Tetiğe İlk Basacağım Her An Ayaklarım Titriyor!

Son yıllarda popüler olan Airsoft meselesi ile ilgilendik bu ay. Sizler için Türkiye’nin en iyi takımlarından Airsoft Anatolia ile hem fotoğraf çektik, hem de merak edilenleri sorduk.

Airsoft’un temelinde Dürüstlük ve Centilmenlik kavramları olmaz ise olmaz hale geliyor!

Nedir bu Airsoft? Nasıl oynanır?
Serkan Türk:
Airsoft bir çatışma simülasyon oyunudur.

Oyuncaklar  6 mm Bulleted Breech dediğimiz kısaca BB olarak adlandırdığımız plastik boncukları, silahın içindeki piston ile ürettiği sıkıştırılmış hava yoluyla atarlar.

Oyuncağın menzili türüne göre yada gücüne göre değişir ortalama 30-60 metre arasındaki bir hedefi rahatlık ile vurabilirsiniz. Rakip oyuncuya 10 mt den daha yakın mesafeden atış yapılamaz. Oyuncakların FPS ( Feet Per Second ) sınırlamaları 400 – 500 FPS olarak sınırlandırılmıştır.

Karşılaştırıma olarak verilmesi gerekirse 9 mm gerçek bir ateşli silahın FPS i ortalama 1100-1400 arasıdır.

Airsoft oynamanın ilk şartı 18 yaşında olmak. Takımlar bir birlerine karşı farklı senaryolar ile daha önceden belirlediğimiz güvenlik kuralları dahilinde karşılaşırlar.

Düşman ekibin tüm üyelerinin vurulması, bayrak ya da kale ele geçirilmesi, VIP misafirin bir noktadan başka bir noktaya götürülmesi gibi farklı senaryolar kullanılabilir.

Tabiki olmaz ise olmazlarımızdan bir diğeri oyuncuların kullandıkları ekipmanların gerçekleri ile birebir aynı olması. Bu sayede gerçeklik duygusu sağlanarak gerçeğine yakın bir çatışma simülasyonu sağlayabiliyoruz.

Bunların yanı sıra farklı ülkelerin özel kuvvetlerinin bire bir canlandırmalarını yaparak uluslararası platformlarda  bu çalışmaları paylaşıyor ve farklı ülkelerden Airsoft Takımları ile paylaşımlarda bulunuyoruz.

Paintball dan farklı olarak oyuncakların atmış olduğu BB ler boya içerikli değildir dolayısı ile oyun esnasında vurulan oyuncu kendi beyanı ile vurulduğunu söyler ve elini kaldırarak oyundan çıkar , bu noktada bir çok hobi den farklı olarak Airsoft un temelinde Dürüstlük ve Centilmenlik kavramları olmaz ise olmaz hale geliyor.

Airsoft ile tanışmanız nasıl oldu?

Mehmet Erman Taşdemir: Ekipte bulunan Serkan arkadaşım sayesinde airsoft ile tanıştım. Oyuna katılmadan anlatımlarından etkilenerek ilk oyuncak siparişini birlikte verdik. İlk gün ki heyecan ile 2011 den bu yana devam ediyor.

Airsoft a başladıktan sonra sosyal çevrenizde ve sizde ne gibi değişikliklere sebep oldu?

Serkan Türk: 2008 yılında başladığım hobi, gerek yaş olarak gerek meslek grupları olarak çok renkli ve farklı oyuncunun bir araya geldiği her şeyden önce bir takım oyunu, oyun esnasında aldığınız takım liderliği, hakemlik gibi sorumluluklar kişinin gelişimine katkıta bulunuyor.

çatışma esnasında çabuk karar verebilme, oyun öncesi strateji oluşturulması, yanınızda ki oyuncunun sorumluluğu gibi bir çok açıdan bakıldığında airsoft oynandıkça, kişi kendini  tek başına yaptığı bir hobinin değil, takım olarak bir disiplinin içerisinde buluyor.

Pazar günleri yapılan hobi bir süre sonra ömürlük dostluklara dönüşüyor, eşlerin katıldığı piknikler, hobi harici yapılan buluşmalar ile bir anda kendinizi yeni ve zengin içerikli bir sosyal çevrenin tam ortasında buluyorsunuz

Yeni Başlayanlara Tavsiyeniz neler olabilir ?

Evren Gün: Herşey den önce yeni başlayacak oyuncular bizlerle iletişime geçerek hafta sonu yaptığımız oyunlara misafir olmaları, oyun öncesi ve oyun sırasında kullandığımız ekipmanları inceleme şansları olabilir ve  kendilerine en uygun oyuncakları ve ekipmanları görebilirler.

Tavsiyem çok pahalı olmayan orta seviye bir oyuncak ile başlamak daha sonrasında kendi oyun stiline göre daha kaliteli ikinci bir oyuncağa yönelmek olabilir.
Cenk Çakmak: Başlamayı düşünenlere tavsiyem vakit kaybetmemeleridir.  

Biraz sert bir oyun gibi gözüküyor gerçekten öylemi özellikle güvenlik açısından ?

Cenk Çakmak : Dışarıdan bakıldığında sert bir hobi gibi görünsede gerekli önlemleri aldığınız sürece (maske, balistik gözlük vb.)

herhangi bir kaza ile karşılaşmanız minimuma iniyor. Tabi oyun esnasında uyguladığımız kurallar sayesinde de güvenliği sağlıyoruz. 

İlk tetiğe basacağım her an ayaklarım titriyor!

Oyun sırasında  neler hissediyorsunuz oldukça heyecanlı gibi görünüyor ?

Mehmet Erman Taşdemir: İlk tetiğe basacağım her an ayaklarım titriyor. Adrenalini her yerimde hissediyorum. Gerçeklik ve kurgu insanı oyunun  içine çekiyor. Hatta çoğu oyundan timimde yer alan arkadaşım ateş altındayken korumacı bir şekilde elimden geleni yapmış ateş önüne atlamışımdır.

Airsoft a başlamak isteyenler neler yapmalı ?
Serkan Türk: Ankara, Bilecik ve Eskişehirde Airsoft Anatolia bünyesinde aktif oynayan oyuncularımız ve takımlarımız. mevcut  başlamak isteyen yeni oyuncular daha fazla yardım ve bilgi için facebook.com/AirsoftAnatolia adresinden bizlere ulaşabilir. Takım kaptanı olan arkadaşlarımız tüm sorulara severek yardımcı olacaktır.

Diğer röportajlarımızı okumak için tıklayın!

.