Aslında Pek de Düşünmeden Bu İsim Kendini Öne Attı!

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren grup Motto! 2010 yılının ortalarında çocukluk yaşlarından beri beraber olan 5 arkadaşın, üniversite yıllarında müzik yapma isteğiyle toplanması sonucu kuruldu.  Ankara’da “The Rice” ismi ile kurulan grup, daha sonraki yıllarda Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bir çok barda ve üniversite şenliklerinde sahne aldı. İlk kurulduğunda cover bir proje olarak başlayan bu oluşum daha sonra grubun kendi bestelerini yapması ile birlikte ismini “Motto” olarak değiştirdi. Grup 2013 yılının başlarında, eski şarkıları ile birlikte oluşturdukları “Sen Gerçek Değilsin” adlı ilk EP’lerini internet aracalığıyla yayımladı. Bu EP ile birlikte katıldıkları ilk yarışma olan 18. Roxy Müzik Günlerinde 4. oldular ve davulcuları Can Sürmen “En İyi Davulcu” ödülünün sahibi oldu. 2013’ün sonlarına gelindiğinde grup 15. Battle of the Bands Yarışmasında birinci olarak adından bir kez daha söz ettirdi. Yarışma sonucunda Esen Entertainment tarafından yapılacak olan single ve albüm prodüksüyonuna hak kazandılar. 2014 yılının Mayıs ayında, kayıtları Alper Erinç Stüdyolarında tamamlanan “Beni Yormasan” adlı şarkılarına bir de klip çeklidi. Şu sıralar albüm için son hazırlıklarını yapan grup, müzikten aldıkları zevki farklı ve enerjik tarzlarıyla herkese ulaştırmayı umuyor. Ankara’lı sevgili dostlarım ile sizler için hem sohbet ettik, hem fotoğraf çekimi yaptık.

Aslında pek de düşünmeden bu isim kendini öne attı..

Single’ın adı “Beni Yormasan”, nerden çıktı bu isim?

Şarkının sözlerini tamamladıktan sonra baştan sona şarkıya baktığımızda ‘Beni Yormasan’ fazlasıyla öne çıkıyordu. Bu yüzden aslında pekte düşünmeden bu isim kendini öne attı..

Kendi şarkılarınızı dinlerken ne hissediyorsunuz?

Beğenmediğimiz noktalar, şöyle yapsaydık böyle etseydik dediğimiz yerler her zaman oluyor, bu işin olmazsa olmazı sanırsak bu ama fazlaca gururlanıyoruz ve mutlu oluyoruz.

Beni Yormasan’ın hikayesi nedir?

Beni Yormasan tam anlamıyla bütün grubun ortaya çıkardığı bir iş olarak tanımlanabilir. Herkesin bir katkısı var şarkıda. Hikayesi de biraz farklı bu şarkının. Fazlı Hüsnü Dağlarca’nın ‘Al bir kalpak giymişti al, Al bir ata binmişti al, “Zafer Irak mı dedim?”, “Aha!” diyordu.’ dizelerinden fazlasıyla etkilendik. Şarkının oluşum sürecinde çok etkisi oldu bu dizelerin.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Yaptığımız müziğe genel anlamıyla rock müzik diyebiliriz. İçine birçok şey barındırıyor tabi. Yeri geliyor bizden, yeri geliyor batıdan bir şeyler oluyor içinde.

İlk klip “Beni Yormasan” adlı şarkıya çekildi ve ortaya çok güzel bir klip çıktı. Klip hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?

Bizim ilk klip deneyimimiz olduğu için biraz heyecanlıydık tabi ki ama her zaman olduğu gibi çok eğlendiğimiz için enerjimizi biraz da olsa yansıtabilmişiz gibi görünüyor. Bu da bizi mutlu etti.

Yıllardır sahnelerdesiniz, şu sıralar hangi mekanlarda sahne alıyorsunuz? 

Ankara’da IF Performance Hall’de sahne alıyoruz zaman zaman. İstanbul’da da şubattan itibaren her Perşembe gecesi Beyoğlu Hayal Kahvesinde sahne almaya başlıyoruz.

Sizi dinleyenler nasıl bir repertuar ile karşılaşıyor?

Repertuarımızda eğlenceli ve bol enerjili alternatif ve indie rock coverlarının yanı sıra kendi bestelerimiz var tabiki.

Single’ı hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Tarzından genel olarak etkilendiğimiz birçok grup var ama bu single’ı yaparken özellikle etkilendiğimiz isimler olmadı.

Single’ı çıkarırken size destek olan sanatçı dostlarınız var mı?

Bu single’ı yaparken bize en büyük yardımları Boğaziçi Üniversitesi, Battle of the Bands yarışması ve Esen Entertainment yaptı diyebiliriz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendikleriniz hangileri?

Son dönem çıkan iyi işler var gerçekten. Athena’nın yeni albümü farklı ve güzel olmuş.  Ankaralı Doğu Blok yeni şarkılar yayınladı onu da beğeniyoruz. Birde Vera’nın albümü çıkacak yakında, onu da heyecanla bekliyoruz.

Sizler için müziğin önüne geçebilecek öncelikler nelerdir?

Bize göre müziğin önüne geçebilecek çok az şey var gerçekten. Bunların en önemlisi sağlık tabi ki. Bir diğeri de ailelerimiz diyebiliriz.

Yakın zamanda, albüm dışında başka projeleriniz olacak mı?

Bir single daha çıkarma planımız var yakında, sonrasında da albüm gelecek. Ayrıca söylediğimiz gibi şubat ayından itibaren her perşembe gecesi Beyoğlu Hayal Kahvesinde çalmaya başlıyoruz. Bunun dışında başka konserlerde olacak tabi ki. Şimdilik planlarımız bunlar.

Diğer röportajlarımızı okumak için tıklayın!

.