MetaMask’e Polygon Nasıl Eklenir?

MetaMask'e Polygon Nasıl Eklenir
MetaMask'e Polygon Nasıl Eklenir

Kısa Özet

MetaMask, varsayılan ayarlarına göre Ethereum ana ağına bağlı olan bir kripto cüzdanı uygulaması ve tarayıcı uzantısıdır. Uzantıyı, sizi cüzdanı indirmek için doğru yere yönlendirecek olan resmi MetaMask web sitesinde bulabilirsiniz.

Polygon gibi diğer ağları bağlamak için bazı temel blockchain bilgilerini MetaMask’e eklemeniz gereklidir. Bu bilgiler arasında RPC URL’si, zincir kimliği ve ağ adı yer alır. Polygon tokenlerini eklemek için bir token adresinin içe aktarılması gereklidir.

MetaMask’e yeni bir blockchain eklemeyi öğrendiğinizde, aynı süreci kullanarak Binance Smart Chain gibi diğer EVM ağlarını da ekleyebilirsiniz.

Giriş

Polygon blockchaini ile etkileşim kurabilmek için MetaMask gibi uyumlu bir kripto cüzdanınız olması gereklidir. Fakat MetaMask’in varsayılan ayarlarına göre Polygon eklenmiş durumda değildir. Tarayıcı cüzdanınızı oldukça kolay bir şekilde Polygon’a bağlanacak şekilde ayarlayabilir ve bu işlemi birkaç dakika içinde tamamlayabilirsiniz.

MetaMask’i yüklemek ve kurmak

MetaMask’i resmi web sitesi üzerinden indirebilir ve Chrome, iOS ya da Android’e kurabilirsiniz. Gerçek MetaMask uzantısını indirdiğinizden emin olabilmek için resmi web sitesini kullanıp kullanmadığınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Uzantıyı indirdikten ve kurduktan sonra MetaMask karşılama sayfasını göreceksiniz. Başlamak için [Get Started] tuşuna tıklayın.

Yeni bir cüzdan yaratıyorsanız, [Create a Wallet] tuşuna tıklayın. [Import wallet] seçeneğiyle, kurtarma cümlesini kullanarak eski bir cüzdanı da içe aktarabilirsiniz.

MetaMask, uzantıyı geliştirmeye yardımcı olmak için kullanım bilgilerini anonim olarak paylaşmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bunu kabul etmeniz ya da reddetmeniz MetaMask kullanımınızı etkilemez.

Tarayıcınızdan cüzdanınıza girmek için güvenli bir şifre belirleyin. Bu sizin kurtarma cümleniz değildir. Şifre, sizin dışınızda başka kişilerin cihazınızı kullanarak cüzdanınıza erişmesini engelleyen bir güvenlik önlemidir. Şifrenizi unutursanız, kurtarma cümlenizi kullanarak kriptolarınıza erişebilirsiniz.

Bir şifre belirlemenizin ardından MetaMask size cüzdanınızın kurtarma cümlesiyle ilgili bilgiler sunacaktır. Kripto cüzdanlarının nasıl çalıştığına aşina değilseniz, paylaşılan bilgileri detaylı bir şekilde okuyun.

Şimdi kurtarma cümleniz sizinle paylaşılacaktır. Kelimeleri görmek için kilit simgesine tıklayın ve doğru sıralamayı takip ederek bu kelimeleri not alın. Kelimeleri güvenli (tercihen çevrimdışı) bir yerde tutun ve hiç kimseyle paylaşmayın. Kurtarma cümlesi, erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanınız ve içindekiler için nihai yedeklemeniz olarak hareket eder. Devam etmek için [Next] tuşuna tıklayın.

Şimdi, ekranın altındaki kelimeleri doğru sırayla seçerek kurtarma cümlenizi girmeniz gereklidir. Kelimeleri girdikten sonra [Confirm] tuşuna basın.

Bu aşamada, MetaMask cüzdanınız kurulmuş ve kullanıma hazır hale gelecektir. Cüzdanınızı görüntülemek için [All Done] tuşuna tıklayın.

MetaMask’i erişimi kolay bir hale getirmek için bulmaca simgesine tıklayarak cüzdanı Chrome tarayıcınıza ekleyebilir ve MetaMask’in araç çubuğunda gözükmesini sağlayabilirsiniz. İlk kurulumun ardından MetaMask yalnızca Ethereum‘a bağlı olacaktır. Bir sonraki aşamada, MetaMask’in Polygon’a nasıl bağlanacağını anlatacağız.

Cüzdanın konfigürasyonu

Cüzdanınıza Polygon desteği eklemeniz için uzantıya bazı bilgiler girmeniz gereklidir. Öncelikle MetaMask’i açın ve ağ açılır menüsüne tıklayın.

Açılır penceredeki [Add Network] tuşuna tıklayın.

Açılacak [Add a network] sayfasına aşağıdaki bilgileri girmeniz gereklidir. Bilgileri girdikten sonra [Save] tuşuna tıklayın.

Network Name (Ağ Adı)Polygon
New RPC URL (Yeni RPC URL’si)Aşağıdakilerden herhangi birini seçebilirsiniz:https://polygon-rpc.comhttps://rpc-mainnet.maticvigil.comhttps://rpc-mainnet.matic.networkhttps://rpc-mainnet.matic.quiknode.pro
Chain ID (Zincir Kimliği)137
Currency Symbol (Para Birimi Sembolü)MATIC
Block Explorer URL (Blok Gezgini URL’si)https://polygonscan.com/

Artık Polygon ağına başarıyla bağlanabilirsiniz.

MetaMask’e Polygon tokenleri ekleme

MATIC dışında diğer Polygon tokenlerinin cüzdan kullanıcı arayüzünde gözükmesi için bu tokenlerin manuel olarak eklenmesi gereklidir. Cüzdanınızın içe aktarılmamış tokenleri, bu tokenler arayüzde gözükmüyor olsa bile alabileceğini lütfen dikkate alınız.

Öncelikle PolygonScan‘e gidin ve eklemek istediğiniz tokenin token sözleşmesini ve bilgilerini bulun. Token PolygonScan üzerinde yer almıyorsa, projenin resmi web sitesinden ya da sosyal medya kanallarından sözleşme adresini alın. Dolandırıcılar tarafından yaratılmış olan sahte sözleşmelere karşı dikkatli olun.

MetaMask’e geri dönün ve [Import tokens] tuşuna tıklayın.

Tokenin sözleşme adresini yapıştırın. MetaMask, geri kalan bilgileri otomatik olarak dolduracaktır. Otomatik olarak doldurulmazsa, bilgileri manuel olarak ekleyin. Bitirmek için [Add Custom Token] tuşuna tıklayın.

[Import Tokens] seçeneğine tıklayın.

Şimdi cüzdanınız, eklenen tokenin bakiyesini başarıyla gösterecektir.

Son Söz

MetaMask’e Polygon’u ekledikten sonra işlem yapmaya, DeFi DApp‘leriyle etkileşim kuran NFT’ler toplamaya ve kriptolarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz. Uzantıdan ayrılmadan tokenleri takas bile edebilirsiniz. MetaMask yalnızca Ethereum ya da Polygon ağı için değildir. Aslında, Binance Smart Chain de dahil olmak üzere tüm Ethereum Sanal Makinesi (EVM) blockchain ekosistemlerini destekler. Rehberimizi takip ederek başka zincirler de ekleyebilir ve bu zincirleri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak : Binance