Türk Müziğinin Canlanmasının En Büyük Sebebi 45’likti!

Rock grubu Direc-t, 1997 yılında Adana’da Bilge Kösebalaban, Saygın Çığşar ve Yiğit Vural tarafından kuruldu. Grubun aynı araçta giderken aracın bir direğe çarparak kaza yapması sonucu grup, isminin “Direc-t” olmasına karar verildi. Grubun şimdiki üyelerini vokal ve gitarda Bilge Kösebalaban, bas gitarda Alex Tintaru ve davulda Özgür Peştimalci oluşturmaktadır.

Direc-t’in 3 tane albümü çıktı bugüne kadar. 2.albüm 2005’te 3.albüm ise 2010’da çıktı. Neden bu kadar beklediniz?

Bilge: Çok fazla konser verdik o arada. Bir rehavet çöktü. Bir de 2.albümde neredeyse her şarkıya klip çektik. Çağ internet çağı olunca insanlar albüm değil de şarkı ile tanıdılar. 5 sene boyunca klipledik albümü. Bir baktık ki 2010 olmuş. Bir albüm zamanı geldi artık dedik.

3.albüm neden çok duyulmadı?

Bilge: Promosyon yapacak fazla mecra yoktu. Basın-yayın da eskisi kadar türkçe rocku desteklemiyordu.. Daha çok arabesk rock furyası vardı. Arkamızda da majör bir firma etkisi olmadığı için underground ilerledi albüm. Hem de ilk ikisine nazaran daha da yavaş.

Peki 4. albüm?

Bilge: 4.albüm için provalar sürüyor fakat MFÖ Özkan Uğur’un deyişiyle gökte yalnız gezen şarkılar olmasın diye, yine albüm değil de tek tek online single ve en sonunda plak olabilir.

Plak yine canlanıyor sanki? 

Bilge: Flört’ün plağı müthişti şarkılar ve konsept tam plaklıktı. Zaten ben her röportajımda plak canlanacak diyordum. Issız adam ile sanırım ülkemizde de plak canlandı. Direc-t’in ilk iki albümü kaset olarak çıktı ama plak bir uktedir içimde. 

Direc-t

45’lik?

Bilge: Evet keşke 45’likler de canlansa. Ama Türkiye’de eskisi gibi basımı yok. Single kafası, peynir ekmek gibi alınan 2 şarkılık ürünler. Geçmişte türk müziğinin canlanmasının en büyük sebebi bence 45’liktir..

Son ağaç şarkınız çok manidar..

Bilge: Evet doğanın artık önünde uzun bir zamanı kalmadı. Toparlanması için gereken zamanı verecek bir insanlık yok ne yazık ki. Bilinçli toplumların ve insanların çabaları da bir sonuç getirir mi bilmiyorum ama tek bildiğim küresel ısınmanın etkileri önümüzdeki 20 yılda çok ağır hissedilecek…

Peki ya Gezi?

Bilge: İşte ağaç lazım ağaç! Daha çok ağaç, daha az avm. Daha çok park daha, az beton… Türkiye’nin bu susuzluk tehlikesinde, kar yağmayan coğrafyada 1. önceliği artık ormanlaşma ve su kaynaklarını korumak olmalıdır. Ülkeyi yönetenler buna öncelik verebilseler keşke. Keşke o vakit parktaki çevreciler ile anlaşılsaydı. Artık öncelik çevre olmalı.

Wooden love’ın Türkçesi bir araler internette çok popüler idi. Çıkacak mı o da?

Bilge: Güzel soru. O da olacak. Daha çok fazla demo var. Çok şarkı var ve hızla zaman ilerliyor yayınlarımızı hızlandırmalıyız…

Özgür boş zamanlarında ne yapar?

Özgür: Artık pek boş vaktim yok. Çünkü beşiktaş’ta ki cafem pişi ile ilgileniyorum mütemadiyen…

Peki ya Alex?

Alex: Ben de stüdyo direc-t, dorian provaları…

Dorian ne durumda?

Alex: Albüm ardından konserler sürmekte. Gayet güzel gidiyor.

Bilge?

Bilge: Bir kaç televizyon projemiz var, onları yazıyorum. Seslendirme ve reklam müzikleri yapıyorum.

Solo çalışmalar?

Bilge: Bir süre içinde çıkaracağım zaten. Bilgekosebalaban.com da da Yakup Trana ile düetim ve Mustafa Özen-Mu Pro’nun çektiği “Ain’t a love song” klibim yayında. Özver Yılmaz ile düetim de İstanbul dogs toplamasında çıktı.

Son mesajınız?

Ankarayı çok özledik kısa zamanda bir konser olur umarız..

Diğer röportajlarımızı okumak için tıklayın!

.