesi sayesinde de istediği blockchain üzerinden coine yerel olarak erişebilen yeni bir kitleye de hitap etmeye başlayabilir.

Wrapped kimdir ve Wrapped XRP (wXRP) nedir?

Wrapped, farklı blockchain ve coinler için denetime tabi wrap etme hizmetleri sunan bir blockchain projesidir. Ekip, Tokensoft’tan ve wrapped tokenleri teminatlandırmak için gerekli rezervleri idare eden emanetçilerinden (Anchorage, Hex Trust ve Coinmetro) oluşur. 

Wrapped, halihazırda bir grup wrapped tokenin idaresindedir ve Aralık 2021’den bu yana da Ethereum üzerinde ERC-20 Wrapped XRP’yi sunmaktadır. wXRP’nin rezervleri, Asya merkezli lisanslı ve sigortalı bir emanetçi olan Hex Trust tarafından tutulmaktadır ve tokeni Binance üzerinden kolayca alıp satmanız mümkündür.

XRP nasıl wrap edilir ve wXRP nasıl unwrap edilir?

XRP wrap etmek ya da wXRP unwrap etmek istiyorsanız, bu Typeform‘u kullanarak Wrapped’de bir hesap oluşturmanız gereklidir. Daha sonra Wrapped sizinle iletişime geçerek XRP ya da wXRP’lerinizi nasıl dönüştürebileceğinizle ilgili bilgileri paylaşacaktır.

wXRP ile hangi DeFi uygulamalarını kullanabilirsiniz?

wXRP’lerinizle yatırım yapmak istiyorsanız, Ethereum’da keşfedebileceğiniz farklı birçok DeFi DApp’i bulabilirsiniz. Neredeyse tüm Merkeziyetsiz Borsalarda (DEX) bir wXRP çifti ile likidite havuzuna katılabilir ya da yeni bir havuz yaratabilirsiniz. Likidite sunduğunuzda, havuzu kullanarak takas işlemi yapan kullanıcıların ödediği ücretlerden kazanmaya başlarsınız. 

Fakat çiftin fiyat oranının değişmesi durumunda geçici kayıp nedeniyle yatırdığınız fonlarda bir azalma yaşayabileceğinizi unutmamalısınız. Staking için seçenekleriniz arasında SushiSwap‘ın wXRP/wETH ve wXRP/USDC çiftleri yer alır. Daha yüksek likiditeye sahip tanınmış bir havuz kullanmanız geçici kayıp riskinizi azaltabilir. Uniswap da wXRP ve başka bir tokenden oluşan bir çiftle katılabileceğiniz havuzlara sahiptir.

Son Söz

Token wrap etmek, çapraz zincir işlevselliğini ve birlikte çalışabilirliğini ileri taşımak için harika bir adımdır. Ethereum DeFi kullanıcısıysanız, XRP tutmaya ve bu coinle yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Zaten XRP tutuyorsanız da artık Ethereum ekosistemine erişebileceğiniz için farklı birçok fırsatı keşfedebilirsiniz. Fakat hangi grupta olursanız olun, denetime tabi güvenilir bir wrapped token kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Kaynak : Binance