Gayrimenkul Uzmanı Tolga YUMRUKAYA Yanıtlıyor!

REMAX Note- Gayrimenkul Danışmanı
Tolga Yumrukaya

Geçtiğimiz sayıda gayrimenkul sektörü ve Kaşmir Göl Evleri ile ilgili sizden gelen soruları yanıtlayacağımızı paylaşmıştık.
Merak ettiğiniz soruların ve daha fazlasının cevabı içeriğimizde;

Sitemizdeki kapanan marketin bulunduğu dükkanın
durumu nedir?

Dükkan sahibi Kaşmir Yapı A.Ş şirket yetkilileri ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde ‘’MİGROS JET’ in açılacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

Kaşmir Göl Evleri’nde hareket var mı?
Piyasa genel anlamda nasıl ? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden alınan verilere göre, sitemizde 2018 yılında toplamda 39 adet konut satışı gerçekleşti. Bunlardan 25 tanesi nakit satılırken, sadece 14 adet ipotekli satış işlemi gerçekleşti. Mevduat faizlerinin son yılların en yüksek seviyesinde olması, konut kredisi oranlarındaki yükseliş ve inşaat güven endeksinin %90 seviyesinden %50’lere düşmesi konut satışlarını ve buna bağlı olarak konut fiyatlarını düşürmüş durumda. Sitemizde daireler 2-3 yıl önceki fiyatlardan işlem görüyor, konut satılıyor ancak uygun fiyatlı olursa..


Bizim daire kaç paradan alıcı bulur?


Fiyatlar dairenizin kat, cephe, blok ve metrekaresine göre değişiklik göstermekle birlikte 2+1’ler de 400-450.000TL aralığında, 3+1’ler de 500-550.000TL ve 4+1 daireler de 550.000TL ile 600.000TL civarında işlem görmektedir. Detaylı bilgiyi gayrimenkul danışmanınızdan alabilirsiniz. Henüz danışmanınız yoksa ve iyi bir gayrimenkul danışmanı seçerken nasıl seçim yapacağınızı incelemek için www.tolgayumrukaya. com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Orkide projesinin sitemizdeki konut fiyatlarına nasıl etkisi olur?
Projenin muhtemel teslim tarihi Ağustos ayı olarak öngörülüyor. Sitemizden birçok sakin KAŞMİR YAPI A.Ş.’nin yeni projesi MAVİ ORKİDE’ den konut aldı. Sitemizde ki 4+1 ve 3+1 tipli dairelerde açık balkon olmaması ve yeni projedeki metrekare avantajından dolayı birçok kişinin daha yeni projeye geçeceğini düşünüyorum. Ağustos ayında teslim ile birlikte sitemizden en az 100’e yakın dairenin boşalacağını tahmin ediyorum. Piyasaya aynı anda girecek çok sayıda kiralık/satılık gayrimenkulden dolayı fiyatlarda dönemsel ve rekabetten kaynaklanan bir düşüş yaşanabilir. Bunun yanında KAŞMİR CENTER’a açılan birçok ünlü markanın uzun vadede sitemiz konut fiyatlarına olumlu etkisi olacağı kanaatindeyim. Sitemizde en kolay hangi daireler satılıyor veya kiralanıyor?
Sitemizde en hızlı 2+1 daireler işlem görüyor. Stok sayısının azlığı, ekstra balkon bulunması ve 4-5 kat arası değişen mimarisi ile satış ve kiralama süresinde en önde geliyor. Mevcutta sitemizde 2+1 kiralık daire bulunmuyor, satılık olarak da giriş ve 1.katlarda iki adet daire bulunuyor. Bölge de projemiz dışında da pek çok 4+1 stoğu bulunduğundan 2+1’lere nazaran satış ve kiralama hızı daha yavaş. Piyasanın genel durumundan kaynaklı olarak gayrimenkullerin bekleme süresi uzadı. Sitemizde ortalama bir dairenin satışta bekleme süresi 3-6 ay arası değişiyor.

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis Medya

Diğer röportajlarımızı okumak için tıklayın!

.

2 YORUMLAR

  1. İzmir – Satış Uzmanı / Satış Uzman Yardımcısı – Birikimevim Gayrimenkul Organizasyon Anonim Şirketi

  2. Kız: ne iş yapıyosun

    Ben: Gayrimenkul uzmanı, menajeri ve üst düzey yöneticisiyim (Mahalle Emlakçısı)

Comments are closed.