Deprem çantası hazırlanırken içinde neler olmalıdır? Deprem çantası nasıl hazırlanır? İşte ayrıntılar!

Deprem çantası hazırlanırken içinde neler olmalıdır? Nasıl Hazırlanır? İstanbul’da yaşanan depreminin ardından deprem çantası aranan başlıklar arasında yer aldı. Depremin çevre illerde de hissedildiği bilgisi geldi. Akıllara ilk gelen ise deprem çantası hazırlamak oluyor. Gelecek bir afet öncesinde tedbirli olabilmek adına kolay ve pratik çanta hazırlanmalıdır. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Peki deprem çantası nasıl hazırlanır, deprem çantasında neler olmalıdır?

Deprem çantası hazırlanırken içinde neler olmalıdır? Nasıl Hazırlanır? Türkiye’nin metropol ilçesi İstanbul’da 5.8 büyüklüğünde depremin meydana gelmesi kentte korku dolu anlar yaşattı. Uzmanlar deprem konusunda çantaların önceden hazırlanması gerektiği uyarısında bulundu. Gelecek bir afet öncesinde tedbirli olabilmek adına kolay ve pratik çanta hazırlanmalıdır. Bunun için ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Peki deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında neler olmalıdır?

Deprem çantası hazırlanırken içinde neler olmalıdır nasıl hazırlanır

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Türkiye’de ve dünyada yaşanan son depremler vatandaşları korkutuyor. Deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler ise hayati önem taşıyor. Haberimizin devamında deprem çantasında neler bulundurulması gerektiğine dair detaylara yer verdik.

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

Deprem çantası hazırlanırken içinde neler olmalıdır nasıl hazırlanır

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Önemli belge fotokopileri

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

Zorunlu Deprem Poliçesi

Diplomalar

Pasaport, banka cüzdanı vb.

Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Giyecekler

İç çamaşırı

Çorap

Yağmurluk

İklime uygun giysiler

Hijyen malzemeleri

Sabun ve Dezenfektanlar

Diş fırçası ve macunu

Islak mendil

Tuvalet kâğıdı

Hijyenik ped

Diğer malzemeler

İlk yardım çantası

Uyku tulumu veya battaniye

Çakı, düdük, küçük makas

Kâğıt, kalem

Kaynak : Sabah.com.tr