Trust Wallet, Binance Smart Chain’e (BSC) Nasıl Bağlanır?

Trust Wallet, Binance Smart Chain'e (BSC) Nasıl Bağlanır
Trust Wallet, Binance Smart Chain'e (BSC) Nasıl Bağlanır

Giriş

Binance Smart Chain‘e nasıl erişileceğini öğrenmek, kripto paralarla ve DeFi projeleriyle etkileşim kurmanın en kolay yollarından biridir. Trust Wallet, bunu bir masaüstü tarayıcısının dışında yapmak için harika bir yoldur ve yalnızca birkaç dakika içinde bir cüzdan açabilirsiniz.

Trust Wallet uygulaması, kayıt işlemi gerektirmeyen bir mobil kripto cüzdanıdır. iOS, Android ve Google Play kullanıcılarına hizmet vermektedir. Trust Wallet’ı yüklemenizin ardından cüzdanınızı PancakeSwapSushiSwap ve Beefy Finance’in de aralarında olduğu DApp’lere kolayca bağlayabilirsiniz.

Şu da var ki Trust Wallet yalnızca BSC’ye özel değildir. EthereumPOA Network ve Callisto gibi birçok blockchaini de destekler. Bu rehberde örnek olarak PancakeSwap’ı kullanacağız, fakat süreç DeFi platformlarının büyük çoğunluğunda neredeyse aynı şekilde ilerleyecektir.

Trust Wallet’ı indirme ve kurma

1. İlk olarak Trust Wallet web sitesine gidin ve kullandığınız işletim sistemine yönelik bağlantıya tıklayın.

2. Cihazınıza uygun uygulamayı yükleyin. Trust Wallet’ı açtıktan sonra [Yeni bir cüzdan oluştur] tuşuna tıklayın.

3. Bunun ardından bir hatırlatma cümlesi göreceksiniz. Bu cümle, mobil cihaz ya da cüzdanınıza erişememeniz ihtimaline karşı bir kurtarma şifresi işlevini görür. Bu cümlenin bir kopyasını güvenli ve gizli bir yerde saklayın.

4. [Devam] tuşuna tıklamanızın ardından sizden bu cümleyi doğru sırayla tekrar girmeniz istenecektir. Bu adım, kurtarma cümlenizi not ettiğinizi garanti altına almayı amaçlar. Kelimeleri doğru sırayla girdikten sonra [Devam] tuşuna tıklayın.

5. Bu aşamada kripto cüzdanınız başarıyla kurulmuştur ve uygulamayı açtığınızda [Cüzdan] sekmesinde olursunuz.

Trust Wallet tarayıcısı nasıl etkinleştirilir?

Bir iOS cihazınız varsa Trust Wallet tarayıcısını etkinleştirmeniz gerekecektir. Tarayıcı, Android ve Google kullanıcıları için ise kullanıma hazırdır. 

1. Mobil Safari tarayıcınızda https://link.Trust Wallet.com/browser_enable sayfasına gidin ve [Aç]’a tıklayın.

2. Artık Trust Wallet uygulamasının alt kısmında [Tarayıcı] simgesini görebilirsiniz.

Trust Wallet’a BNB yatırma

Binance Smart Chain (BSC) DApp‘lerini kullanırken işlem ücretlerini ödeyebilmek için biraz Binance Coin (BNB) sahibi olmanız gereklidir. BSC kullanarak token gönderdiğiniz ve akıllı sözleşmelerle etkileşim kurduğunuz her sefer gas ödemesi yapmanız gerekecektir.

1. Gas ödemelerinde BNB BEP-20 tokenlarınızı kullanabilmeniz için, tokenlarınızı BEP-20 transfer ağını kullanarak göndermeniz gerekir. Binance’ten çekim yapıyorsanız, çekim sayfasında [BEP-20 (BSC)] seçeneğini tercih ettiğinizden emin olun.

2. BEP-20 BNB’lerinizi yatırmak için Trust Wallet’ta [Cüzdan] sekmesini açın ve [Smart Chain]’e tıklayın. [BNB]’ye tıklamayın. Bu seçenek Binance Chain’deki BEP-2 BNB’ler içindir ve BSC’deki işlem ücretlerini ödemek için kullanılamaz.

3. Yatırma adresinizi görmek için [Al] tuşuna tıklayın. Daha sonra bu adresi kopyalayıp çekim yaptığınız cüzdana yapıştırabilir ya da QR kodunu taratabilirsiniz.

Trust Wallet listesine yeni tokenlar ekleme

Trust Wallet’ı yükledikten sonra varsayılan ayarlarda göreceğiniz token ve kripto listesi oldukça kısadır. Örneğin, Trust Wallet’ınızda görünür hale getirmek için listenize CAKE’i eklemek istediğinizi varsayalım. 

1. [Cüzdan] sekmesini açın ve sağ üst köşedeki simgeye tıklayın.

2. Listenize eklemek istediğiniz tokenı arayın ve açma kapama tuşuna tıklayarak yeşile çevirin. Bu örnekte, PancakeSwap’ın Binance Smart Chain’deki tokenı CAKE’i (BEP-20) ekliyoruz.

3. İşte bu kadar. Artık CAKE’i ve CAKE bakiyenizi [Cüzdan] sekmesinde görebilirsiniz.

Trust Wallet’ı PancakeSwap’a bağlama 

Cüzdanınızı birkaç farklı yoldan PancakeSwap’a ve diğer DApp’lere bağlayabilirsiniz. Trust Wallet mobil tarayıcısı ya da bir masaüstü tarayıcısı vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Her iki seçenek de aynı işlevleri sunar, dolayısıyla hangisini kullanacağınız sizin tercihinize bağlıdır.

Trust Wallet tarayıcısıyla bağlama

1. Trust Wallet Dapp tarayıcısını kullanıyorsanız, PancakeSwap web sitesine gidin ve sağ üst köşedeki [Bağlan] tuşuna tıklayın.

2. Cüzdanınızı PancakeSwap’a bağlamak için [Trust Wallet]’ı seçin.

3. Başarıyla bağlandıysanız, cüzdan kimliğinizi sağ üst köşede görebilirsiniz.

Bir masaüstü tarayıcısıyla bağlama

1. PancakeSwap masaüstü web sitesine gidin ve sağ üst köşedeki [Bağlan]’a tıklayın.

2. Bağlanma sürecini başlatmak için [Cüzdan Bağlama]’ya tıklayın. Şu an itibarıyla [Trust Wallet] tuşu yalnızca Trust Wallet tarayıcısı kullanılırken çalışmaktadır.

3. Trust Wallet uygulamasıyla taratabileceğiniz bir QR kod göreceksiniz. Uygulamanın [Ayarlar] sekmesine gidin ve [Cüzdan Bağlama]’ya tıklayın. PancakeSwap’ta gösterilen QR kodunu taratın ve Trust Wallet’ta [Bağlan]’a tıklayın.

4. Başarıyla bağlantı kurduysanız, PancakeSwap sağ üst köşede cüzdan kimliğinizin başlangıcını gösterecektir.

Son Söz

Trust Wallet, en popüler mobil uygulamalardan biridir ve geniş bir blockchain ve token yelpazesini desteklemektedir. Trust Wallet ayrıca NFT’lere ve tüm DeFi ekosistemine bir geçiş kanalı işlevini de görür. Bu nedenle, DeFi ekosistemini de gayet iyi bilmeniz oldukça önemlidir. Yukarıdaki adımlar diğer DApp’ler için de geçerlidir, dolayısıyla bu adımları öğrendiğinizde işiniz oldukça kolay olacaktır.

Kaynak : Binance